Mechanizacja rolnictwa oznacza wykorzystanie wyspecjalizowanych maszyn w pracach polowych, co pozwala nie tylko je usprawnić, ale również podnieść jakość wykonywanych czynności. Przykładem może być wykorzystanie agregatu uprawowego. Czym jest tego typu urządzenie? Jakie są rodzaje agregatów uprawowych? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Czym jest agregat uprawowy?
Agregat uprawowy to uniwersalna maszyna rolnicza, która w zależności od rodzaju może pełnić funkcję kliku odrębnych urządzeń, takich jak np. kultywator, brona, glebogryzarka, czy nawet siewnik. Głównym zastosowaniem agregatów uprawowych jest odpowiednie przygotowanie gleby pod siew, a w przypadku agregatu uprawowo-siewnego również sam siew zbóż. Jest to możliwe dzięki bardzo dokładnemu rozdrobnieniu, a także spulchnieniu wierzchniej warstwy gleby przez agregat, który może również posiadać funkcję rozbijania utwardzonej warstwy gruntu, czy usuwania chwastów. W efekcie wykorzystując agregat uprawowy można wykonać kilka różnych prac polowych jednocześnie, co zdecydowanie przyspiesza oraz ułatwia prace w gospodarstwie. Co więcej, wykorzystanie agregatu uprawowego, a w zasadzie prawidłowe uprawienie gleby pod siew przekłada się na zarówno na jakość, jak i ilość uzyskanych plonów.
Rodzaje agregatów uprawowych
Agregaty uprawowe występują w trzech podstawowych typach, a mianowicie jako agregat bierny, uprawowo-siewny lub ścierniskowy. Agregat bierny wykorzystywany jest do doprawiana gleby po orce, a także w bezorkowej uprawie gleby. Agregaty bierne posiadają zęby, które są przymocowane do ramy w kilku rzędach. Takie rozwiązanie sprawia, że sprawdzają się na glebach lekkich oraz piaszczystych. Innym typem agregatu uprawowego jest agregat uprawowo-siewny, który pozwala jednocześnie przygotować glebę pod siew oraz dokonać siewu. Jest to uniwersalna maszyna, która w zależności od budowy pozwala wykonywać różnego rodzaju prace. Ostatnim typem jest agregat ścierniskowy, który zbudowany jest z kultywatora, wałów rurowych, talerzy oraz zębów roboczych. W efekcie stosuje się go do usuwania chwastów, kruszenia brył ziemi, spulchniania gleby, czy mieszania z nią nawozów.
Zalety wykorzystania agregatów uprawowych
Jak już wspomniano agregaty uprawowe pozwalają na jednoczesne wykonanie wielu prac polowych. Jest to ich podstawowa zaleta, dzięki której można nie tylko oszczędzić czas, którego w gospodarstwie zawsze brakuje, ale również pieniądze (mniejsze zużycie paliwa). Co więcej, wykorzystanie agregatu uprawowego pozwala uprawić glebę we właściwy sposób, co przekłada się na jakość uzyskanych z niej plonów. Warto bowiem mieć świadomość, że wykonywanie konkretnych czynności w krótkim czasie nie tylko optymalizuje proces uprawy, ale jest także korzystne dla wzrostu zasianych roślin, czy skuteczności dawkowanych nawozów.
Podsumowując należy stwierdzić, że agregat uprawowy to maszyna, bez której trudno wyobrazić sobie nowoczesne rolnictwo. Pozwala bowiem nie tylko usprawnić prace polowe, ale przede wszystkim zwiększyć ich jakość, co przekłada się na dużo lepsze efekty upraw.