Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Usługi spedycyjne – jak wybrać najlepszą opcję?

spedycyja
 |  Artykuł partnera  |  Transport i motoryzacja

Logistyka i przewóz towarów są nieodłącznym elementem działalności praktycznie każdej firmy. Szybkie i terminowe dostarczenie materiałów produkcyjnych czy gotowego wyrobu do klienta często decyduje o przewadze producenta na rynku. Dlatego kluczową sprawą jest skorzystanie z oferty doświadczonej firmy transportowej, która zagwarantuje odpowiednią jakość usług logistycznych.

Ważne jest również to, w jaki sposób zostanie doręczony ładunek. Najczęściej zlecenia realizowane są spedycją: drogową, lotniczą, morską oraz kolejową. Wybór odpowiedniego rodzaju transportu zależy między innymi od:

  • odległości, jaką dzieli punkt odbioru i dostawy towaru,
  • gabarytów i ciężaru przewożonych produktów,
  • rodzaju i specyfiki towarów,
  • preferowanego terminu dostawy,
  • budżetu zleceniodawcy.

Transport drogowy – kiedy sprawdzi się najlepiej?

Jest to najpopularniejszy rodzaj transportu. Ładunki mogą być przewożone zarówno niewielkimi samochodami dostawczymi, jak i dużymi pojazdami typu TIR. Transport drogowy jest wskazany, gdy towar jest przewożony w obrębie tego samego kraju. Głównymi jego zaletami są:

  • niski koszt dostawy,
  • możliwość przewożenia różnych produktów, w tym towarów niebezpiecznych ADR,
  • duża elastyczność,
  • możliwość dowiezienia przesyłki praktycznie do każdego miejsca,
  • brak konieczności dokonywania przeładunków.

Transport drogowy najlepiej sprawdza na krótszych trasach, ale wybierany jest również do przewożenia ładunków na większe odległości. Często stanowi optymalne rozwiązanie, ponieważ jest tańszy niż fracht lotniczy oraz szybszy niż transport morski.

Posiada jednak ograniczenia związane z dopuszczalną masą całkowitą pojazdu. Ciężar ładunku wraz samochodem nie może przekraczać 24 tony. Dlatego przy dużej ilości towarów oraz znacznej odległości do pokonania bardziej opłacalny może być transport kolejowy lub morski.

Transport lotniczy – drogo, ale szybko

Główną jego zaletą jest krótki czas dostawy. Dlatego transport lotniczy jest wybierany głównie wtedy, gdy liczy się przede wszystkim jak najszybsze dostarczenie przesyłki. Dotyczy to głównie takich ładunków, jak leki, żywność o krótkim terminie do spożycia czy zwierzęta.

Za pomocą transportu lotniczego przewożone są również przesyłki krytyczne, a więc takie, które muszą być odebrane i dostarczone tego samego dnia. Najczęściej w trybie ekspresowym wysyłane są ważne dokumenty, wartościowe przedmioty, próbki oraz części samochodowe.

Istotną wadą transportu lotniczego jest jego cena. Za szybki czas dostawy trzeba niestety sporo zapłacić. Samolot ma również ograniczenia dotyczące pojemności. Choć jego całkowita ładowność może wynosić ponad 200 ton, to od tej wielkości należy jeszcze odjąć ciężar samolotu i paliwa.

Transport morski i kolejowy

Transportem morskim przewożone są najczęściej towary na duże odległości, np. z portów azjatyckich do Europy. Jego atutem jest przede wszystkim cena. Transport morski przy długich dystansach do pokonania kosztuje zdecydowanie mniej niż lotniczy i kolejowy.

Ponadto statki towarowe są bardzo pojemne, niektóre jednostki pływające mogą pomieścić nawet 20 tys. kontenerów. Dlatego sprawdzają się przy imporcie/eksporcie znacznej ilości towaru. Wadą transportu morskiego jest natomiast czas dostawy, który może wynosić nawet kilka miesięcy. Ponadto ładunek musi być przeładowany w porcie na inny środek transportu zanim dotrze do adresata.

Alternatywą dla żeglugi dalekomorskiej jest transport kolejowy. W składzie pociągu towarowego znajduje się przeważnie wiele wagonów, a każdy z nich może pomieścić aż 50 ton ładunku. Za jego wyborem przemawia również fakt, że transport kolejowy choć droższy, jest również szybszy od morskiego.

Ponadto liczba stacji, na której zatrzymuje się pociąg, również jest większa niż portów morskich. Łatwiej więc o wybór dogodnej lokalizacji załadunku lub rozładunku. Z tego powodu pociągiem towarowym przewożone są produkty na duże odległości, np. z Chin do Polski.

W celu optymalizacji procesów logistycznych transport kolejowy oraz morski często łączone są z samochodowym. Dzięki temu towar szybciej dociera do klienta. Transport intermodalny przyczynia się również do redukcji kosztów i ochrony środowiska.

Usługi spedycyjne powinny odpowiadać na potrzeby klientów

Wybór odpowiedniego rodzaju transportu to niełatwa sprawa. Dlatego decyzje związane z przewozem ładunków najlepiej zlecić firmie transportowej, która świadczy również usługi logistyczne i posiada agencję celną.

Firma Bial-Mich oferuje usługi spedycyjne dopasowane do indywidualnych potrzeb klientów. Zakres jej działalności jest bardzo szeroki i obejmuje m.in. przewozy chłodnicze i ponadgabarytowe, transport intermodalny, kolejowy i ADR. Firma posiada własną agencję celną, magazyny logistyczne oraz współpracuje z wieloma przewoźnikami.

Dzięki temu Bial-Mich jest w stanie szybko i bezpiecznie dostarczyć towar pod wskazany adres. Obszar jego działalności obejmuje teren całej Unii Europejskiej oraz wybrane kierunki, w Europie Centralnej i Wschodniej. Priorytetem firmy jest zadowolenie klienta, a także ciągłe udoskonalanie procesów logistycznych.