Transport indywidualny to dziś rzecz zupełnie powszechna. Użytkowanie zagranicznych dróg wiąże się zwykle z wniesieniem odpowiedniej opłaty. W wielu krajach wystarczy wykupić winietę, która upoważnia nas do korzystania z dróg płatnych. Jak kwestia winiet wygląda na Słowacji?
Autostrady i drogi ekspresowe
Na Słowacji mamy dziś 460 kilometrów autostrad. Mowa oczywiście o odcinkach oddanych do użytku. Warto to podkreślić, gdyż ponad 30 procent planowanej sieci słowackich autostrad jest w trakcie budowy. Słowacy przygotowali także nieco ponad 250 kilometrów dróg ekspresowych. To dopiero 1/5 planowanych dróg ekspresowych. Na odcinki płatne natkniemy się na obydwu rodzajach wspomnianych dróg. Długość dróg, za przejazd którymi będziemy musieli zapłacić wynosi obecnie 744 kilometry. Oczywiście jest możliwość przejechania przez Słowację drogami darmowymi. To z jednej strony zwolni nas z obowiązku wykupienia winiety, z drugiej natomiast dość wyraźnie wydłuży czas przejazdu. Z doświadczenia wiemy, że większość Polaków decyduje się jednak na wykupienie winiety. Wątpliwości w tej sprawie nie mają szczególnie ci, którzy za naszą południową granicę udają się służbowo. Wybór dróg płatnych usprawnia podróż, co doceniają także osoby udające się na urlop. Od 2018 r. z opłat zostały wyłączone obwodnice autostradowe oraz drogi szybkiego ruchu będące obwodnicami miast takich jak: Bratysława, Dolny Kubin, Czadca, Bańska Bystrzyca, Twardoszyn czy Tornaľa.
Kto musi zapłacić?
Za korzystanie z płatnych odcinków zapłacić muszą wszyscy kierowcy samochodów osobowych o masie całkowitej do 3.5 tony. Jeśli samochodowi towarzyszy przyczepa, a masa zestawu przekracza 3.5 tony, wówczas kierowca ma obowiązek kupna winiety na samochód i drugiej na przyczepę. Dobra wiadomość: z opłaty zwolnieni są motocykliści.
Ile to kosztuje?
W przypadku pojazdów ważących nie więcej, niż 3,5 tony, ceny słowackich winet wyglądają następująco:
- winieta 10-dniowa - 10 euro (rekomendowana szczególnie w przypadku wyjazdów turystycznych);
- winieta 30-dniowa - 14 euro (dobra dla nielubiących się spieszyć, ceniących swobodę przy tworzeniu planu wyjazdu);
- winieta na cały rok - 50 euro (sugerowana kierowcom zawodowym oraz osobom pracującym na terenie Słowacji. Jest opcją najbardziej atrakcyjną finansowo ze wszystkich tu wymienionych. Winieta roczna jest nowością - została wprowadzona w lutym 2020 r.).
Warto dodać, że od 2015 r. na terenie Słowacji obowiązuje elektroniczny pobór opłat. Miejsce tradycyjnej, naklejanej na szybę winiety, pełni odtąd elektroniczna winieta Słowacja stała się dzięki temu krajem, w którym nie tracimy czasu na bramkach. Zakupu i opłaty dokonujemy przez Internet. Proces zakupu trwa tylko kilka minut, a czas oczekiwania na potwierdzenie przyjęcia przez słowacki system zwykle nie przekracza dwóch godzin. Jeśli z jakichś przyczyn kierowca nie może kupić winiety przez Internet, może skorzystać z jednego z automatów stojących przy granicy, lub udać się na stację benzynową oznaczoną napisem "emyto" lub "eznamka". Kara za brak winiety wynosi 500 euro.