Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak bezpiecznie przewozić psa samochodem?

Przewóz psa w samochodzie
 |  Artykuł partnera  |  Transport i motoryzacja

Obecnie nie ma konkretnych przepisów regulujących przewóz psa samochodem. Transport zwierząt domowych podlega prawu określającemu przewóz towarów. Po prostu zwierzę nie może swobodnie przemieszczać się we wnętrzu pojazdu, oraz nie powinno ograniczać widoku kierowcy.

Chociaż powyższa kwestia nie jest w pełni uregulowana na poziomie legislacyjnym, warto kierować się opinią kynologów i doświadczonych hodowców psów. Specjaliści twierdzą, że oprócz zapewnienia komfortowych, bezpiecznych warunków przewozu, przede wszystkim trzeba zadbać o to, aby pies nie bał się przebywać w aucie. Jak w każdym treningu ważna jest tutaj logika działania i konsekwencja.

Jak przygotować psa do przewozu samochodem?

Najlepiej kiedy przyzwyczaimy psa do jazdy samochodem już jako szczeniaka. Dzięki konsekwentnemu działaniu podróż samochodem powinna zamienić się w znajome, przyjemne wydarzenie, takie jak na przykład wyjazd poza miasto i spacer na łonie przyrody. Dlatego szczeniaka należy zabierać ze sobą na wszelkie możliwe wyjazdy. Jednak pamiętajmy, aby celem pierwszych podróży nie był weterynarz, ponieważ wtedy pies może wytworzyć nieprzyjemne skojarzenia.

Oczywiście można także wyszkolić dorosłego psa, chociaż w tym przypadku może to trwać nieco dłużej. Zwierze musi zrozumieć, że w samochód nie jest dla niego niebezpieczny. Dlatego przed pierwszym wyjazdem musimy mu pozwolić rozejrzeć się po wnętrzu pojazdu, obwąchać go, posłuchać odgłosu pracującego silnika. Samochód musi stać się znajomym, bezpiecznym miejscem. Podobnie jak w przypadku młodego pieska, starajmy się jak najczęściej zabierać swojego pupila na przejażdżki.

Zadbaj o komfort psa.

Jeśli samochód ma klimatyzację, to lepiej skorzystać z niej, zamiast otwierać okna. Zwierzęta znoszą upał gorzej niż ludzie, a otwarte okno stworzy przeciąg w kabinie, niemal nie obniżając temperatury. Ponadto przy silnym przepływie powietrza pies może się przeziębić, zachorować na zapalenie ucha środkowego, zapalenie spojówek i wiele innych  dolegliwości, których leczenie zajmie dużo czasu. Jednak to nie wszystkie niebezpieczeństwa. Przy ostrym skręcie, w skrajnych przypadkach  pies może nawet wypaść z samochodu.

Jeśli niestety samochód nie posiada klimatyzacji lub z jakiejś przyczyny nie można jej włączyć, oczywiście należy otworzyć okna. Upewnij się wtedy, że okno w pobliżu psa jest zamknięte, a w kabinie nie ma przeciągu.

Zapewnij bezpieczeństwo psu i kierowcy.

Nie pozwól psu poruszać się po samochodzie, nawet jeśli jest mały. Zwierzę może się nudzić i w czasie jazdy może np. spróbować polizać właściciela prowadzącego samochód, lub w inny sposób rozproszyć kierowcę.

Istnieją specjalne smycze i uprzęże mocowane do gniazd pasa bezpieczeństwa. Dzięki nim możemy unieruchomić naszego czworonożnego pupila. Dzięki czemu jego zachowanie nie zakłóci procesu prowadzenia pojazdu. Warto też pamiętać, że nawet psa przypiętego pasem lub szelkami nie powinno się umieszczać na przednim siedzeniu, będzie mu tam niewygodnie i prędzej czy później może próbować dosięgnąć kierowcy.

Mniejsze pieski możemy przewozić w specjalnych transporterach przeznaczonych do transportu zwierząt. Wykonany z trwałych materiałów transporter, nie tylko zapewni komfort przewozu, ale także dodatkowo zabezpieczy psa w sytuacji potencjalnej kolizji.

Jak utrzymać samochód czystości?

Doświadczeni hodowcy psów wiedzą, że bez względu na to, jak mocno wyczeszesz swojego psa, nadal będziesz znajdować sierść w kabinie, a pazury, nawet przycięte, mogą łatwo zarysować tapicerkę. Nie ma tu znaczenia, czy siedzenia są tapicerowane tkaniną, czy skórą. Gdziekolwiek pies siedzi, linienie jest nieuniknione. Niestety nie zawsze można samemu dobrze wyczyścić wnętrze. Dlatego jeżeli nie chcesz, aby wspólne wycieczki nie pozostawiły w kabinie puszystej warstwy psiej sierści, przykryj siedzenia specjalnym pokrowcem samochodowym.

Opisywane powyżej niedogodności związane z transportem psa wzrastają wraz z długością pokonywanej trasy. Przebywanie wielu godzin w pojeździe może być dla naszego pupila bardzo męczące. Sytuacja dodatkowo komplikuje się, kiedy zamierzamy wyjechać za granicę. Wtedy musimy spełnić dodatkowe warunki, takie jak wyrobienie paszportu dla zwierzaka i spełnienie wymagań dotyczących przewozu zwierząt obowiązujących w danym kraju. Dlatego w takim wypadku warto rozważyć pomoc profesjonalnej firmy wyspecjalizowanej w międzynarodowym transporcie psów np. tutaj: https://pet-tour.eu/ Dzięki pomocy profesjonalistów nie tylko szybko i bezpiecznie przewieziemy naszego psiaka, ale także uzyskamy pomoc w spełnieniu wszystkich formalnych warunków.