W przemyśle logistycznym trudno o inny równie rozpoznawalny produkt, jak znane wszystkim z nas palety. Stosunkowo niewielkie artykuły o ustandaryzowanych wymiarach równych 100 x 120 cm lub 80 x 120 cm (zależnie od normalizacji), służą w spedycji jako podstawowa forma magazynowania oraz przewozu towarów masywnych, drobnicowych lub niewymiarowych. Akcesoria te, mimo ich pozornie nieskomplikowanej budowy, mają czasami fundamentalny wpływ na funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw z branży logistycznej. Jak wybrać odpowiednią? Czym się kierować? Rozwiewamy mity!
Paleta – co to za urządzenie i w jakim celu służy?
Paletą nazywamy produkt składający się z kilkunastu ściśle dopasowanych do siebie deseczek, tworzących w rezultacie spójną konstrukcję – w naszym kraju europaletę z symbolem „EUR”, charakteryzującą się wysokim obciążeniem maksymalnym, rzędu 1500 kg. Na europalecie stoi – dosłownie i w przenośni – cały biznes logistyczny. Akcesoria te umożliwiają składowanie towaru oraz jego przewóz za pomocą wózków widłowych dzięki wolnym przestrzeniom znajdującym się pomiędzy dolnymi wspornikami w postaci kwadratowych klocków.
Co więcej – meble magazynowe zostały na przestrzeni ponad 50-ciu lat idealnie dopasowane do ich konstrukcji, w efekcie czego wykorzystanie tych produktów jest w zasadzie nieograniczone. Niestety wraz z popytem rośnie cena, a ta w przypadku modeli drewnianych rośnie lawinowo z roku na rok. Odpowiedzią na galopujące koszty okazują się palety tekturowe – tańsze, wytrzymałe, lepsze.
Palety w branży transportowej – fundament współczesnej logistyki
Palety transportowe do całkiem niedawna kojarzyły się, zresztą całkiem słusznie, z drewnianymi deseczkami. Takie były bowiem dostępne jako jedyne. Teraz jednak jest inaczej. Współcześni producenci tego typu akcesoriów zauważyli pewne braki w surowcach, przez co ceny palet rosły, a ich podwyższający się koszt zaczął mieć coraz większy wpływ na cenę jednostkową transportu wybranego produktu. Producenci zaczęli szukać rozwiązania tego problemu i znaleźli go w tekturze.
Tektura to materiał, który przy prawidłowej obróbce, gęstości i projekcie, cechuje się naprawdę doskonałymi właściwościami technicznymi i nie bez powodu wypiera standardowe drewno. Ponadto surowiec ten wyróżnia:
- Niższa masa – waga przedmiotów nieprzeznaczonych do dalszej sprzedaży lub obróbki jest dużym obciążeniem w każdej firmie spedycyjnej. Kilkadziesiąt palet drewnianych może ważyć nawet pół tony, podczas gdy drewniane – nawet 4-krotnie mniej. W efekcie na aucie można zmieścić więcej, co ma pozytywny wpływ na cenę transportu.
- Ekologia – środowisko naturalne ze względu na eksploatację zasobów nieodnawialnych staje się coraz bardziej wyniszczone. Palety tekturowe zmniejszają wpływ człowieka na faunę oraz florę ze względu na odzysk recyklingowanego papieru.
- Duża nośność – statyczna nośność do 1 000 kg oraz dynamiczna i na regałach wysokiego składowania równa 650 kg przy 4 kg masy własnej palety to do niedawna coś zupełnie niespotykanego, co teraz staje się codziennością.