Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Sezonowa wymiana opon w Poznaniu

opona
 |  Artykuł partnera  |  Transport i motoryzacja

Warto zaznaczyć, iż wymiana opon na zimowe nie jest obowiązkowa. Jednakże ich montaż jest jak najbardziej zalecany, ponieważ jazda samochodem w okresie zimowym na letnich oponach może skończyć się tragicznie. Zimowe opony mają za zadanie utrzymać przyczepność kół do jezdni w sytuacji oblodzonej nawierzchni lub rozmokłego śniegu. Zimowe opony posiadają głębsze rowki oraz więcej lameli i nacięć niż opony letnie. I to właśnie dzięki rowkom bieżnika zwiększa się stabilność jazdy w warunkach zimowych poprzez wypełnianie się przez nie śniegiem. Podczas zakupu samochodu używanego warto sprawdzić stan bieżnika.

Samochody używane z salonu - czy warto?

Zakup samochodu używanego, nawet jeśli pochodzi on z autoryzowanego salonu, powinien wiązać się z koniecznością sprawdzenia stanu bieżnika opon, a dla pewności i poczucia bezpieczeństwa warto odwiedzić nowo zakupionym samochodem również stacje kontroli pojazdów.

Faktem jest, że samochody używane z salonu w Poznaniu to obecnie jedna z najbezpieczniejszych opcji zakupu pojazdu. Auta oferowane przez salony są regularnie serwisowane i ich stan jest z reguły bardzo dobry. Ogromna zaleta zakupu samochodu w salonie jest to, że możemy uzyskać o aucie wszelkich informacji, a w przypadku wykrycia jakichkolwiek wad po jego zakupie, bez problemu możemy zwrócić się do dealera z roszczeniem. Warto pamiętać, że samochody z salonu to często auta po niedawno zakończonym leasingu.

Czy wymiana opon jest obowiązkowa?

Wymiana opon w Poznaniu na zimowe nie jest obowiązkowa. Jednakże ich montaż jest zalecany. Kiedy więc warto dokonać ich wymiany? Według specjalistów montaż zimowego ogumienia powinien przypadać na okres, w którym temperatury spadają poniżej 7 stopni Celsjusza w ciągu dnia. Dlatego tez w listopadzie powinniśmy rozważyć jak najszybszą wizytę u wulkanizatora.

Wielu kierowców dokonuje wymiany opon z letnich na zimowe już w październiku. Spowodowane jest to chęcią ominięcia długich kolejek w warsztatach samochodowych, a także zabezpieczenia się przed nagłymi opadami śniegu. Koszt wymiany opon to około 120 złotych, ale to jest zależne oczywiście od rozmiaru i rodzaju ogumienia. Na cenę wpływa także możliwość wyważania kół.

Stacja kontroli pojazdów - zadania i uprawnienia

Stacja kontroli pojazdów w Poznaniu ma za zadanie przeprowadzać okresowe i dodatkowe badania techniczne. Dzięki temu samochody mogą być dopuszczone do ruchu drogowego. Oczywiście badania tego typu gwarantują bezpieczeństwo

Badania okresowe przeprowadzane są w określonych odgórnie interwałach czasowych, jednak dzieje się tak nie rzadziej niż co 6 miesięcy. Istotne jest to, iż bez ważnych badań okresowych nie ma prawa poruszać się po drodze publicznej.

W przypadku badań dodatkowych warto wiedzieć, iż są one przeprowadzane niezależnie od badań okresowych. Obowiązkowym wyposażeniem stacji diagnostycznej są kanały przeglądowe, a także urządzenia do podnoszenia całego pojazdu. Stacja diagnostyczna musi posiadać przynajmniej dwa stanowiska, które wyposażone powinny być w urządzenia kontrolno-pomiarowe.