Wymiana oleju silnikowego i filtra oleju to podstawowe czynności obsługowe wszelkich maszyn czy pojazdów silnikowych. Mimo tego nietrudno znaleźć osoby kwestionujące konieczność przeprowadzania tej operacji. Zastanówmy się zatem po co i jak często powinniśmy wymieniać filtr oleju i olej w ciągniku rolniczym?
Odpowiedź jest banalna. Zawsze kiedy wymieniamy olej, wymieniamy też filtr. Prowadzi to jednak do kolejnego pytania, jak często wymieniać olej w ciągniku rolniczym? W internetowych dyskusjach nietrudno znaleźć zwolenników długich związków pomiędzy olejem a maszyną. Nie zmieniałem od 10 lat, pisze jeden z internautów. Ja nie wymieniam, bo ciągle dolewam, zwierza się inny. Ale czy to właściwe podejście do tego zagadnienia? Zastanówmy się.
Po co jest olej silnikowy?
Olej silnikowy to środek smarny, zatem jego podstawowa funkcja to zmniejszanie tarcia pomiędzy ruchomymi częściami silnika. Ponadto odpowiada on za czystość wnętrza silnika. Olej zawiera domieszki nadające mu właściwości antykorozyjnych i myjących. Nie zapominajmy, że pomimo smarowania ruchome elementy silnika trąc o siebie, wytwarzają drobne opiłki, a spaliny zanieczyszczają olej sadzą. Wszystkie te zanieczyszczenia zbiera olej.
Filtr oleju – funkcja
Zabrudzenia niesione przez olej silnikowy osadzają się w filtrze. Gdybyśmy zaniechali filtrowania oleju, drobiny w nim zawieszone trafiałyby ponownie pomiędzy smarowane części, co nieuchronnie prowadziłoby do ich przedwczesnego zużycia. Widać więc jak na dłoni, jak istotny dla kondycji silnika jest nie tylko olej, ale i filtr oleju. Dlatego nie wolno zapominać o jego wymianie, gdyż nadmiernie zużyty, może zakłócić cyrkulację oleju, a także być źródłem zanieczyszczeń.
Jak zużywa się olej silnikowy?
Poza zanieczyszczeniami, które olej zbiera w czasie pracy, na jego starzenie się ma wpływ wysoka temperatura części silnika, z którymi ma kontakt. Powoduje ona stopniową degradację, czyli pogorszenie jego właściwości smarnych. Dlatego należy zwracać uwagę na zalecenia producenta i regularnie wymieniać olej, gdyż zużyty nie chroni silnika w należyty sposób, a to prędzej czy później skończy się awarią. Oczywiście filtr oleju zużywa się równolegle do oleju i należy go zawsze wymieniać w komplecie.
Olej i filtr oleju – jak często wymieniać w ciągnikach rolniczych?
Ciągniki rolnicze na ogół pracują w trudnych warunkach, pod dużymi obciążeniami dlatego efektywne smarowanie silnika jest dla nich niezmiernie ważne. Olej
Jak często wymieniać olej w ciągnikach?
Wszyscy użytkownicy samochodów wiedzą, że zalecana jest wymiana oleju przynajmniej raz w roku. Innym warunkiem wyznaczającym termin przeglądu olejowego jest pokonany dystans. Może on być różny dlatego najlepiej będzie zapoznać się z zaleceniami producenta zawartymi w instrukcji obsługi. Ale czy możemy stosować te zasady do maszyn rolniczych? Po części tak, ale oczywiście z zastrzeżeniem, że zamiast kilometrów, wyznacznikiem terminu wymiany oleju będą motogodziny. Pamiętajmy jednak, iż ciągnik pracuje w ekstremalnych warunkach, pod bardzo dużymi obciążeniami. Dlatego regularna wymiana oleju jest dla sprawności ciągnika wyjątkowo ważna. Oczywiście zawsze gdy do naszej maszyny trafia nowy olej, należy wymienić filtr oleju. Silnik zrewanżuje się nam zwiększoną żywotnością i pełną sprawnością.
Wymiana filtrów jest kluczowa dla sprawności ciągnika
Warto pamiętać, by systematycznie wymienić filtry znajdujące się w ciągniku i zabezpieczające różne jego układy. Filtry hydrauliczne należą do tych wymienianych najczęściej. Filtry paliwa podobnie jak olejowe zapewniają długowieczność silnika, a filtracja paliwa jest jednym z najważniejszych sposobów dbania o jednostkę napędową. Pamiętajmy także, aby wymieniać filtry kabinowe i filtr powietrza, gdyż ciągniki pracują w silnym zapyleniu i filtry te zużywają się bardzo szybko.
Filtr oleju do ciągnika kupisz w sklpie rolniczym aldomarket.pl