Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Na co zwrócić uwagę kupując maszynę rolniczą?

maszynę rolniczą
 |  Artykuł partnera  |  Transport i motoryzacja

Kupno wyposażenia gospodarstwa nie jednego przyprawiło już o siwy włos. Wybór odpowiedniego sprzętu może stanowić wyzwanie zwłaszcza dla mniej doświadczonych rolników. W tym artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze maszyn rolniczych, takich jak agregaty uprawowo-siewne, agregaty ścierniskowe, siewniki do poplonu czy brony talerzowe.

Agregat uprawowo-siewny - klucz do efektywnej uprawy

Agregat uprawowo-siewny łączy w sobie funkcje kilku urządzeń. Umożliwia jednoczesne przeprowadzenie kilku zabiegów uprawowych, co znacznie skraca czas pracy w polu i zwiększa jej efektywność. Przy wyborze agregatu uprawowo-siewnego zwróć uwagę na:

 • Rodzaj i typ gleby, na której będzie używany agregat;
 • Wielkość gospodarstwa;
 • Rodzaj upraw;
 • Moc ciągnika, który będzie pracować z agregatem.

Agregat ścierniskowy czy talerzówka?

Decyzja między agregatem ścierniskowym a talerzówką zależy od specyfiki gospodarstwa i rodzaju prowadzonych upraw. Agregat ścierniskowy jest idealny do pracy na ścierniskach po zbiorach, natomiast talerzówka doskonale sprawdzi się przy przygotowaniu gleby do siewu.

Agregat ścierniskowy - idealny po zbiorach

Agregat ścierniskowy to narzędzie, które doskonale sprawdza się po zbiorach. Jego głównym zadaniem jest rozdrabnianie resztek pożniwnych i ich równomierne rozłożenie na polu. Dzięki temu przyśpiesza proces rozkładu organicznego materiału, co przekłada się na poprawę struktury i jakości gleby. Agregat ścierniskowy jest więc idealnym wyborem, jeśli chcesz szybko i efektywnie przygotować pole po zbiorach do kolejnego sezonu uprawowego.

Talerzówka - uniwersalne narzędzie do uprawy roli

Z kolei brona talerzowa to narzędzie o szerszym zastosowaniu. Może być używana nie tylko po zbiorach, ale także przed siewem, do przygotowania gleby. Talerzówka skutecznie rozdrabnia glebę, niszczy chwasty i mieszanka resztki roślinne z glebą, co przyczynia się do poprawy jej struktury i ułatwia rozwój korzeni roślin. Talerzówka jest więc doskonałym wyborem, jeśli szukasz uniwersalnego narzędzia do uprawy roli, które będzie służyło Ci przez cały sezon uprawowy.

Przy jej wyborze warto zwrócić uwagę na:

 • Moc maszyny rolniczej;
 • Warunki panujące na roli;
 • Szerokość brony talerzowej;
 • Rozstaw i rozmiar talerzy.

Siewnik do poplonu - inwestycja, która się opłaca

Chcąc utrzymać glebę na polu w dobrej kondycji powinieneś zainteresować się wysiewem poplonu. Przynosi to szereg korzyści, np. pomaga utrzymać strukturę gleby, ogranicza wzrost chwastów i wzbogaca wierzchnią warstwę o materię organiczną.

Wybierając siewnik do poplonu zwróć uwagę na:

 • Rodzaj i wielkość nasion, które będą nim wysiewane,
 • Wielkość gospodarstwa,
 • Moc ciągnika, który będzie pracować z siewnikiem.

Dexwal - Twój partner w rolnictwie

Dexwal - producent maszyn rolniczych – posiada wieloletnie doświadczenie w produkcji maszyn mających zastosowanie w rolnictwie. Oferujemy  szeroki wybór sprzętu, ale także profesjonalne doradztwo i wsparcie na każdym etapie współpracy. Z nami wyposażysz swoje gospodarstwo na miarę bieżących i przyszłych potrzeb.

Skontaktuj się z nami

Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniej maszyny rolniczej, skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści z chęcią odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i pomogą Ci dokonać najlepszego wyboru. Pamiętaj, że dobrze dobrana maszyna rolnicza to klucz do efektywnej i zyskownej pracy na roli.