Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Ile kosztuje usunięcie wgniecenia w samochodzie? To warto wiedzieć!

usuwanie zarysowań
 |  Artykuł partnera  |  Transport i motoryzacja

Dysponowanie własnym samochodem z pewnością jest wygodne i pozwala uniezależnić się od publicznych środków komunikacji. Niestety, coraz więcej pojazdów na drogach zwiększa też ryzyko wypadku lub stłuczki.

Zarysowanie lakieru lub niewielkie wgniecenie nie oznacza jeszcze dużego problemu. Usterkę można skutecznie usunąć w warsztacie samochodowym. Sprawdź, ile kosztuje taka usługa.

Dlaczego konieczne jest usuwanie rys z lakieru?

Lakier samochodowy odgrywa istotną rolę nie tylko jako element dekoracyjny, ale też jako ochrona karoserii. Nawet najlepiej zabezpieczona blacha narażona na kontakt z wilgocią, piaskiem, solą, cząstkami roślin czy ptasimi odchodami szybko zacznie korodować.

Pojawienie się rdzy jest pierwszym krokiem do degradacji pojazdu, co zwykle kończy się złomowaniem. Lakier samochodowy jest szczelną powłoką, która chroni blachę przed kontaktem z czynnikami środowiskowymi i odsuwa w czasie rozwój korozji.

W takiej sytuacji nawet niewielkie zarysowanie lakieru stanowi idealne miejsce do rozpoczęcia się procesu utleniania. Ten natomiast postępuje już pod lakierem i jest niezwykle trudny do zatrzymania. Wiążą się z tym również niemałe koszty, gdyż często niezbędne jest usunięcie powłoki lakierniczej, wyczyszczenie blachy i ponowne lakierowanie.

Polerowanie rys (sprawdź) zaraz po tym, jak się pojawią, jest więc prostym sposobem na uniknięcie większych problemów. Dotyczy to również wgnieceń blachy połączonych z uszkodzeniem powłoki lakierniczej.

Polerowanie rys w profesjonalnym warsztacie

Na rynku usług motoryzacyjnych już wiele lat temu pojawił się auto detailing. Obejmuje on szereg czynności wykonywanych wewnątrz i na zewnątrz samochodu, których celem jest przywrócenie mu idealnego wyglądu.

Kompleksowe usługi tego typu są kosztowne, gdyż obejmują procesy takie jak mycie komory silnika czy nakładanie powłoki ceramicznej na lakier. Z usługi można jednak skorzystać tylko częściowo, ograniczając ją do przywrócenia pięknego wyglądu lakieru.

Jednym z etapów tego procesu jest polerowanie rys i innych uszkodzeń, takich jak przebarwienia, oksydacje czy wżery po kwaśnym deszczu. Jest to skomplikowana procedura realizowana w kilku etapach i za pomocą specjalnie dobranych środków.

Znacznie więcej pracy i pieniędzy trzeba włożyć, jeśli na lakierze są odpryski lub wgniecenia. Proces naprawy wymaga bowiem wyklepania blachy, szpachlowania ubytków i ponownego lakierowania.

Ile kosztuje usuwanie odprysków lakieru?

Naprawa uszkodzonego lakieru i usuwanie wgnieceń po stłuczkach to usługi oferowane przez wiele firm. W Warszawie specjalizuje się w nich Perfekcyjne Auto.

Koszt usługi zależy od tego, jaki zakres obejmują wszystkie prace. Za polakierowanie całej części od nowa trzeba zapłacić 300-400 zł. Wykonanie tzw. zaprawki zaczyna się już od 100 zł. Natomiast kompleksowe polerowanie rys kosztuje od 200 do 500 zł.

W firmie Perfekcyjne Auto klienci mogą skorzystać z kilku dostępnych pakietów. Renowacja soft oznacza usunięcie 40% rys z powłoki lakierniczej, likwidację wżerów i zmatowień. Natomiast renowacja max przywraca piękno lakieru w 100%. W ofercie jest też innowacyjny system SSR, który pozostawia uszkodzenie niezauważalnym.