Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Drogowy transport silosami

transport w naczepach silosowych
 |  Artykuł partnera  |  Transport i motoryzacja

W naczepach silosowych odbywa się transport neutralnych materiałów sypkich luzem. O bezpieczeństwie dostaw decydują właściwie wykonane załadunek i wyładunek, natomiast odpowiednia dbałość o silosy skutecznie wydłuża czas ich eksploatacji.

Wykorzystanie nowych technologii i najlepszych materiałów w procesie produkcyjnym naczep silosowych pozwala osiągnąć ich niską masę własną, zapewnia ich solidną konstrukcję i bezawaryjność. Z uwagi na intensywną eksploatację na największe zużycie narażone są wszelkiego rodzaju połączenia w silosach. Dbanie o ich dobrą jakość gwarantuje brak ubytków powietrza, jednocześnie przyspieszając rozładunek, a tym samym zmniejszając zużycie paliwa podczas tego procesu. Szczelność połączeń w złączach przewodów wyładowczych w naczepach typu silos zapobiega wydostawaniu się z nich transportowanego materiału, zanieczyszczeniu miejsca rozładunku, jak również chroni oczy i drogi oddechowe operatora przed zapyleniem. Z punktu widzenia bezpieczeństwa należy w sposób szczególny dbać o zawór bezpieczeństwa oraz o zawór przeciwpodciśnieniowy, jak i sprawdzać prawidłowość wskazań manometrów. Ważnym elementem jest utrzymywanie we właściwym stanie sprzęgu naczepy z ciągnikiem siodłowym. Odpowiednie nasmarowanie tego elementu powoduje brak naprężeń między ciągnikiem a naczepą, by w efekcie zapobiec pęknięciom zbiornika oraz konstrukcji samonośnej silosa leżącego.

transport drogowy materiałów sypkich

Transport podnoszonymi naczepami silosowymi obejmuje między innymi transport materiałów chemicznych, transport materiałów paszowych, czy transport materiałów budowlanych. Przewożenie materiałów o wysokiej gęstości nasypowej i o dużej pylistości, np. transport cementu, transport gipsu i transport popiołu lotnego odbywa się w silosach leżących.

Naczepy silosowe znajdują się na wyposażeniu floty Ruta Transport. Firma dysponuje 170 zestawami drogowymi, w skład których wchodzą ciągniki wyprodukowane przez Scania i DAF oraz silosy marki Spitzer Silo-Fahrzeugwerke: podnoszone (kiprowane) o pojemności 45m3 i 60 m3 oraz leżące (dolnozsypy) o pojemności 34 m3 i 37 m3. Silosy Spitzer wyposażone są w komponenty wiodących producentów osi, felg, osprzętu i armatury wyładowczej (m.in. węże, zawory, przepustnice, maty spulchniające). W roku 2005 po podpisaniu umowy na serwis naczep silosowych firma Ruta Transport stała się autoryzowanym punktem serwisowym Spitzer w Polsce i zagwarantowała sobie sprawnie funkcjonujące zaplecze techniczne, gwarantujące gotowość pojazdów do natychmiastowej realizacji usług transportowych.