© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak przygotować samochód z USA do polskich wymogów?

import używanych samochodów ze stanów
 |  Artykuł partnera  |  Transport i motoryzacja

Pojazdy sprzedawane na amerykańskich giełdach często są dużo tańsze niż w Europie. Ta dysproporcja sprawia, że w Polsce rośnie zainteresowanie importem używanych samochodów z Ameryki. Ich zakup może być opłacalny, nawet pomimo tego, że cenę zakupu powiększa koszt sprowadzenia auta z USA. Planujesz kupno wozu ze Stanów? W takim razie musisz mieć świadomość, że jego rejestracja będzie możliwa tylko wtedy, gdy dostosujesz go do polskich wymogów. Sprawdź, jakie modyfikacje będą niezbędne!

Elementy, które się różnią – co musisz wiedzieć?

Pamiętaj, że wszystkie używane auta sprowadzane z USA muszą przejść tzw. zerowy przegląd techniczny w Stacji Kontroli Pojazdów (SKP). Przedstawienie pozytywnego wyniku badania jest wymagane podczas rejestracji samochodu w Polsce.

Celem pierwszego przeglądu w SKP jest nie tylko ocena ogólnego stanu pojazdu sprowadzonego z Ameryki. Weryfikuje się także dostosowanie niektórych jego elementów do polskich wymogów prawnych. W Stanach pewne normy techniczne różnią się od tych, jakie obowiązują na terenie Polski. Rozbieżności te dotyczą:

  • reflektorów,

  • prędkościomierza i opon,

  • strony wylotu rury wydechowej.

Przejście badania w SKP i rejestracja samochodu po sprowadzeniu go z USA będą możliwe po wprowadzeniu stosownych modyfikacji. Szczegółowe informacji dotyczące tego, na czym polegają przeróbki i jaki jest ich koszt, uzyskasz podczas kontaktu z pośrednikiem. Współpraca z firmą pośredniczącą w imporcie aut z Ameryki odbywa się na prostych zasadach i warto się na nią zdecydować.

auta sprowadzane z usa

Wymiana reflektorów

Pojazdy zarejestrowane na terenie UE są wyposażone w asymetryczne reflektory. Lampa znajdująca się bliżej osi jezdni kieruje wiązkę światła stosunkowo nisko, co ogranicza ryzyko oślepienia kierowców nadjeżdżających z naprzeciwka. Z kolei ta po drugiej stronie samochodu doświetla pobocze. W Stanach stosowane są reflektory symetryczne – lewy i prawy świecą tak samo. Będziesz musiał je wymienić po sprowadzeniu używanego auta z USA.

Inne różnice w oświetleniu mogą dotyczyć:

  • przednich świateł postojowych – często są zintegrowane z kierunkowskazami, co jest niezgodne z naszymi przepisami,

  • kierunkowskazów w tylnych lampach – dotyczy to starszych modeli samochodów, w których są one czerwone, natomiast w Polsce muszą być pomarańczowe,

  • światła przeciwmgielnego – w Ameryce jest nieobowiązkowe, natomiast u nas pojazd musi być wyposażony przynajmniej w tylne, a więc należy je domontować (oznacza to także dołożenie przełącznika w kabinie).

Prędkościomierz i opony

Konieczność wymiany prędkościomierza dotyczy przypadków, w których jest on wyskalowany w milach na godzinę (MPH). Przed rejestracją tak wyposażonego samochodu z USA musisz zmienić licznik na wersję z kilometrami (KMH). Wiele używanych aut sprowadzanych z Ameryki ma skalę w obu jednostkach i takie rozwiązanie jest dopuszczalne w Polsce.

rejestracja samochodu po sprowadzeniu z usa

Oprócz tego zwróć uwagę na opony. Jeśli są amerykańskie, mogą mieć indeks prędkości niższy niż maksymalne prędkości obowiązujące na polskich drogach. Teoretycznie jest to niedopuszczalne i pojazd z takim ogumieniem może nie przejść przeglądu w SKP.

Rura wydechowa

Jeśli wylot rury wydechowej używanego auta sprowadzonego z USA znajduje się po prawej stronie, powinieneś przełożyć go na lewą. To prosta i jednocześnie niedroga modyfikacja.

Jakie będą koszty modyfikacji auta z USA?

Biorąc pod uwagę koszty wykonania przeróbek, zwykle najdroższe są te związane ze światłami. Jeśli chcesz zaoszczędzić, planując import, zwróć uwagę na to, czy dane samochody sprowadzane z USA są dostępne również w Europie. W ich przypadku dokonanie powyższych modyfikacji będzie łatwiejsze – wystarczy kupić europejskie modele świateł. W autach typowo amerykańskich konieczne jest przerabianie reflektorów, co wiąże się ze sporym wydatkiem.

Profesjonalna pomoc w zakupie

Jeśli szukasz używanego, dobrze wyposażonego auta w przystępnej cenie, import z Ameryki będzie świetnym rozwiązaniem. Pamiętaj, że przed jego rejestracją w Polsce musisz zarówno zająć się modyfikacjami, jak i załatwić kilka formalności. Z tego powodu kwestię zakupu i organizacji transportu samochodu z USA zostaw w rękach pośrednika. Takie firmy, jak m.in. BidCars, przejmą na siebie wszystkie obowiązki związane ze sprowadzeniem wozu ze Stanów. Dzięki nim niskim kosztem uzyskasz profesjonalną pomoc w zakupie!

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry