Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Odszkodowanie za potrącenie motocyklisty

potrącenie motocyklisty
 |  Artykuł partnera  |  Transport i motoryzacja

Motocykle są wszędzie! Taką naklejkę można zauważyć na wielu samochodach. Wypadki z udziałem motocyklistów należą do zdarzeń szczególnie niebezpiecznych. Motocykliści podczas wypadków doznają rozległych urazów i niejednokrotnie są to wypadki ze skutkiem śmiertelnym.

Odszkodowanie za potrącenie motocyklisty - kiedy się należy?

Wypadki komunikacyjne z udziałem motocyklistów to codzienność w szczególności w sezonie wiosenno-letnim. Fani jazdy motocyklem narażeni są bardziej niż inni uczestnicy ruchu. Niestety motocykliści w konfrontacji wypadku z autem lub ciężarówką ponoszą ciężkie i rozległe urazy. Niejednokrotnie ponoszą śmierć w wypadku motocyklowym. Dlatego tak ważna jest bezpieczna i uważna jazda motocyklisty, jak również poszanowanie przepisów ruchu drogowego.

Jeżeli do wypadku motocyklisty dojdzie z winy kierowcy innego pojazdu, to poszkodowany motocyklista może żądać o zapłatę zadośćuczynienia i odszkodowania za wypadek motocyklowy z polisy OC sprawcy.

Wypadek na motocyklu a przyczynienie się do szkody

Motocyklista jak i pasażer motocykla podczas jazdy obowiązkowo muszą używać kasku jest obowiązkowe. Jazda motocyklem bez kasku traktowana jest jako istotne przyczynienie się do szkody. W takim wypadku należne odszkodowanie dla motocyklisty i jego pasażera może być pomniejszone nawet o 50%.

Wypadek na motocyklu - co zrobić po wypadku?

Jeżeli już dojdzie do wypadku motocyklowego należy natychmiast powiadomić pogotowie ratunkowe i policję. Nawet w przypadku niegroźnie wyglądających urazów i potłuczeń, takie postępowanie może uchronić motocyklistę od późniejszych problemów z uzyskaniem odszkodowania za potrącenie motocyklisty.

Zanim pojazdy zostaną usunięte z miejsca wypadku warto zrobić zdjęcie sytuacji po wypadku oraz zadbać o dane kontaktowe do świadków wypadku.

Nagminnie motocykliści pod wpływem adrenaliny i stresu nie odczuwają skutków wypadku od razu. Nie mniej nie należy odmawiać przewiezienia karetką pogotowia ratunkowego do najbliższego SOR. Wczesna diagnostyka zabezpieczy motocyklistę przed późniejszymi powikłaniami zdrowotnymi, a także przyczyni się do uzyskania wyższego odszkodowania za wypadek na motocyklu.

To, jak zachowamy się po wypadku ma zawsze ogromne znaczenie przy wypłacie odszkodowania i zadośćuczynienia dla motocyklisty i jego pasażera.

Odszkodowanie dla pasażera motocykla

Jeżeli ranny został pasażer motocykla, to sprawa o odszkodowanie za wypadek na motorze jest podobna do sprawy o odszkodowanie dla pasażera auta osobowego.

Pasażer motocykla może zatem ubiegać się o odszkodowanie od sprawcy zdarzenia, nawet wtedy gdy sprawcą jest kierujący motocyklem. Jeżeli wypadek spowoduje kierowca motocykla jadący z pasażerem, to pasażer motocykla może dochodzić odszkodowania z polisy OC motocykla.

Odszkodowanie za wypadek na motocyklu, gdy kierujący motocyklem nie ma prawa jazdy

Jeżeli kierujący motocyklem nie ponosi wyłącznej winy za wypadek, to jest on uprawniony do uzyskania odszkodowania za wypadek na motocyklu, także gdy nie posiadał prawa jazdy na motocykl.

Pamiętajmy również o tym, że ubezpieczyciel OC pojazdu sprawcy musi wypłacić odszkodowanie dla pasażera motocykla, gdy kierowca motocykla poruszał się bez wymaganych uprawnień, a dokładnie bez prawa jazdy kategorii A.

W pewnych sytuacjach brak uprawnień do kierowania motocyklem może powodować obniżenie odszkodowania o tzw. przyczynienie. Jeżeli brak uprawnień do prowadzenia motocykla nie stanowi przyczyny, ani współprzyczyny wypadku, a nawet jego posiadanie nie zapobiegłoby ani wypadkowi, ani skutkom wypadku to wtedy motocykliście i jego pasażerowi należy się odszkodowanie bez pomniejszenia o wspomniane wyżej przyczynienie.

Odszkodowanie za potrącenie motocyklisty i zniszczenie kasku i odzieży

Odszkodowanie za potrącenie motocyklisty ma za zadanie zrekompensować całość strat materialnych, jakie poniósł motocyklista. Oznacza to, że motocykliście przysługuje odszkodowanie za zniszczoną odzież motocyklową i inne przedmioty (np. telefon zniszczony w wypadku). Zawsze winno być wypłacone odszkodowanie za kask, bez względu na to czy widoczne są na nim uszkodzenia.