Od pierwszego października 2021 roku System e-TOLL obowiązuje na dwóch odcinkach autostrad. Na autostradzie A2 pomiędzy Koninem, a Strykowem oraz na odcinku A4 pomiędzy Wrocławiem, a Gliwicami. Te odcinki są zarządzane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Głównym celem likwidacji stacjonarnych punktów poboru opłat było upłynnienie ruchu i likwidacja korków przy wjeździe na autostrady w okresach wzmożonego ruchu np. w trakcie długich weekendów. Nowy system stanowi jednak pewną rewolucję oraz duże zmiany dla kierowców.
Co zrobić, aby nie dostać mandatu?
Rejestracja w elektronicznym systemie opłat e-TOLL to obecnie obowiązek wszystkich kierowców poruszających się po wymienionych odcinkach autostrad A2 oraz A4 pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 ton.
Aby system e-TOLL poprawnie naliczył opłatę za przejazd płatnym odcinkiem autostrady, niezbędne jest prawidłowe działanie aplikacji oraz właściwy odczyt położenia pojazdu. Kluczowe jest więc utrzymanie włączonego telefonu, ponieważ to on odpowiada za dostarczenie tych informacji. Wszyscy kierujący pojazdami o łącznej wadze całkowitej przekraczającej 3,5 tony powinni kontrolować, czy telefon jest sprawny, a aplikacja działa we właściwy sposób. Niestety przeoczenie błędu skutkującego niewłaściwą opłatą za przejazd lub jej brakiem może wiązać się ze sporymi kosztami. Mandat za nieuiszczenie opłaty wynosi 500 zł.
Jak wykupić e-bilet?
Kierowcy aut osobowych mają do wyboru dwa sposoby opłacenia przejazdu. Mogą skorzystać z aplikacji e-TOLL PL lub wykupić bilet online lub stacjonarnie na stacjach sieci PKN ORLEN oraz LOTOS. E-bilet kierowcy aut osobowych poniżej 3,5 tony mogą zakupić elektronicznie przez aplikacje Autopay, mPay, Spark, ORLEN PAY, mFlota oraz SkyCash. Należy również zaznaczyć, że lista ta nie jest jeszcze oficjalnie zamknięta, ponieważ Szef Krajowej Administracji Skarbowej nadal prowadzi rozmowy z kolejnymi podmiotami zainteresowanymi dystrybucją e-biletów w sieciach stacjonarnych oraz w aplikacjach mobilnych. E-bilet jest ważny 48 godzin od wykupienia, za pośrednictwem internetu można sprawdzić jego ważność oraz zwrócić go przed zadeklarowaną godziną wjazdu na płatny odcinek. Można to zrobić jedynie za pośrednictwem tego samego kanału dystrybucji, z pomocą którego został kupiony.
Uniknij kary finansowej i wykup e-bilet ze wsteczną datą
Kierowcy w wyjątkowych sytuacjach mogą zakupić bilet z datą wsteczną. Może to nas uchronić przed grzywną. W takich sytuacjach należy pamiętać, aby zrobić to niezwłocznie, w terminie trzech dni od ukończenia przejazdu.