Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Akumulator – ile kosztuje wymiana w serwisie?

kontrola akumulatora
 |  Artykuł partnera  |  Transport i motoryzacja

Akumulator to jedno z najważniejszych urządzeń w samochodzie – w końcu sprawia, że możemy go odpalić i wyruszyć w dłuższą lub krótszą trasę. Każda bateria ma swoją trwałość, którą podaje producent. Nie jest wykluczone, że odmówi on posłuszeństwa wcześniej albo będzie nawet działał dłużej. Co w przypadku, gdy akumulator samochodowy jest niesprawny albo zużyty? Wymieniać go samemu, a może skorzystać z usług profesjonalistów?

Akumulator – koszty wymiany

Decydując się na to, by wymienić akumulator, powinniśmy wziąć pod uwagę koszt wykonania usługi, ale nie tylko. Przy zmianie baterii na nową, przede wszystkim najpierw należy zakupić nowe ogniwo lub zlecić tę czynność warsztatowi, w którym mamy zamiar go wymienić. Dzięki tej drugiej opcji zaoszczędzimy czas, który poświęcilibyśmy na szukanie nowego akumulatora, a także będziemy pewni, że zostanie on dobrany prawidłowo do samochodu – a to nie zawsze jest tak oczywiste.

Sama wymiana akumulatora kosztuje już nawet 20 złotych, co nie jest wygórowaną ceną. Na ostateczny koszt natomiast wpływ mają różne czynniki, wśród których należy wymienić markę oraz model samochodu, łatwość dostępu do akumulatora, a także to, jak bardzo rozbudowane systemy elektroniczne posiada nasze auto. W wypadku samochodów z systemem Start/Stop koszt usługi może wzrosnąć.

Jak dobrać akumulator samochodowy?

Aby akumulator samochodowy działał bez zarzutu, musi zostać odpowiednio dobrany do modelu samochodu i jego zapotrzebowania na moc. Warto zastanowić się nad tym, jaki typ akumulatora pasuje do naszego pojazdu. Czy będzie to standardowy akumulator kwasowo-ołowiowy, AGM czy EFB?

Informację na temat sugerowanego przez producenta akumulatora można znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu. Innym źródłem informacji na ten temat może być warsztat albo specjalistyczny sklep z częściami samochodowymi. A co, gdyby połączyć te dwie opcje w jedną? Serwis Battery Point oferuje zarówno profesjonalne doradztwo w doborze odpowiedniego ogniwa, jego zakup, jak i możliwość umówienia się w jednym z partnerskich warsztatów na wymianę.

utylizacja starych akumulatorów

Akumulator – wymiana w serwisie czy samemu?

Czy warto decydować się na samodzielną wymianę baterii samochodowej w przydomowym warsztacie? Jeśli posiadamy starszy samochód, nie powinno to być problemem, ale akumulatory stosowane w nowszych pojazdach mogą nastręczyć już wiele trudności. Przede wszystkim w takim wypadku wymagane jest podtrzymanie napięcia w taki sposób, aby nie uszkodzić zaawansowanych systemów elektronicznych w samochodzie. Ponadto wymiana akumulatora wymaga posiadania multimetru, a także znajomości zasad, których należy się trzymać podczas wykonywania tej czynności. Wymiana akumulatora nie jest drogą usługą, dlatego nie warto oszczędzać na czymś, co może doprowadzić do znacznie kosztowniejszych napraw, jeśli samodzielna wymiana pójdzie nie tak, jak powinna.

Zachęcamy do skorzystania z usług Battery Point, gdzie w łatwy sposób zakupicie nowy akumulator, a także umówicie jego wymianę. Dzięki temu zyskacie pewność, że usługa zostanie wykonana profesjonalnie, a dodatkowo będzie na nią przysługiwać gwarancja.