Opakowania kartonowe są obecnie powszechnie wykorzystywane. Zastosowanie znalazły przede wszystkim w transporcie i logistyce, pełniąc w tych obszarach liczne funkcje. W dzisiejszym artykule opowiemy o tej kwestii. Wyjaśnimy, jaka jest rola opakowań kartonowych w transporcie i logistyce. Na koniec podpowiemy, o czym warto pamiętać, wybierając opakowanie z kartonu.
Jakie funkcje pełnią opakowania kartonowe w transporcie i logistyce?
Wbrew pozorom opakowania kartonowe pełnią wiele funkcji w transporcie i logistyce. Niemal każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak istotną rolę odgrywają w tych obszarach, ale czy każdy wie, dlaczego dokładnie są tak chętnie wybierane przez przedstawicieli branży transportowej i logistycznej?
Podstawową funkcją opakowań kartonowych jest zabezpieczanie ładunków na czas transportu przed ewentualnym uszkodzeniem. Właściwe przygotowanie towaru jest kluczowe w transporcie i logistyce. Jeżeli dany produkt ulegnie uszkodzeniu, zatrzymany zostanie proces jego transportowania do miejsca docelowego, co przełoży się na istotne straty dla przedsiębiorcy.
Opakowania kartonowe wykorzystywane są również po to, by ułatwiać transportowanie wybranych ładunków. Umieszczenie danego towaru w odpowiednio dobranym do jego gabarytu i wagi kartonie pomaga w sprawnym przeprowadzeniu transportu. Jest znacznie korzystniejsze, niż ustawienie w pojeździe wolno stojących lub wolno leżących ładunków. Dzięki opakowaniom kartonowym ułatwiony zostaje zarówno załadunek, jak i rozładunek przewożonych towarów.
Nie należy też zapominać o tym, że opakowania z kartonu, których produkcją zajmuje się między innymi producent opakowań kartonowych K&T PAK, pełnią w transporcie i logistyce funkcję informacyjną. Na każdym opakowaniu powinny znaleźć się odpowiednie oznaczenia, informujące między innymi o tym, dokąd kierowany jest dany ładunek.
Na co zwracać uwagę, wybierając opakowania kartonowe do zastosowania w transporcie lub logistyce?
Podczas wyboru opakowania z kartonu mającego służyć w branży transportowej lub logistycznej należy uwzględnić kilka kwestii, które pomogą w zdecydowaniu się na odpowiedni wariant. Istotny jest przede wszystkim dokładny cel planowanego wykorzystania opakowania. Należy określić, czy umieszczony w nim ładunek będzie transportowany, czy może jedynie magazynowany. Poza tym ważne jest szczegółowe określenie gabarytu i wagi towaru. Ważny jest również jego rodzaj: produkty delikatne powinny być nieco inaczej pakowane niż pozostałe. Dodatkowo należy uwzględnić sposób transportowania ładunku.