Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Co zrobić, gdy pojawi się odprysk na szybie auta?

wymiana szyby
 |  Artykuł partnera  |  Transport i motoryzacja

Odprysk na szybie to coś, co może przydarzyć się każdemu kierowcy. Wbrew pozorom, wcale nietrudno o takie uszkodzenie. Kamień wystrzelony spod kół innego pojazdu, urwana gałąź z drzewa, gradobicie czy po prostu źle działające wycieraczki mogą doprowadzić do pojawienia się odprysku na szybie o dowolnej tak naprawdę wielkości. Musimy przy tym pamiętać, że uszkodzona szyba spowoduje, że nasze auto nie przejdzie badania technicznego, a w przypadku kontroli może zostać zabrany nam dowód rejestracyjny (o mandacie już nie wspominając). Jak zatem zareagować na tego typu usterkę?

Odprysk na szybie – to może być poważny problem

Gdy dojdzie do uszkodzenia szyby, mamy dwie możliwości. Naprawę takiego uszkodzenia lub całkowitą wymianę szyby.

Abyśmy nie musieli wymieniać całego elementu, odprysk na szybie musi spełniać kilka kryteriów:

  •       rozmiar odprysku nie może przekraczać 25 milimetrów,
  •       odprysk na szybie znajduje się minimum 10 centymetrów od każdej krawędzi szyby.

Jeśli powyższe punkty są spełnione, naprawa odprysku na szybie to dobre rozwiązanie. W przypadku uszkodzeń niespełniających tych kryteriów należy szybę wymienić na nową, co wiąże się ze znacznie większymi kosztami.

Odprysk na szybie – koszt naprawy

W przypadku małego odprysku i naprawiania go, koszty, jakie poniesiemy, zamkną się w kwocie kilkuset złotych. Natomiast sytuacja komplikuje się w przypadku wymiany szyby, bo tu na końcowy rachunek składają się dwa elementy. Pierwszy to robocizna, drugi to cena samej szyby. W prostszych i bardziej popularnych modelach może ona kosztować do 1000 złotych. Jednak, jeśli nasze auto wyposażone jest np. w czujnik deszczu, jej cena może zwiększyć się do kilku tysięcy.

Naprawiać samemu, czy z pomocą serwisu?

Wielu z nas będzie chciało naprawiać szybę samemu. Zwłaszcza jeśli uszkodzenie to niewielki odprysk. W Internecie można bez problemu znaleźć i kupić specjalne zestawy naprawcze.

Jednak należy pamiętać, że błędnie wykonana naprawa odprysku na szybie pogorszy jeszcze bardziej widoczność oraz nie zregeneruje wytrzymałości szyby w tym miejscu. W przypadku wymiany szyby, jej błędny montaż może poskutkować tym, że  samochód nie bedzie bezpieczny dla uzytkowników pojazdu. W przypadku wymiany szyby na nową powinno się skorzystać z usług oferowanych przez profesjonalny serwis.

Szyba samochodowa musi zostać fachowo zamontowana. W przeciwnym razie mogą przydarzyć się np. przecieki , które narażają wnętrze auta oraz znajdujące się w nim układy elektroniczne na zalanie powodujące korozję i uszkodzenie.

Nieprawidłowo osadzona szyba grozi wypadnięciem podczas jazdy, zagraża też ogólnej stabilności konstrukcji oraz aerodynamiczności pojazdu. Od jakości szyby czołowej i jej prawidłowego zamontowania zależy też prawidłowość działania poduszek powietrznych.

W związku z powyższym powinno się skorzystać z profesjonalnego serwisu, takiego jak Autoglass. Dzięki temu zaoszczędzimy czas i pieniądze, a zyskamy pewność, że regeneracja odprysku na szybie czy jej wymiana zostały przeprowadzone profesjonalnie.