Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Szkoda całkowita z OC i AC – kiedy zostaje stwierdzona przez ubezpieczyciela?

Szkoda całkowita
 |  Artykuł partnera  |  Transport i motoryzacja

W przypadku likwidacji szkody z ubezpieczenia komunikacyjnego należy wyszczególnić dwa procesy – ten przebiegający z OC sprawcy i z AC właściciela pojazdu. W zależności od polisy mogą one wyglądać w inny sposób. Dowiedz się, czym jest szkoda całkowita i jak wygląda jej likwidacja z OC sprawcy oraz AC.

Szkoda całkowita samochodu – czym jest?

Szkoda całkowita pojazdu występuje wtedy, gdy wycena naprawy przekracza wartość samochodu lub przestaje być opłacalna z punktu widzenia TU. Zatem przy likwidacji powstałych uszkodzeń brana jest pod uwagę aktualna wartość rynkowa auta. Jeśli firma orzeknie szkodę całkowitą, najczęściej właściciel pojazdu otrzymuje świadczenie finansowe.

Szkoda całkowita z OC sprawcy – na jakiej podstawie jest orzekana?

Korzystniejsza sytuacja następuje wtedy, gdy szkody są likwidowane z ubezpieczenia OC komunikacyjnego sprawy. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że TU będzie ograniczać ryzyko związane z przeszacowaniem napraw. Jeśli otrzymałeś od towarzystwa ubezpieczeniowego OC sprawy informację, o orzeczonej szkodzie całkowitej, weź pod uwagę dwa aspekty.

Wycenę pojazdu przeprowadzoną przez rzeczoznawcę

Przed kalkulacją kosztów naprawy, najpierw następują oględziny rzeczoznawcy, aby oszacować wartość pojazdu. Jeśli uważasz, że ekspert zaniżył wartość Twojego auta, należy pamiętać, że TU nie bierze pod uwagę kwoty, która zapłaciłeś za samochód. Najważniejsza jest kwestia średniej wartości rynkowej pojazdu w dniu oględzin.

Wycena naprawy

Równoważnym elementem do wartości auta, jest także wynik kalkulacji kosztów usunięcia szkody. Wlicza się w nie zarówno niezbędne części, jak i robociznę fachowca. Warto także mieć na uwadze, że TU przed usunięciem szkód zawsze pyta o preferowane miejsce usunięcie szkody. Zwykle najdroższe naprawy są wykonywane przez ASO, natomiast nieco mniej kosztuje usunięcie usterki w zwykłych serwisach.

Co do zasady, poszkodowany wcale nie musi przystać na decyzję TU i ma prawo odwołać się od niej. Warto to zrobić, zwłaszcza gdy zachodzi podejrzenie o nieprawidłowe oszacowanie wartości rynkowej pojazdu czy zawyżenie kosztów usunięcia szkody całkowitej.

Szkoda całkowita z AC – kiedy ma zastosowanie?

Szkoda całkowita z AC i OC to dwa różniące się pojęcia. Wynika to z to ze sposobu orzekania jej. W przypadku autocasco ubezpieczyciel zwykle orzeka ją dopiero wtedy, gdy koszt likwidacji szkody przekroczy o 70% wartości rynkowej pojazdu. Sposób wyceny i usunięcia usterki będzie tak sam, jak w przypadku ubezpieczenia OC. 

Czy orzeczenie szkody całkowitej jest korzystne dla właściciela pojazdu?

Należy mieć na uwadze, że towarzystwa ubezpieczeniowe przede wszystkim dbają o opłacalność wykonywanych działań i swoje interesy. Dlatego należy sprawdzić, czy wysokość świadczenia proponowanego w ramach rekompensaty faktycznie odzwierciedla wartość rynkową pojazdu.

Więcej porad i informacji na temat ubezpieczeń komunikacyjnych i innych znajdzie na stronie https://rankomat.pl/. Dostępna jest tam porównywarka polis, która doskonale przyda się, jeśli będziesz szukał OC lub AC dla siebie.