Filtry DPF są elementami nowoczesnych pojazdów mechanicznych, które pomagają zadbać o środowisko poprzez oczyszczanie spalin. Czasami jednak trzeba je usunąć z uwagi na nadmierne zabrudzenia i powstałe przez nie uszkodzenia. Dowiedz się, czym jest filtr DPF, jak działa, kiedy należy pomyśleć o jego wyczyszczeniu i co wskazuje na potrzebę usunięcia filtra DPF i wymianę na nowy.
Filtr DPF – czym jest i jakie ma zastosowanie?
Filtr DPF, inaczej zwany filtrem cząstek stałych, to element układu wydechowego silnika. Odpowiada on za filtrację spalin, czyli za zablokowanie przedostawania się do atmosfery sadzy, cząstek PM10, nagarów czy innego rodzaju substancji, które w dużej mierze wpływają na jakość powietrza. Filtr DPF obecny jest w wielu pojazdach, aby chronić środowisko i zapewniać czyste powietrze ze zmniejszoną ilością zanieczyszczeń. Istotne jest to, że filtr cząstek stałych jest wymaganą częścią pojazdu, a nie tylko dodatkiem, a jego trwałe usunięcie grozi grzywną.
Kiedy trzeba wyczyścić filtr DPF?
Zadbany filtr DPF nie wymaga od kierowcy dużych nakładów pieniędzy czy czasu. Wystarczy jedynie regularnie oddawać go na czyszczenie, gdy tylko zauważy się pierwsze obawy, które mogą świadczyć, o pojawiający się problemie w filtrze. Uwagę powinien przykuć zauważalny wzrost zużycia paliwa i oleju silnikowego. Poza tymi objawami warto zwracać uwagę na spadek wydajności pracy silnika, który następuje, gdy filtr DPF jest już znacząco zanieczyszczony. Dodatkowo o problemach z tym elementem pojazdu można dowiedzieć się dzięki komunikatom o błędach w komputerze pokładowym lub w przypadku zaświecenia się kontrolki na desce rozdzielczej.
Jak wygląda czyszczenie filtra DPF?
Podstawowym zabiegiem, który wykonuje się z filtrem DPF, jest czyszczenie ze wszelkich zanieczyszczeń osadzających się w nim w trakcie jego eksploatacji. Zadbany filtr cząstek stałych nie potrzebuje innych ingerencji. Po oczyszczaniu filtra można na nowo cieszyć się bezproblemową pracą tego elementu przez długi czas. Samo czyszczenie w profesjonalnym zakładzie trwa około godziny. Najczęściej kosztuje ono około 500 zł. Dzięki czyszczeniu filtra DPF ma się pewność, że będzie on służyć wiele długich lat bez żadnych uszkodzeń i nie spowoduje kosztownych wydatków.
Kiedy należy wymienić filtr DPF?
Co jednak gdy filtr cząstek stałych zapchał się tak, że nie można już go wyczyścić? Należy go wtedy usunąć i wymienić na nowy. To kosztowna ostateczność, do której doprowadzić można, jedynie nie dbając o regularne czyszczenie filtra. Zanieczyszczony i zapchany filtr cząstek stałych może znacząco wpłynąć na jazdę. Nie tylko zwiększy zużycie paliwa czy osłabi wydajność silnika, ale jest w stanie nawet w pełni go uszkodzić, co wiąże się z jeszcze droższymi naprawami. Takimi zabiegami jednak muszą zajmować się profesjonaliści.
Gdzie można wykonać usuwanie filtra DPF? Wrocław to miasto, w którym dostępnych jest wiele profesjonalnych firm, które pomogę usunąć filtr i wstawić nowy. Jeśli potrzebujesz wymienić filtr DPF, sprawdź ofertę na stronie: https://c-tronic.pl/wylaczanie-filtra-dpf/.
Co grozi za trwałe usunięcie filtra DPF?
Należy pamiętać o tym, że po polskich drogach nie można poruszać się pojazdem, z którego na stałe usunięto filtr DPF. W razie jakichkolwiek problemów należy od razu wymienić filtr na nowy, chociaż to droga inwestycja, która według wielu kierowców jest nieopłacalna. Jeśli jednak organy kontrolujące odkryją brak filtra DPF, kierowca musi liczyć się z utratą dowodu rejestracyjnego i z wysoką grzywną – w wysokości nawet 3000 zł.