Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Pierwszy samochód - 5 wskazówek dla kupujących

Pierwszy samochód
 |  Artykuł partnera  |  Transport i motoryzacja

Kupując pierwsze auto, łatwo popełnić kosztowne błędy. Na szczęście dzięki odpowiedniemu przygotowaniu można uniknąć wielu z nich. Mając to na uwadze, zebraliśmy kilka praktycznych wskazówek, o których warto pamiętać przy zakupie samochodu. Zapoznaj się z nimi, by nabyć auto bez komplikacji!

Nie przepłacaj

Istnieje kilka godnych uwagi metod finansowania zakupu auta, dzięki którym można nabyć wymarzone auto w przystępnej cenie. Jedną z nich jest leasing. Czy jednak rozwiązanie to nie jest skierowane wyłącznie do przedsiębiorców?

Okazuje się, że nie. Na rynku motoryzacyjnym można znaleźć także leasingi konsumenckie. Są one dedykowane osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Co prawda nie da się rozliczać takiego leasingu podatkowo, lecz kupujący odnosi wiele innych korzyści, takich jak możliwość rozłożenia płatności na wygodne raty lub zwrotu samochodu po wygaśnięciu umowy. Gdy zdecydujesz się na leasing konsumencki, BMW, Volkswagen, MINI lub inne dowolne auto od renomowanego producenta może stać się Twoją własnością bez przepłacania.

Zadbaj o formalności związane z zakupem auta

Po nabyciu nowego pojazdu należy zarejestrować go w wydziale komunikacji. Przepisy przewidują na ten cel 30 dni, licząc od momentu zakupu auta. Co więcej, jeśli samochód nie jest kupiony od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą lub firmy, wymaga się opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Wynosi on 2% wartości auta.

Pojazd należy także ubezpieczyć. W przypadku używanych samochodów często możliwe jest przedłużenie polisy poprzedniego właściciela. Najwięcej kłopotów z tą formalnością napotykają na swojej drodze młodzi i niedoświadczeni kierowcy — ich ubezpieczenie może być drogie. Jeśli spotka to również Ciebie, rozważ współwłasność pojazdu z kimś, dla kogo przepisy okażą się bardziej łaskawe.

Naucz się jeździć pierwszym samochodem

Rzecz jasna nie mamy na celu podważać Twoich kompetencji za kółkiem. Zupełnie naturalne jest jednak to, że osoby kupujące pierwsze auto potrzebują praktyki, aby poczuć się komfortowo na drodze.

Być może dobrym pomysłem przed wyruszeniem na drogę okaże się więc spędzenie nieco czasu na zapoznaniu się z autem. Po zakupie pierwszego samochodu warto wybrać się w miejsce z niskim natężeniem ruchu, by przyzwyczaić się do pojazdu i nabrać pewności siebie. W końcu każde auto jest inne, przez co istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że Twój nowy nabytek prowadzi się dokładnie tak, jak model, na którym uczyłeś się jeździć.

Kupuj z zaufanego źródła

Kupując auto, łatwo wpaść w tarapaty. Na rynku wtórnym krąży mnóstwo kradzionych, uszkodzonych i niesprawnych egzemplarzy, których niejasną przeszłość próbują ukryć ich właściciele. Na szczęście nie trzeba wiele, aby uchronić się przed nieudanymi zakupami. Wystarczy skorzystać z usług autoryzowanego salonu lub renomowanego pośrednika, a ryzyko komplikacji spadnie do absolutnego minimum.