Silniki elektryczne do łodzi stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród wielbicieli żeglugi – powoli wypierają modele spalinowe, które niegdyś znajdowały się na każdej „łajbie”. Na korzyść opisywanych maszyn przemawia bowiem nie tylko wiele praktycznych, użytkowych korzyści, ale także neutralny wpływ na środowisko. Co zatem dokładnie wyróżnia taki sprzęt?
Warto zaznaczyć, że jeszcze do niedawna silniki spalinowe „górowały” nad elektrycznymi. Taka tendencja była spowodowana mocą, jaką osiągała starsza generacja maszyn – „ta nowsza” nie miała tyle siły, co tradycyjne rozwiązania. Obecnie „elektryki” doganiają jednak konkurencję, dzięki czemu mogą być montowane nawet w dużych łodziach. Opisywane motory wyróżniają się bowiem parametrami, które raczej nigdy nie będą charakteryzować opcji spalinowych. Zakup takiego sprzętu jest teraz zdecydowanie bardziej rozsądną inwestycją.
Atuty silników elektrycznych do łodzi
Jedną z najważniejszych zalet proponowanego rozwiązania jest znikomy wpływ na przyrodę – w porównaniu do wspomnianej już alternatywy, silniki elektryczne do łodzi nie uwalniają tylu szkodliwych toksyn do środowiska, ponieważ wykorzystują działanie akumulatora. Co istotne, niektóre maszyny są również wyposażone w możliwość ładowania się przez energię solarną, co dodatkowo podkreśla ich ekologiczną naturę. Warto również pamiętać, że podobne motory pracują zdecydowanie ciszej, co nie stresuje zarówno „marynarzy”, jak i okolicznych zwierząt.
„Mniejszy hałas” to możliwość pełnego relaksu i czerpania niezmąconej przyjemności z żeglugi (nieprzerywanej furkotem maszyny). Silniki elektryczne do łodzi (oferowane m.in. przez firmę Taurus Sea Power) wyróżniają się jednak też innymi atutami – wiele osób poleca je ze względu na niewielką wagę, dzięki której ich przenoszenie, transport czy przechowywanie jest znacznie łatwiejsze oraz wygodniejsze. Maszyny docenia się również za stosunkowo niedużą cenę, co sprawia, że są dosyć ekonomicznym rozwiązaniem.
Wybór silnika elektrycznego do łodzi
Dobierając podobne urządzenie, należy zwrócić szczególną uwagę na kilka parametrów. Moc motoru jest jednym z najczęstszych czynników, które wpływają ostatecznie na decyzję zakupową – musi być dopasowana nie tylko do preferencji żeglarza, ale także do wielkości łodzi. Warto przy tym założyć pewien „zapas” np. na wypadek sztormu czy nagłego wypadku, przez który powinno się szybciej dobić do brzegu. Co ważne, nie trzeba obawiać się wypływu na słone wody – silniki elektryczne są często dostosowane do różnych zbiorników wodnych. Przeważnie występują jednak dwa rodzaje silników elektrycznych – do słonej wody albo do słodkiej.