Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak zostać kierowcą zawodowym? Jakie są tego koszty i ile mogę na tym zarobić?

Nauka jazdy na ciężarówkę
 |  Artykuł partnera  |  Transport i motoryzacja

Coraz więcej osób interesuje się karierą kierowcy zawodowego. Zapewnia ona stabilne zatrudnienie i wysokie zarobki, sięgające kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie; zdarzają się też wyższe. Jednak, aby zacząć taką pracę, trzeba spełnić szereg warunków.

Do rozpoczęcia kariery zawodowego kierowcy nie wystarczy posiadanie prawa jazdy kategorii B. Należy odbyć jeszcze inne kursy, uzyskać konkretne uprawnienia i wrobić stosowne dokumenty. Przyjrzyjmy się, jak to wygląda krok po kroku i ile kosztuje:

Prawo jazdy kategorii B

Aby w ogóle myśleć o zostaniu zawodowym kierowcą, musimy wyrobić prawo jazdy kategorii B. Żeby przystąpić do egzaminu, trzeba mieć ukończone 18 lat, ale kurs rozpocząć można wcześniej. Na początek w odpowiednim Wydziale Komunikacji wnioskujemy o Profil Kandydata na Kierowcę (PKK). Do wniosku dołączamy: wniosek o wydanie prawa jazdy, pisemną zgodę rodzica/opiekuna prawnego (niepełnoletni), dowód osobisty/paszport/legitymację szkolną, aktualne kolorowe zdjęcie, orzeczenie lekarskie, orzeczenie psychologiczne (dla osób starających się o kategorie C, C1, C1+E, C+ E, D, D1, D1 +E, D+ E). Nadanie profilu jest bezpłatne, przy czym, jeśli będziemy wyrabiali "prawko" na kolejne kategorie, za każdym razem musimy zakładać sobie nowy PKK. Następnie zapisujemy się na kurs, a po jego ukończeniu przystępujemy do egzaminu państwowego. Ceny kursów są różne; nauka jazdy Bytom oferuje kurs za 2799 zł, szkoła nauki jazdy Tarnowskie Góry oferuje kurs kat. B za 2999zł.

Uzyskanie PKZ i kwalifikacji zawodowej

Kiedy mamy już prawo jazdy kategorii B, uzyskać musimy kwalifikację zawodową. Potrzebne do tego kurs i egzamin odbywają się, w zależności od wieku (w przypadku niektórych kategorii musimy mieć ukończone 21 lub 23 lata), przed lub po zdobyciu prawa jazdy wybranej kategorii. I tak, osoby 18- lub 21-letnie (w przypadku kierowców autobusów) mogą podejść do egzaminu na kategorię C, C+E i D, jeśli ukończyły kurs i zdały egzamin na kwalifikację wstępną pełną. Dostępna jest opcja kwalifikacji wstępnej przyspieszonej - dla kierowców w wieku powyżej 21 lat w przypadku kategorii C/C+E oraz mających ponad 23 lata dla kategorii D/D+E. Do momentu osiągnięcia odpowiedniego wieku zawodowo jeździć można tylko na liniach regularnych i nieprzekraczających 50 km.

Przed zapisaniem się na kurs, wyrobić sobie należy Profil Kierowcy Zawodowego (PKZ). Jest to elektroniczny dokument, działający na tej samej zasadzie, co PKK. Wnioskujemy o niego w odpowiednim wydziale komunikacji, przedkładając: dowód tożsamości, prawo jazdy, kolorowe zdjęcia oraz badania lekarskie i psychologiczne - konieczne do podjęcia pracy kierowcy zawodowego. Przyznanie PKZ jest bezpłatne.

Odbycie kursu na odpowiednią kategorię prawa jazdy łączy się z uzyskaniem kwalifikacji zawodowej, ale by ją zdobyć, potrzebne jest również przejścia badań lekarskich i psychologicznych.

Badania lekarskie i psychologiczne

Obejmują one:

  • testy określające predyspozycje osobowościowe i temperament;
  • testy sprawności intelektualnej: zdolności umysłowych, szybkości i dokładności działania oraz spostrzegania, koncentracji, podzielności uwagi i wyobraźni przestrzennej;
  • testy sprawności psychomotorycznej: pomiar czasu reakcji prostej i złożonej, badanie widzenia przestrzennego i oceny odległości, określenie dolnego progu wrażliwości wzrokowej, badanie szybkości adaptacji wzroku do ciemności po olśnieniu;
  • wykluczenie chorób uniemożliwiających wykonywanie pracy kierowcy, np. schorzeń układu krążenia, oddechowego i nerwowego.

Oprócz tego, kierowca zawodowy co pięć lat przechodzić musi badania okresowe.

Egzamin

Aby uzyskać prawo jazdy odpowiedniej kategorii, należy zdać egzamin. Czy jest on trudny, czy łatwy, to kwestia relatywna - różni kierowcy różnie go oceniają. Na pewno jednak przed kandydatami na kierowców zawodowych stawiane są wysokie wymagania odnośnie umiejętności prowadzenia pojazdów określonej kategorii i wykonywania skomplikowanych manewrów. Będą one przecież bardzo potrzebne w pracy.

Karta do tachografu

Uzyskawszy uprawnienia, powinniśmy wyrobić sobie jeszcze kartę do tachografu. Wniosek składa się w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych; można to zrobić drogą pocztową lub online. Karta jest ważna przez pięć lat.

Ile to kosztuje?

Aby zostać kierowcą zawodowym, trzeba ponieść niemałe koszta. Same badania lekarskie i psychologiczne to kilkaset złotych, natomiast ceny kursów wraz z egzaminami sięgają kilku tysięcy złotych i wahają się w zależności od regionu Polski oraz ośrodka szkoleniowego. Cennik kursów oferowanych przez naukę jazdy Bytom i szczegółowe informacje na ich temat znaleźć można tutaj: https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/kursy/.

Mimo niemałych sum, warto zainwestować. Obecnie jest duże zapotrzebowanie na kierowców zawodowych, można więc łatwo znaleźć dobrze płatną pracę na niezłych warunkach. Niejeden taki kierowca zarobił na budowę domu rodzinnego.

Szerokości!