Jak wybrać swoje pierwsze ubezpieczenie OC – poradnik dla nowych kierowców
Posiadanie pierwszego samochodu wiąże się nie tylko z koniecznością poniesienia kosztów zakupu samego pojazdu. Niezależnie, czy planujesz od razu wsiąść za kierownicę, czy jedynie z dumą patrzeć na nowy pojazd – musisz wykupić ubezpieczenie OC. To obowiązkowa polisa dla kierowców w Polsce, która zapewnia podstawową ochronę w wybranych sytuacjach na drodze. Na co zwrócić uwagę przy zakupie pierwszego ubezpieczenia OC i co wpływa na jego cenę?
Jaką ochronę daje ubezpieczenie OC?
Ubezpieczenie OC to polisa, która chroni kierowcę od odpowiedzialności cywilnej w przypadku spowodowania różnych zdarzeń na drodze z jego winy. W przypadku stłuczki, wypadku drogowego, uszkodzenia mienia publicznego oraz potrącenia pieszego lub rowerzysty – koszty materialne i osobowe wynikające z konieczności naprawy pojazdu poszkodowanego lub uszczerbku na zdrowiu pokryje ubezpieczyciel. Według obowiązujących w Polsce przepisów każdy właściciel pojazdu jest zobowiązany do posiadania ważnego ubezpieczenia OC, a na jego cenę wpływ może mieć wiele czynników.
Pierwsze ubezpieczenie OC – na co uważać?
Zakup pierwszego ubezpieczenia OC bezpośrednio wiąże się z zakupem samochodu – warto podkreślić, że polisa jest przypisywana do pojazdu, a nie do kierowcy. Według polskich przepisów również w momencie rejestracji auta w urzędzie właściciel powinien posiadać już ważne ubezpieczenie OC, dlatego tuż po zakupie należy dopełnić wszystkich formalności. Tak dzieje się przy rejestracji nowego samochodu lub sprowadzonego z zagranicy.
W przypadku zakupu pojazdu od innego kierowcy na terenie Polski wraz z pojazdem przejmuje się ważne OC po poprzedniku. Niekiedy konieczne jest ponowne przeliczenie składki – w szczególności, gdy polisa przechodzi z doświadczonego kierowcy na osobę, która dopiero otrzymała uprawnienia.
Koszty ubezpieczenia OC dla młodych kierowców
Cena ubezpieczenia OC nie jest taka sama dla wszystkich kierowców i zależy od kilku czynników. Towarzystwa ubezpieczeniowe przy wyliczaniu wysokości polisy najczęściej biorą pod uwagę wiek kierowcy oraz jego staż za kierownicą. Wychodzą z założenia, że doświadczenie minimalizuje szanse na wystąpienie zdarzeń drogowych, a tym samym – konieczność pokrycia kosztów za kierowcę. Wśród innych czynników uwzględnia się m.in. model i rok produkcji pojazdu, stan cywilny kierowcy oraz miejsce zamieszkania. Kierowcy samotni, którzy mieszkają w dużym mieście i wybrali samochód z salonu, zapłacą większą składką ubezpieczenia OC niż kierowcy w związku z małżeńskim z dziećmi zamieszkujący małe miasto.
Rozszerzenie polisy OC – na co zwrócić uwagę?
Ubezpieczenie OC pokrywa wyłącznie koszty związane z poszkodowanym, ale nie rekompensuje strat, jakie w związku ze zdarzeniem poniósł winny kierowca. Jeśli zależy Ci na ochronie własnych dóbr materialnych, możesz pomyśleć o rozszerzeniu pierwszej polisy OC. W ofercie towarzystw ubezpieczeniowych znajdziesz atrakcyjne pakiety ubezpieczeń komunikacyjnych, które obejmują np. zakup polisy OC i AC lub OC, AC + NNW i Assistance. Dzięki całemu zestawowi dodatkowych polis możesz czuć się bezpieczniej na drodze i mieć pewność, że w razie potrzeby zostanie Ci udzielona pomoc lub otrzymasz wsparcie materialne.
Istnieją również inne sposoby na obniżenie kosztu ubezpieczenie OC – jeśli zależy Ci na redukcji ceny, skorzystaj z pomocy agenta ubezpieczeń. Ubezpieczenia OC w Krakowie oferuje biuro Prominent, które przygotuje dla Ciebie analizę profilu kierowcy i na podstawie różnych czynników dobierze atrakcyjną ofertę w możliwie najniższej cenie. Możesz zdecydować się również na wybór płatności ratalnej lub zakupić OC na krótszy okres niż umowne 12 miesięcy.