© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak wybrać swój pierwszy motocykl? Porady dla początkującego

motocykl stoi na drodze w tle krajobraz z zachodzącym słońcem
 |  Artykuł partnera  |  Transport i motoryzacja

Kiedy zdobędziemy już upragnione prawo jazdy, pora stanąć przed jedną z najważniejszych decyzji do podjęcia, czyli jaki motocykl na początek kupić. Z wyborem pierwszego jednośladu zawsze wiążą się olbrzymie emocje – a te, jak wiemy, są niestety kiepskim doradcą. Kupując swój pierwszy motocykl warto poprosić o pomoc kogoś, kto spojrzy na temat chłodno i rzeczowo. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jaki typ motocykla na początek będzie najlepszy. Wyjaśnimy też, jak zarejestrować motocykl w urzędzie.

Jaki motocykl na początek – nowy czy używany?

Poszukiwania pierwszego motocykla to trudna, ale też bardzo odpowiedzialna kwestia. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem jednośladu, na pewno prędzej czy później zadasz sobie odwieczne pytanie: nowy czy używany? Odpowiedź w zasadzie jest prosta – wszystko zależy od możliwości finansowych. Jeśli stać Cię na zakup w salonie, nawet się nie zastanawiaj i kupuj nowy. Będzie to na pewno wybór pewny, a sam motocykl będzie wolny od usterek i wad technicznych. Pierwszy motocykl dla osoby początkującej powinien być przede wszystkim w jak najlepszym stanie, a te z „drugiej ręki” często pozostawiają wiele do życzenia. Największym plusem motocykli z salonu jest fakt, iż są one objęte gwarancją. Dzięki temu masz pewność, że ewentualne szkody powstałe w ciągu pierwszych lat użytkowania zostaną usunięte na koszt producenta lub sprzedającego. Taka opcja nie dotyczy rzecz jasna modeli używanych, które trzeba niestety naprawiać we własnym zakresie. Aby utrzymać gwarancję na nowy motocykl musimy regularnie udawać się z nim na przegląd. Trzeba też pamiętać o tym, by nie dokonywać samodzielnie napraw, ponieważ w takim przypadku utracimy świadczenia gwarancyjne. Praktyka pokazuje, że najlepszym okresem na zakup pierwszego motocykla jest jesień i zima – wtedy ceny motocykli używanych idą zwykle w dół. Jeśli chodzi o motocykle z salonu, ich ceny w ostatnich latach znacząco spadły. Ma to związek z możliwością produkcji tańszych części w Chinach. Wiele znanych i renomowanych marek przeniosło swą produkcję do Chin, przez co ceny nowych maszyn w salonach są obecnie znacznie korzystniejsze niż jeszcze kilka lat temu. Jeśli chcemy kupić pierwszy motocykl w salonie, możemy równie dobrze zrobić to na wiosnę czy u schyłku lata. W przypadku motocykli używanych przy zakupie musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami, które będą zależne od stanu, w jakim jest dana maszyna. Zakup motocykla używanego dla osoby początkującej zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Nierzadko zdarza się tak, że dany pojazd ma za sobą trudną i burzliwą przeszłość, w związku z czym aby jeździć nim bezpiecznie konieczne są dodatkowe naprawy i kolejne inwestycje. Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup motocykla używanego, należy bezwzględnie sprawdzić jego stan techniczny. Powinna to zrobić osoba, która posiada odpowiednie doświadczenie, wiedzę i narzędzia.

Jaki pierwszy motocykl kupić?

Osoby, które zamierzają po raz pierwszy kupić motocykl, w większości przypadków nie mają pojęcia, co wybrać na początek. Zakup niewłaściwej maszyny może na długo zniechęcić Cię do jazdy jednośladem, dlatego jeśli dopiero zaczynasz powinieneś należycie przeanalizować temat. Kupując pierwszy motocykl musisz na początek zastanowić się, jakie są Twoje preferencje. Czy będziesz używał do głównie do jazdy po mieście? A może okazyjnie, na dłuższe trasy? Pamiętaj, że sprzęt dla osoby początkującej powinien być przede wszystkim wybrany z głową, odpowiednio przeserwisowany i pewny. To, jaki konkretnie motocykl na początek wybierzesz, zależy też od tego, czy w ogóle posiadasz prawo jazdy; a jeśli tak, to jakiej kategorii. Jeśli dysponujesz prawem jazdy kat. A1 lub B, możesz jeździć maszyną o pojemności 125 cm3 i mocy nieprzekraczającej 15 KM. Nie oznacza to oczywiście, że możesz zapomnieć o dodatkowym szkoleniu – formalnie jednak możesz wsiadać i jeździć. Jaki jest naszym zdaniem najlepszy motocykl na początek? Otóż właśnie 125-ka. To najłatwiejszy (i najtańszy!) sposób na sprawdzenie, czy taki pojazd to w ogóle coś dla nas. Jeśli natomiast masz prawo jazdy kategorii A2, możesz spokojnie rozejrzeć się za czymś nieco mocniejszym. Nie miałeś dotąd styczności z jednośladami? Nie zaszkodzi zacząć od kursu przygotowawczego: wykupienie kilku lekcji w szkole jazdy zawsze jest dobrym pomysłem.

Jak przygotować się do zakupu pierwszego motocykla w życiu?

Przede wszystkim unikaj kupowania motocykli ze starszego przedziału wiekowego i w kiepskim stanie technicznym – to proszenie się o kłopoty. Na oględziny maszyny zabierz ze sobą mechanika. Aby nie było wtop, przez zakupem motocykla na początek sprawdź numer VIN pojazdu. Zdekodowanie numeru VIN może uchronić Cię przed wieloma nieprzyjemnościami. Jeśli jesteś poczatkującym kierowcą i nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z motocyklami, zanim rozpoczniesz swoją przygodę z jednośladem zadbaj o odpowiednie wyposażenie. Pamiętaj, że na drodze najważniejsze jest bezpieczeństwo – zarówno Twoje, jak i innych uczestników ruchu. Obowiązkowe wyposażenie każdego motocyklisty to kask oraz ochraniacze stosowane w celu zabezpieczenia newralgicznych obszarów ciała.

Jak zarejestrować motocykl?

Nieważne, czy kupujemy motocykl nowy czy używany, trzeba go zarejestrować. Aby możliwa była rejestracja motocykla w urzędzie musisz skompletować wszystkie wymagane dokumenty. Potrzebne będą:

  • dowód własności pojazdu, czyli po prostu umowa zakupu (oryginał),
  • karta pojazdu,
  • polisa OC,
  • tablice rejestracyjne,
  • dotychczasowy dowód rejestracyjny,
  • dowód osobisty.

Rejestracja motocykla odbywa się w wydziale komunikacji odpowiednim dla zamieszkanej miejscowości. Co ważne, rejestracji nie trzeba dokonywać osobiście – w urzędzie może stawić się w tym celu inna osoba. Trzeba jednak wiedzieć, że czasem jest to dodatkowy koszt: rejestracja dokonywana przez członka rodziny nie podlega dodatkowej opłacie, natomiast jeśli dokonuje jej osoba niespokrewniona, doliczane jest 17 zł. Sama rejestracja motocykla również podlega opłacie. Trzeba liczyć się z następującymi kosztami:

  • zwykłe tablice rejestracyjne – 40,50 zł,
  • dowód rejestracyjny – 54,50 zł,
  • nalepka legalizacyjna – 12,50 zł.

Jeśli marzą Ci się personalizowane tablice rejestracyjne, musisz przygotować się na znacznie większy wydatek: to koszt w wysokości około 500 zł. Pamiętaj, że dopiero po zarejestrowaniu motocykla i otrzymaniu blach możesz korzystać z jednośladu. Na dopełnienie wszystkich niezbędnych formalności masz standardowo 30 dni.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry