Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


W jakich okolicznościach zezłomowanie auta może być niemożliwe?

zezłomowanie auta
 |  Artykuł partnera  |  Transport i motoryzacja

Oddanie samochodu, którym jeździło się przez wiele lat, do skupu, gdzie zostanie zezłomowany, może mieć wymiar osobisty. Zwłaszcza jeśli z pojazdem wiąże się mnóstwo miłych wspomnień, jak rodzinne wycieczki czy długie rozmowy z przyjaciółmi. W pewnym momencie jednak dalsze naprawianie nie ma już sensu i jedynym, ostatecznym wyjściem jest kasacja. Kiedy auto faktycznie nadaje się do zezłomowania? W jakich okolicznościach pracownik skupu będzie musiał odmówić przyjęcia samochodu?

Czynniki kwalifikujące do złomowania auta 

Decyzję o zezłomowaniu poprzez przekazanie pojazdu do punktu kasacji aut, np. w Łodzi bądź innych miastach, warto podjąć wtedy, gdy:

  • koszty kolejnych napraw u mechanika znacząco przekraczają wartość pojazdu, choć ten mimo wieku i stopnia zużycia wciąż jest stosunkowo sprawny. W takiej sytuacji najlepiej oddać pojazd do zezłomowania, a gotówkę otrzymaną w skupie przeznaczyć na zakup sprawniejszego, nowszego auta;
  • z uwagi na wypadek albo kolizję, w jakiej wziął udział pojazd, nie nadaje się on do dalszego użytkowania, a ubezpieczyciel oficjalnie stwierdził szkodę całkowitą. Naprawa wówczas albo jest kompletnie nieopłacalna, albo też niemożliwa do przeprowadzenia w taki sposób, by można było bezpiecznie używać samochodu;
  • w trakcie obowiązkowego przeglądu technicznego wykryto tak wiele usterek świadczących o całkowitym wyeksploatowaniu pojazdu, że nie zostaje on dopuszczony do ruchu. Poruszanie się takim autem jest nie tylko niebezpieczne, ale też nielegalne. Najlepiej zatem wezwać na miejsce specjalistów z auto szrotu, np. z Łodzi, by przy pomocy lawety odebrali wrak. 

Kiedy skup samochodów może odmówić zezłomowania pojazdu? 

Nawet pomimo spełnienia powyższych przesłanek może dojść do sytuacji, w której pracownik skupu odmówi przyjęcia samochodu do zezłomowania. Wynika to z przepisów, które zapobiegają oddawaniu do skupów kradzionych pojazdów w celach zarobkowych. Nie dojdzie zatem do transakcji, jeśli:

  • pojazd nie ma czytelnego identyfikatora, np. numeru VIN albo numeru silnika, podwozia, nadwozia czy ramy,
  • brak numerów identyfikacyjnych uniemożliwił właścicielowi auta wyrejestrowanie go w wydziale komunikacji – dopełnienie tej formalności jest niezbędne do zezłomowania pojazdu,
  • właściciel nie posiada przy sobie dowodu rejestracyjnego, umowy nabycia auta lub innego dokumentu potwierdzającego legalne pochodzenie pojazdu,
  • osoba oddająca auto do skupu nie ma na to zgody pozostałych właścicieli samochodu, np. rodzica czy współmałżonka. Aby pracownik szrotu nie miał wątpliwości co do legalności transakcji, najlepiej, by obecni byli wszyscy właściciele auta. Można też przygotować odpowiednie upoważnienia bądź inne dokumenty wykazujące prawo do dysponowania pojazdem (np. akt zgonu drugiego współwłaściciela). 

Wszystkie polskie auto szroty – w Łodzi, Warszawie, Katowicach i innych miastach – zobowiązane są do weryfikacji pochodzenia skupowanych samochodów. Z tego też powodu, jeśli nie jesteś w stanie udokumentować tego, że jesteś jedynym właścicielem pojazdu, a ten nie ma widocznych numerów identyfikacyjnych, możesz mieć problem. Z pewnością jednak pracownik skupu doradzi Ci, co zrobić, by móc pozbyć się powypadkowego auta czy zużytego, niesprawnego wraka.