Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak wybrać odpowiedni kombajn ziemniaczany Unia Group?

kombajn do ziemniaków
 |  Artykuł partnera  |  Transport i motoryzacja

Ziemniak to jedna z podstawowych roślin uprawnych w Polsce – rocznie produkuje się go około 7,5 milionów ton. W celu usprawnienia produkcji gospodarstwa rolne zajmujące się hodowlą ziemniaków powszechnie korzystają z wyspecjalizowanych kombajnów, które znacznie przyspieszają zbiory. Na polskim rynku duża popularnością cieszą się kombajny produkcji firmy Unia Group. Na co zwrócić uwagę przy wyborze takiego urządzenia?

Wielkość uprawy

Pierwszym kryterium doboru kombajnu do ziemniaków powinna być wielkość uprawy. Nie ma pod tym względem rozwiązań uniwersalnych – małe kombajny będą nieodpowiednie do upraw o wielkości dziesiątek hektarów, gdyż są zbyt mało wydajne, a praca nimi będzie po prostu nierentowna. Z drugiej strony kombajny o wysokiej wydajności nie sprawdzą się na uprawach małych i średnich, gdyż koszt ich zakupu oraz eksploatacji przewyższy ewentualne zyski. Propozycją dla dużych plantatorów są na przykład kombajny PYRA 3000. W małych i średnich gospodarstwach sprawdzi się lepiej na przykład kombajn PYRA 1600. Te i inne urządzenia Unia Group znaleźć można w ofercie firmy Agromarket.

Parametry techniczne

Zróżnicowanie techniczne kombajnów jest bardzo duże – parametrów opisujących te urządzenia jest mnóstwo i na wiele z nich należy zwrócić uwagę. Najważniejsze to miedzy innymi:

  • zapotrzebowanie na moc – decyduje, czy kombajn będzie mógł być obsługiwany przy pomocy posiadanego ciągnika,
  • ładowność zbiornika,
  • wysokość rozładunku,
  • masa i wymiary – długość, szerokość, wysokość,
  • ilość osób potrzebnych do obsługi.

Ponadto warto zwrócić uwagę na posiadane przez kombajn wyposażenie standardowe oraz możliwe wyposażenie dodatkowe – nowoczesne modele posiadają cały wachlarz rozwiązań, rozszerzający ich funkcjonalność.

Czy cena jest ważna?

Jedną z pierwszych rzeczy, na którą zwraca się uwagę przed dokonaniem zakupu, jest cena produktu. To zupełnie normalne, gdyż pozwala ocenić, czy dany produkt znajduje się w zasięgu finansowych możliwości – należy pamiętać, że poza kosztem zakupu ważne są również koszty utrzymania kombajnu. Nie należy jednak ulegać złudzeniu, że wyższa cena oznacza lepszy produkt – o tym, czy dany kombajn do ziemniaków się sprawdzi, decydują przede wszystkim jego techniczne parametry. Aby nieco zmniejszyć wydatek na kombajn, warto zainteresować się rynkiem wtórnym – można na nim znaleźć maszyny w świetnym stanie, które po prostu nie odpowiadały wymogom poprzednich właścicieli.