Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Opony samochodowe - co warto o nich wiedzieć?

Opony samochodowe
 |  Artykuł partnera  |  Transport i motoryzacja

Opony samochodowe są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia samochodu, a na ich wyborem warto się zastanowić. Kupić opony całoroczne, czy osobno opony letnie i opony zimowe? Zanim podejmiesz decyzję, pamiętaj o konieczności odpowiedniego ich doboru, aby Twój samochód zapewniał bezpieczeństwo Tobie i Twojej rodzinie.

Komfort jazdy autem zależy od opon

Trudne zimowe warunki drogowe bywają zmorą dla kierowców. Przy wydłużonej drodze hamowania na mokrej nawierzchni ważne jest właściwe ogumienie zimowe. Opony samochodowe są jedynym elementem łączącym pojazd z nawierzchnią i od ich przyczepności zależy bezpieczeństwo manewrów. Opony zimowe dla samochodów osobowych przechodzą testy opon, przeprowadzone przez organizacje upoważnione do tego lub pisma motoryzacyjne. Zwróć uwagę na to, jak opony, nad których wyborem się zastanawiasz, wypadły w tego rodzaju testach. Dobrą oponę zimową cechuje nie tylko dobra przyczepność na mokrej drodze, śniegu czy lodzie, ale także także czas zużycia lub poziom emitowanego hałasu.

Opony dobrane do pór roku czy wielosezonowe?

Opony letnie są wbrew pozorom tak samo ważne, ja te zimowe, i ich wybór także nie warto pozostawiać przypadkowi. Pomocny może tu okazać się ranking opon letnich, opracowany przez zespół ekspertów i użytkowników, w którym szczegółowo opisane zostały wszystkie parametry, rozmiar, zużycie podczas eksploatacji. Producenci opon oferują modele w najlepszych cenach, pasujące do felg zarówno aut osobowych, jak i dostawczych.

Jeśli nie lubisz odwiedzać wulkanizatora co pół roku, możesz postawić na opony całoroczne. Są one wyprodukowane z innej, bardziej miękkiej mieszanki gumowej niż tradycyjna opona letnia, co wpływa na przyczepność do podłoża samochodów osobowych. Bieżnik ma więcej lameli - nacięć, które wpływają na manewrowanie w warunkach błota pośniegowego lub samego śniegu. Opony całoroczne to ogumienie budżetowe - sprawdzą się przy lekkiej zimie, jednak nie będą aż tak bezpieczne, jak nowe opony zimowe, i warto ograniczać w nich prędkość, aby móc wydłużyć ewentualną drogę hamowania swojego samochodu.

Opony do aut dostawczych

Niezależnie od tego, jaki model auta posiadasz, możesz znaleźć opony najbardziej pasujące do niego. Opony suv lub 4x4 są oponami dostosowanymi do jazdy zarówno w terenie, jaki i po szosie. Posiadają wzmocnioną konstrukcję i są o wiele bardziej odporne na uszkodzenia od tradycyjnych opon. W ofertach sklepów są także ogumienia w każdym rozmiarze, przeznaczone tylko do jazdy po grząskim gruncie lub tylko do asfaltu. Wszystko zależy od stylu jazdy kierowcy.

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie, dobierz do swojego auta opony, które będą do niego najbardziej odpowiednie i ciesz się komfortową i bezpieczną jazdą za kierownicą.