Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Przebieg samochodu a jego wartość. Sprawdź oferty skupów aut

skup aut
 |  Artykuł partnera  |  Transport i motoryzacja

Przebieg auta to jedna z najważniejszych informacji podawanych w przypadku używanych samochodów. Na pierwszy rzut oka ilość przejechanych kilometrów może dawać dobre pojęcie o stanie technicznym auta oraz jego cenie, ale w rzeczywistości sprawa jest bardziej złożona. W jaki sposób przebieg wpływa na wartość samochodu?

Wartość samochodu kontra przebieg

Każda marka i model samochodu posiada pewną uśrednioną wartość przebiegu, która odzwierciedla przeciętny sposób użytkowania danego rodzaju auta. Pojazdy osobowe są wykorzystywane na ogół rzadziej niż samochody dostawcze, co wpływa na sposób, w jaki zachowują wartość przez lata. W przypadku większości trzyletnich samochodów osobowych przebieg modyfikuje cenę w przedziale od 15 do 40% – przy założeniu, że auta przebyły od 50 do 150 000 kilometrów. Oczywiście ta ostatnia liczba jest trudna do osiągnięcia w przypadku trzyletnich samochodów w rękach prywatnego użytkownika, gdyż takie liczby osiągają zwykle pojazdy firmowe. Auta należące do przedsiębiorstw zwykle użytkowane przez większą część doby, przez co są znacznie intensywnej wyeksploatowane niż samochody prywatne. Duży przebieg najbardziej zmniejsza cenę pojazdów z niewielkimi jednostkami napędowymi oraz diesli, ale nie jest to reguła pozbawiona wyjątków, gdyż liczba pokonanych kilometrów to nie wszystko.

Przebieg to tylko liczba?

Może się wydawać, że samochód o przebiegu 200 000 kilometrów będzie w gorszym stanie technicznym niż takie samo auto, które pokonało o połowę krótszy dystans. Intuicja podpowiada, że mniejszy przebieg będzie się równał lepszej kondycji auta, jednak to nie zawsze prawda. Równie ważny jest sposób, w jaki auto jest użytkowane. Przykładowo handlowcy, firmy spedycyjnej czy dostawcy korzystają z samochodów każdego dnia, często na zmiany, przez co auta są praktycznie cały czas w ruchu. W przypadku jazdy w mieście dochodzi jeszcze kwestia częstego stawania i ruszania oraz jazdy na krótkie dystanse. Taki styl przemieszczenia się jest znacznie bardziej obciążający dla samochodu i prowadzi do szybszego zużycia części. Warto też nadmienić, że oprócz przebiegu ważny jest czas, w którym dany wynik został osiągnięty. Samochody osobowe pokonują zwykle do 10 000 kilometrów rocznie, podczas gdy busy w tym samym czasie przemierzają nawet 300 000 kilometrów. Taki reżim pracy sprawia, że nawet kilkuletnie pojazdy mogą być warte mniej, niż ich starsze, choć nie tak często używane odpowiedniki.

Regularne serwisowanie, korzystanie z wysokiej jakości płynów eksploatacyjnych, czy odpowiedzialna jazda to czynniki, które sprawiają, że nawet starsze pojazdy wciąż mogą zaskoczyć wartością. Z tego powodu samochody mające na liczniku 200 000 przejechanych kilometrów mogą zachować dobrą kondycję, która gwarantuje bezpieczną jazdę przez kolejne lata. Mimo tego wysoki przebieg może odstraszać nabywców, dlatego podczas sprzedaży warto rozważyć współpracę ze skupem samochodów. Takie firmy przyjmują samochody niezależnie od ich stanu technicznego, marki, modelu i roku produkcji. Specjaliści z firmy Przemcar– https://autoskup022.pl/ – zapewniają fachową asystę podczas sprzedaży, a także pomagają w obsłudze dokumentów i wypowiedzeniu ubezpieczenia, dla maksymalnego komfortu klientów.