Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak uzyskać odszkodowanie z kolizji drogowej?

kolizja drogowa
 |  Artykuł partnera  |  Transport i motoryzacja

Kolizje drogowe zdarzają się codziennie. Ich przyczyny są różne: nieuwaga, brak dostatecznych umiejętności jeśli chodzi o kierowanie pojazdem, a niekiedy także zdecydowanie gorsze przyczyny, jak używki lub problemy zdrowotne. Bez względu na to, dlaczego doszło do kolizji, warto poznać swoje prawa jako ofiary w zdarzeniu drogowym i umiejętnie je egzekwować, by uzyskać należne w świetle prawa odszkodowanie.

Czym jest kolizja drogowa?

Mianem kolizji drogowej, powszechniej znanej po prostu pod nazwą "stłuczka", określa się zdarzenie drogowe, w wyniku którego żaden z uczestników nie odnieśli żadnych obrażeń lub obrażenia, które ich dotknęły, nie wymagają hospitalizacji powyżej 7 dni lub leczenia przekraczającego wspomniany czas.

W przypadku kolizji drogowej kierowca nie jest pociągany do odpowiedzialności karnej, a sprawa nie jest kierowana do sądu - jedynym wyjątkiem jest sytuacja, kiedy kierujący pojazdem odmawia przyjęcia mandatu. Choć po kolizji bardzo często trudno jest zachować spokój, tylko dzięki niemu możemy uzyskać należne nam odszkodowanie w pełnej kwocie - jeśli zapomnimy o dopełnieniu istotnych formalności, firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty lub zmniejszyć ją.

Kolizja drogowa - i co dalej? Czy musimy wzywać policję?

Po zderzeniu dwóch pojazdów przede wszystkim należy upewnić się, że wszyscy uczestnicy kolizji są cali i zdrowi. Jeśli któraś z osób uskarża się na dolegliwości bólowe - należy niezwłocznie wezwać pogotowie, które pomoże ustalić, czy mamy do czynienia z niewielkim stłuczeniem lub nerwobólem, czy poważniejszym urazem.

Następnie, jeśli to możliwe, należy usunąć z drogi pojazdy, które torują ruch. W następnej kolejności należy ustalić, kto jest sprawcą pojazdu. Zdarza się, że kierowcy są w stanie porozumieć się we własnym zakresie, a winowajca w żaden sposób nie próbuje uniknąć odpowiedzialności, żadna ze stron nie zachowuje się podejrzanie (co mogłoby sugerować znajdowanie się pod wpływem używek bądź substancji niedozwolonych), a dokumenty kierowców i pojazdów są ważne. Jeśli jednak obydwaj kierowcy obwiniają siebie nawzajem, jedna ze stron wydaje się być nietrzeźwa lub pod wpływem narkotyków, lub poszkodowany potrzebuje dla celów ubezpieczeniowych określonych dokumentów, niezbędne jest wezwaniem policji, która określi, kto jest sprawcą zdarzenia i spisze protokół kolizji drogowej.

Odszkodowanie - jak je uzyskać?

W celu uzyskania odszkodowania, to strona poszkodowana w zdarzeniu musi zgłosić sprawę ubezpieczycielowi sprawcy. W takiej sytuacji przydatne będą wszelkie dostępne dowody: oświadczenie sprawcy, ale również zdjęcia lub filmy dokumentujące szkodę.

Z ubezpieczycielem można kontaktować się za pośrednictwem stron internetowych, infolinii lub osobiście, stawiając się w oddziale. Ważnym jest, by zabrać wszelkie dostępne dokumenty, dzięki którym ustalenie wysokości należnego ubezpieczenia będzie możliwe.

Zdarza się, że ubezpieczyciele celowo zaniżają wartość ubezpieczenia, licząc na brak wiedzy lub determinacji po stronie poszkodowanego. W takiej sytuacji warto skorzystać z usług sprawdzonej kancelarii odszkodowawczej, która zajmie się w naszym imieniu załatwieniem tej, nierzadko stresującej, sprawy. To doskonałe rozwiązanie dla osób, dla których ciągłe załatwianie kwestii formalnych i powracanie do tematu kolizji drogowej jest stresującym doświadczeniem - dzięki pomocy ze strony kancelarii można zapomnieć o sprawie aż... do momentu wypłaty ubezpieczenia!

Istotne terminy na zgłoszenie szkody

Na zgłoszenie kolizji drogowej ubezpieczycielowi mamy dość dużo czasu, bowiem obowiązuje nas termin 3-letni. Choć to dość długi termin, nie warto zwlekać ze zgłoszeniem: szybka reakcja przyspieszy wypłatę odszkodowania, a przy tym zmniejszy ryzyko, że ubezpieczyciel będzie zasłaniał się brakiem dowodów, ich uszkodzeniem lub niepewnym charakterem.

Warto pamiętać, że z pomocy kancelarii można skorzystać również wówczas, gdy uzyskaliśmy już odmowną odpowiedź od firmy ubezpieczeniowej lub wypłatę kwoty, która wydaje się być niska. Dzięki przekazaniu sprawy kancelarii możemy sporo zyskać!

Choć to może być trudne, po kolizji drogowej należy zachować spokój i podejść do kwestii metodycznie. Wiemy, że niekiedy nerwy przejmują stery, co w sytuacji tak dużego stresu zdarza się nader często, jednak warto spróbować zachować spokojną głowę, a także - o ile to możliwe - załatwić protokół kolizji drogowej. Późniejsze działania można zlecić kancelarii, która zajmuje się pozyskiwaniem odszkodowań dla swoich klientów. To pozwoli zapomnieć o przykrych zdarzeniach bez utraty pieniędzy, które nierzadko są niezbędne, czy to na leczenie, czy zakup nowego pojazdu.