Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Kiedy regeneracja skrzyni biegów się opłaca: dbaj o bezpieczną jazdę

regeneracja skrzyni biegów
 |  Artykuł partnera  |  Transport i motoryzacja

Automatyczna lub manualna skrzynia biegów to bardzo istotny komponent w samochodzie. Przede wszystkim pełni kluczową rolę w zapewnieniu płynności jazdy. Podobnie jak inne elementy pojazdu, wymaga regularnych przeglądów i czasem nawet regeneracji czy wymiany. Jak zdecydować, kiedy naprawa skrzyni biegów staje się opłacalnym rozwiązaniem?

Czy regeneracja skrzyni biegów to dobry pomysł?

Najczęściej naprawa skrzyni biegów jest efektem niepokojących zmian w pracy samochodu. Chodzi tu przede wszystkim o redukcję mocy przy ruszaniu, trudności z przyśpieszaniem, czy nawet problemy z pokonywaniem wzniesień. Wówczas warto się zastanowić, czy skrzynia biegów działa właściwie. Jest naturalne, że części samochodowe ulegają zużyciu, ale niewłaściwa eksploatacja może przyspieszyć proces awarii skrzyni biegów. Z drugiej strony w diagnostyce często pomija się ten element, a nawet nowoczesne modele mogą mieć poważne problemy zwłaszcza z automatycznymi rozwiązaniami. To dlatego właśnie regularne ich sprawdzanie staje się niezwykle istotne.

W wielu sytuacjach regeneracja skrzyni biegów stanowi atrakcyjną alternatywę dla kosztownej wymiany jej elementów. To dlatego coraz więcej właścicieli aut decyduje się na naprawę. Jest to przecież tańsza opcja niż kupno nowej części. Profesjonalny serwis skrzyni biegów podda element szczegółowej analizie. W procesie regeneracji wyjmuje się skrzynie biegów z pojazdu, rozbiera na części, czyści z osadu i zanieczyszczeń, naprawia uszkodzone podzespoły, a następnie smaruje.

Wymiana czy naprawa skrzyni biegów?

Warto pamiętać o tym, że zanim zdecydujemy się na zakup nowej części czy kosztowną naprawę, można poddać skrzynię biegów regeneracji. Po tym procesie jest ona ponownie montowana w pojeździe, a jej działanie jest starannie testowane. Co istotne, tak jest po prostu taniej, a finalnie można przedłużyć żywotność pojazdu, nie tracąc jego właściwości.

Najczęściej uszkodzenia są wynikiem agresywnej i niepłynnej jazdy, braku serwisowania oraz stosowania nieodpowiednich płynów. Zanim zdecydujemy się na sprzedaż skrzyni biegów, ponieważ zmniejszyła się moc pojazdu, pojawił się duży luz podczas przekładania gałki skrzyni biegów czy też trudności we wbiciu biegu, a nawet zaobserwowaliśmy wyciek czy czujemy zapach spalenizny, warto skontaktować się z profesjonalnym serwisem. Wymienione wyżej sytuacje muszą niepokoić kierowcę i są sygnałem, że auto działa nie tak jak powinno, a tym samym nie jest bezpieczne. Uszkodzoną skrzynię biegów można albo zastąpić nową, albo poddać naprawie, albo przeprowadzić regenerację. Można zdecydować się na zakup zupełnie nowego sprzętu lub wybrać używaną część. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy, ale ostateczna decyzja będzie zależała od stopnia i zakresu uszkodzeń.

Regeneracja skrzyń biegów w profesjonalnym warsztacie

Najmniej opłacalną opcją jest naprawa automatycznej czy manualnej skrzyni biegów, zwłaszcza jeśli część wymaga tylko wymiany poszczególnych komponentów. Jest to rozwiązanie, które powinno być rozważane jedynie w ostateczności. Skrzynie manualne, szczególnie te o większym przebiegu, mogą sprawiać najwięcej problemów. Nawet drobne usterki w tego typu skrzyniach mogą więc generować wysokie koszty naprawy. To na przykład wymiana łożyska czy wymiana kół zębatych oraz synchronizatorów. Alternatywą jest regeneracja skrzyni biegów. Może ona być przeprowadzana niezależnie od rodzaju czy modelu podzespołu. Taka inwestycja może okazać się ekonomicznie uzasadniona, ponieważ profesjonalnie przeprowadzony proces sprawi, że skrzynia będzie działała znacznie sprawniej niż przed naprawą. To, ile kosztuje regeneracja skrzyni biegów, zależy od zakresu działania.