Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czy taksówkarz musi mieć zapięte pasy wioząc Klienta?

pasy bezpieczeństwa
 |  Artykuł partnera  |  Transport i motoryzacja

Pasy zamontowane w samochodzie i właściwie użytkowane to fundament bezpiecznej jazdy. Jednak nie oznacza to, że w każdym przypadku muszą być one zapięte – przykładowo osoby posiadające zaświadczenie lekarskie o przeciwskazaniu do ich używania mogą spokojnie podróżować bez pasów, nie obawiając się mandatu. Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana w przypadku taksówkarzy. Czy oni również mogą jeździć bez pasów bezpieczeństwa? A jak sprawa przedstawia się w przypadku pasażerów? Z pasami czy bez?

Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa

Kierowcy, dla których tanie taxi Wrocław jest miejscem pracy, coraz częściej spotykają się z pytaniami klientów dotyczącymi obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa. W przypadku pasażerów sprawa jest jasna: sam fakt poruszania się taksówką nie zwalnia ich z obowiązku zapinania pasów. Jeżeli więc dojdzie do kontroli – przykładowo policyjnej – a pasażerowie nie będą mieć zapiętych pasów, kierowca poniesie zwyczajową w takich sytuacjach odpowiedzialność. Oczywiście także w tym przypadku w grę wchodzą ogólne wyjątki od reguły, odnoszące się, chociażby do kobiet w widocznej ciąży czy osób posiadających wspomniane na wstępie zaświadczenie lekarskie o przeciwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa. Inaczej omawiany tu problem – z czego doskonale zdają sobie sprawę pracujący w optitaxi.pl – przedstawią się w przypadku kierujących taksówką. Zostali oni wyłączeni z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa. Jednak tylko wtedy, gdy przewożą pasażerów. W pozostałych wypadkach taksówkarze również muszą używać pasów. Wyjątek ten, o czym warto pamiętać, również został podyktowany względami bezpieczeństwa.

Zagrożenie to nie tylko wypadek

Nie ma wątpliwości, że podstawową funkcją pasów bezpieczeństwa – także we wrocławskich tanich taksówkach – jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom kolizji, wypadków czy innych niebezpiecznych zdarzeń na drodze. Pasy pozwalają utrzymać podróżujących w optymalnej pozycji, pozwalającej na zminimalizowanie zagrożeń dla zdrowia i życia. Jednak w przypadku kierującego taksówką zagrożeniem może być również przewożenie pasażerów – zwłaszcza zachowujących się agresywnie. To zaś, niestety, coraz częściej się zdarza.

Liczy się bezpieczeństwo w taksówce

Dlaczego przepisy prawa pozwalają taksówkarzom na niezapinanie pasów podczas przewożenia pasażerów? Pozwala im to na szybką reakcję w przypadku niebezpieczeństwa pojawiającego się ze strony pasażerów. Dzięki temu kierujący taksówką może ochronić zarówno siebie, jak i innych podróżnych przed agresywnymi zachowaniami. Dzięki temu możliwe jest znaczne podwyższenie standardu bezpieczeństwa w taksówkach, co ma kluczowe znaczenie dla wszystkich podróżujących tego rodzaju środkami lokomocji. W optitaxi.pl dokłada się wszelkich starań, aby zapewnić jak największy standard bezpieczeństwa podróży. Dlatego kierowcy korzystający z przywileju nieużywania pasów bezpieczeństwa, czynią to tylko dlatego, aby móc sprawnie, szybko i adekwatnie zareagować na pojawiające się zagrożenia.