Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czy osoba wypożyczająca samochód musi płacić za benzynę?

mężczyzna tankuje samochód
 |  Artykuł partnera  |  Transport i motoryzacja

Wynajem aut cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością. Wiele osób korzysta z usług działających w Polsce wypożyczalni w celu organizacji wakacyjnego wyjazdu z rodziną lub w przypadku konieczności użytkowania auta zastępczego w czasie, gdy ich własny samochód znajduje się w naprawie. Klientów wypożyczalni często zastanawia kwestia opłat za benzynę. W dzisiejszym artykule przedstawimy popularne zasady dotyczące paliwa w wynajmowanym samochodzie. Zapraszamy do lektury.

Zasada pełny do pełna

To najpopularniejszy sposób regulacji opłat za benzynę w wynajmowanym aucie. Wypożyczalnia udostępnia klientowi samochód z pełnym bakiem paliwa i z taką samą ilością powinien być on zwrócony. To korzystna opcja dla osób zainteresowanych krótkoterminowym wynajmem samochodówNajemca ponosi w tym przypadku opłatę adekwatną do ilości wykorzystanej benzyny. Jeżeli jednak auto zostanie zwrócone bez baku zatankowanego do pełna, najemca zostaje obciążony kosztami wynikającymi z konieczności uzupełnienia brakującego paliwa. Niektóre wypożyczalnie pobierają ponadto dodatkową opłatę administracyjną w wysokości kilkudziesięciu złotych.

Zasada pełny – pusty

Kolejną z popularnych metod regulacji kosztów paliwa w wypożyczanym samochodzie jest zasada pełny – pusty. Firma wynajmująca przekazuje najemcy wybrany model z pełnym bakiem paliwa, a ten zwraca go z pustym. W tym przypadku klient wypożyczalni ponosi opłatę za cały bak. Opłata ta uwzględniona jest w cenie najmu. Ewentualne koszty niewykorzystanego paliwa nie są zwracane najemcy w momencie oddania samochodu. Nie jest to więc dla niego specjalnie korzystna opcja, ponieważ zwykle ponosi on dużo większe koszty, niż wynika to z rzeczywistego zużycia benzyny lub oleju napędowego.

Pełny bak paliwa przy odbiorze, opłata wyłącznie za wykorzystaną benzynę

Trzecią formą rozliczenia za wykorzystane paliwo jest pełny bak przy odbiorze i opłata wyłącznie za wykorzystaną benzynę. Klient odbiera auto zatankowane do pełna i w momencie zwrotu ponosi koszty zużytego paliwa. Trzeba jednak pamiętać, że cena litra paliwa w wypożyczalni jest zwykle wyższa niż na lokalnych stacjach paliw, więc najemca zostaje w tym przypadku obciążony większymi kosztami niż w sytuacji, gdy sam zatankowałby samochód do pełna.

Który sposób rozliczenia jest najkorzystniejszy dla osoby wypożyczającej auto?

Z oczywistych względów najrozsądniejszą z perspektywy osoby wypożyczającej auto formą rozliczenia za paliwo jest zasada pełny do pełna. Najemca płaci dzięki temu wyłącznie za wykorzystaną przez siebie benzynę lub olej napędowy, może wybrać dowolną stację, gdzie cena paliwa jest najniższa, nie będąc w ten sposób uzależnionym od cen obowiązujących w firmie wynajmującej. Większość ogólnopolskich wypożyczalni samochodów, takich jak Abacus Car Rental, umożliwia klientom skorzystanie właśnie z tej metody rozliczenia.

Jeżeli nie jesteś pewien, w jaki sposób koszty paliwa rozliczane są w wybranej przez Ciebie wypożyczalni, zapoznaj się z jej regulaminem. To dokument, w którym znajdują się wszystkie informacje związane z wynajmem. Jeśli z jakiegoś powodu nie będziesz mógł znaleźć zapisu dotyczącego paliwa w regulaminie, skontaktuj się z konkretną firmą i zapytaj bezpośrednio u źródła.