Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Na czym polega system dystrybucji międzynarodowej?

droga
 |  Artykuł partnera  |  Transport i motoryzacja

Dystrybucja międzynarodowa wiąże się z wieloma korzyściami. Pozwala m.in. na nabywanie towarów z każdego zakątka świata w cenach, które nie przyprawiają o ból głowy. Na czym dokładnie polega dystrybucja międzynarodowa?

Dystrybucja – co to jest?

Dystrybucja to pojęcie określające proces obsługi rynku, w którego skład wchodzi podejmowanie decyzji i czynności prowadzących do łączności producenta z nabywcą. Zapewnia konsumentom możliwość kupna produktów, którymi są zainteresowani, w dogodnym dla nich miejscu, czasie i cenie. To sieć powiązanych z sobą przedsiębiorstw kooperujących z sobą w celu przesłania produktu do odbiorcy.

Czym jest dystrybucja międzynarodowa?

Każdy kraj posiada swój własny system dystrybucji. Z kolei dystrybucja międzynarodowa to połączenie systemów krajowych i największych operatorów logistycznych na całym świecie. Dzięki temu możliwa jest szybka realizacja zleceń oraz, oczywiście, optymalizacja wszelkich kosztów. Zlecenia realizowane są z dbałością o najwyższą jakość usług.

Transport międzynarodowy

Dystrybucja międzynarodowa realizowana jest na 4 sposoby: drogą morską, lotniczą, samochodową lub kolejową. 2 pierwsze rodzaje realizowane są między krajami położonymi w dużej odległości od siebie, z kolei drogą samochodową i kolejową – między krajami, które z sobą sąsiadują lub znajdują się stosunkowo blisko siebie.

Transport morski

To forma transportu, która realizuje najwięcej, bo aż ok. 60% przewozów międzynarodowych. Istnieją 3 warianty dystrybucji drogą morską: czarterowy, liniowy i prywatny. W ramach tego rodzaju transportu możliwa jest realizacja dostaw skonteneryzowanych, masowych oraz drobnicowych. To także jeden z najbardziej ekonomicznych sposobów przewozu towarów o dużej wadze, objętości oraz ilości ładunków.

Transport lotniczy

Jest to forma transportu określana jako najszybsza. Przyczyniła się do rozwoju i przyspieszenia realizacji usług firm kurierskich. Dzięki transportowi lotniczemu możliwe jest dostarczenie towarów na następny dzień od złożenia zamówienia.

Transport samochodowy

Jest to popularny głównie w Europie rodzaj transportu – odległości między krajami są stosunkowo niewielkie. To bezpieczna, względnie tania i szybka forma dostarczania produktów do punktów docelowych.

Sieć dystrybucji drobnicowej

Profesjonalni dostawcy usług logistycznych dysponują rozbudowaną siecią, dzięki której możliwy jest transport towarów do każdego kraju w Europie. Posiadają własne magazyny i terminale przeładunkowe, ponadto współpracują z wiarygodnymi partnerami i podwykonawcami, co stanowi gwarancję bezpiecznej dystrybucji drobnicowej, proponując rozmaite warianty dostaw.

Połączenia drobnicowe zarówno w eksporcie, jak i w imporcie skutkują dostarczaniem produktów do wskazanej lokalizacji w wyznaczonym czasie, a także dostaw ekspresowych. Transport drobnicowy może być realizowany dla wielu branż, m.in. automotive, przemysłowej, chemicznej i innych. Do usług drobnicowych zaliczany jest transport paletowy, przesyłek niestandardowych, ADR, a także dłużyc. Firmy oferujące usługi logistyczne często obsługują również projekty indywidualne i usługi dodatkowe, w postaci POD czy ubezpieczeń przesyłek.

Przeładunkowe terminale międzynarodowe, które znajdują się w systemie drobnicy międzynarodowej, są nierozdzielnie związane z siecią drobnicową krajową. Dzięki temu koszty całkowite transportu drobnicy paletowej są zoptymalizowane.

Za początek realizacji transportu drobnicowego uznaje się moment odebrania przesyłki od klienta. Następnie są one konsolidowane w terminalu przeładunkowym oraz wysyłane do docelowego kraju, a kolejno – do odbiorcy.

Dystrybucja międzynarodowa – korzyści
Dystrybucja międzynarodowa wiąże się z wieloma korzyściami dla gospodarki światowej, m.in.:

  • krótki czas transportu towarów między krajami,
  • rozwój handlu międzynarodowego,
  • niższe koszty transportu,
  • bogaty wybór towarów na rynku.

Warto nawiązywać współpracę z firmami logistycznymi o wysokiej pozycji na rynku. Zapewniają one bezpieczeństwo przewożenia towarów i najwyższą jakość obsługi.