Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Tani kredyt na samochód. Gdzie go szukać?

kredyt na samochód
 |  Artykuł partnera  |  Transport i motoryzacja

Chcesz zaciągnąć kredyt na samochód, bo to jedyny sposób na zakup nowego pojazdu? Masz świadomość, że oferty banków są mocno zróżnicowane, a tobie zależy na możliwie najtańszym finansowaniu? Aby dotrzeć do takiej oferty, musisz przeanalizować dostępne opcje. Tylko wtedy dowiesz się, w którym banku opłaca się zaciągnąć kredyt na samochód. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze taniego finansowania.

Kredyt na samochód to jedna z najczęściej wybieranych opcji finansowania przez klientów indywidualnych. Pozwala na zrealizowanie planów o nowym pojeździe bez konieczności dysponowania kwotą odpowiadającą ustalonej cenie auta. Wystarczy wpłacić tylko część środków (np. minimalną wartość wpłaty własnej), a resztę regulować w miesięcznych ratach – zgodnie z harmonogramem. Warto jednak pamiętać, że im tańszy kredyt samochodowy, tym niższa całkowita suma do spłaty.

Tani kredyt na samochód, czyli jaki?

Nie istnieje uniwersalna definicja taniego kredytu samochodowego. Dla każdego kredytobiorcy „taniość” bywa różnie interpretowana. Da się jednak wskazać kilka cech, które mają wpływ na atrakcyjność tego rodzaju finansowania.

Niskie oprocentowanie kredytu

Oprocentowanie to jeden z parametrów, który ma ogromny wpływ na koszt kredytu samochodowego. Im wyższe, tym wyższych odsetek należy się spodziewać. Doliczane do części kapitałowej raty, powiększają całkowitą sumę kredytu do spłaty.

Jeśli interesuje cię tani kredyt na samochód, szukaj oferty z możliwie jak najniższym oprocentowaniem. A jeżeli zależy ci na stałości miesięcznej raty, rozważ opcję finansowania z oprocentowaniem stałym.

Nie zawsze jednak niskie oprocentowanie oznacza tani kredyt samochodowy. Znaczenie mają także inne parametry, których wysokość ustalona jest przez bank.

Niska prowizja kredytu

Prowizja to opłata pobierana przez bank, która jest jednocześnie jego zyskiem. Może być pobierana jednorazowo lub w częściach (np. jest doliczana do miesięcznych rat). Stanowi ona określony procent, który wylicza się w oparciu o cenę zakupu pojazdu. Im jest ona wyższa, tym wyższej opłaty należy się spodziewać. To z kolei podnosi całkowity koszt finansowania.

Pamiętaj! Przy wyborze taniego kredytu samochodowego kieruj się RRSO (rzeczywistą roczną stopą oprocentowania). Jest to wskaźnik uwzględniający zarówno odsetki, jak i koszty bezodsetkowe. Na jego podstawie można więc łatwo określić, który kredyt samochodowy jest faktycznie tani.

Jak znaleźć tani kredyt samochodowy?

Jeżeli chcesz zaciągnąć tani kredyt samochodowy, wybór przypadkowej oferty w ogóle nie wchodzi w grę. Trzeba zapoznać się z propozycją przygotowaną przez co najmniej kilka banków, a następnie porównać poszczególne opcje finansowania. Wcześniej jednak warto zadać sobie kilka pytań, które pomogą w sprecyzowaniu twoich potrzeb i oczekiwań.

Przede wszystkim zastanów się:

  • Czy zależy ci głównie na niskich miesięcznych ratach?
  • Czy ważna jest dla ciebie wyłącznie niska całkowita suma kredytu do spłaty?
  • Ile środków możesz przeznaczyć na wkład własny?
  • Jak długi okres kredytowania rozważasz?

Odpowiedzi na te pytania ułatwią ci podjęcie ostatecznej decyzji – takiej, która będzie dla ciebie korzystna.

Opcja 1. Jeżeli zależy ci na niskich ratach kredytu

Jeżeli chcesz, aby miesięczne zobowiązania nie były obciążeniem dla domowego budżetu, musisz skupić się na finansowaniu z niską ratą. Taki efekt uzyskasz m.in. w przypadku uregulowania wysokiego wkładu własnego albo poprzez wydłużenie okresu kredytowania.

Innym rozwiązaniem jest wybór tzw. kredytu balonowego bazującego na utracie wartości pojazdu przez czas trwania umowy kredytowej. Takim produktem jest m.in. Kredyt niższych rat Toyota Easy (RRSO 11,88%) dostępny w Toyota Banku. Wyróżnia się on niższą nawet o 40% ratą w porównaniu ze standardowym kredytem, co znacznie odciąża domowe finanse.

Opcja 2. Jeśli zależy ci na niskiej całkowitej kwocie do spłaty

Jeżeli zależy ci na tym, aby całkowita kwota finansowania była jak najniższa, musisz uwzględnić przede wszystkim koszty kredytu samochodowego. W tym przypadku trzeba jednak liczyć się z opcją nieco wyższej raty czy krótszym okresem finansowania. Są to bowiem czynniki, które wpływają m.in. na wysokość kwoty całkowitej do spłaty. Oczywiście znaczenie mają tutaj też: oprocentowanie, prowizja oraz inne opłaty dodatkowe pobierane przez bank.

Znając już kryteria wyboru, czas przejść do poszukiwań kredytu na samochód wpisującego się w twoje oczekiwania. Informacje o poszczególnych ofertach możesz zdobyć nie tylko bezpośrednio w banku, ale również w salonie samochodowym. Niektórzy dealerzy współpracują z tzw. bankami samochodowymi – związanymi z konkretnymi koncernami motoryzacyjnymi. Ich oferta może okazać się dużo atrakcyjniejsza, dając szansę na znalezienie taniego kredytu samochodowego.