Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Luksusowe auta z Ameryki - czy to się opłaca?

luksusowe auta z USA
 |  Artykuł partnera  |  Transport i motoryzacja

Polacy bardzo często kupują pojazdy sprowadzane spoza granic kraju - głównie z Europy, ale nie tylko. Coraz częściej pojawia się również koncepcja sprowadzania samochodów luksusowych z USA - i w wielu przypadkach jest to naprawdę opłacalne pod względem finansowym, nawet uwzględniając koszty transportu pojazdu oraz opłaty celne. Kiedy warto sprowadzić samochód ze Stanów?

Dlaczego sprowadzamy auta z Ameryki?

Przyjęło się, że sprowadzane samochody są w zdecydowanie lepszym stanie technicznym niż kupowane od polskiego właściciela. Nie ma w tym zresztą nic zaskakującego: biorąc pod uwagę stan naszych dróg, trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że pojazdy poruszające się po amerykańskich ulicach prawdopodobnie są mniej wyeksploatowane.

Sprowadzając pojazd z zagranicy możemy zatem zapewnić sobie lepszy stan techniczny niż przy zakupie w Polsce, a dodatkowo - co nie jest aż tak oczywiste - możemy sporo zaoszczędzić, uwzględniając klasę oraz stan pojazdu.

Jakie auta z USA warto importować?

Sprowadzane do Polski auta z USA to głównie pojazdy elektryczne, zabytkowe i ciężarowe. To właśnie te rodzaje samochodów są częściowo zwolnione z opłat, co sprawia, że nawet przy uwzględnieniu kosztów ich transportu - cena nie jest wygórowana. Sprowadzenie samochodu z Ameryki opłaca się w szczególności w przypadku pojazdów elektrycznych - w Stanach są one zdecydowanie bardziej popularne niż w Polsce, a co za tym idzie - kupno używanego pojazdu nie jest szczególnie kosztowne.

Jednak nie są to jedyne rodzaje pojazdów, które sprowadzamy. Dodatkowo, Polacy szczególnie cenią sobie luksusowe auta z USA, głównie amerykańskich marek, takich jak Chevrolet, Chrysler, Dodge czy Jeep. Ich popularność nie bierze się znikąd: to solidne, a przy tym wyjątkowo piękne samochody, które mają wiele do zaoferowania zarówno w zakresie wyglądu, jak i działania.

Zalety sprowadzania samochodów z Ameryki

Stan posiadania wielu Amerykanów - również tych przypisywanych klasie średniej wyższej - sprawia że wymiana pojazdu na nowy następuje tam zazwyczaj w ciągu kilku lat od zakupu. W Stanach brak jest tendencji, którą można dostrzec w Polsce - jeżdżenia jednym samochodem, dopóki nie zepsuje się zupełnie.

To sprawia, że sprowadzane z Ameryki auto wyróżnia się bardzo dobrym stanem technicznym. Brak kiepskiej jakości ulic, które mogłyby doprowadzić do wystąpienia luzów w zawieszeniu, a także sposób eksploatacji samochodów charakterystyczny dla Amerykanów sprawia, że techniczny stan pojazdów jest wyjątkowo dobry. Po zakupie nowego pojazdu u większości Amerykanów pojawia się problem w postaci nikomu niepotrzebnego już, kilkuletniego auta, które w polskich warunkach wciąż uchodzi za stosunkowo nowe. Aby szybciej pozbyć się tego "kłopotu", większość Amerykanów decyduje się na wystawienie pojazdu za kwotę zdecydowanie niższą od jego rzeczywistej wartości, co stanowi świetną okazję dla Polaka, a także większości Europejczyków.

Dodatkowe koszty sprowadzenia auta z USA

Sprowadzając samochód z Ameryki, warto pamiętać, że musimy ponieść zdecydowanie więcej wydatków niż tylko cena samego pojazdu. Oprócz tego, w większości przypadków obowiązują nas opłaty o charakterze celno-skarbowym, a także koszty transportu samochodu do Polski. Dodatkowo niezbędne jest przetłumaczenie dokumentacji pojazdu, a także dostosowanie oświetlenia do norm europejskich.

Pomimo wszystkich tych kosztów, sprowadzenie samochodu z Ameryki mimo wszystko może okazać się sporą oszczędnością, pod warunkiem, że dokładnie zaplanujemy ten proces.

Ile możemy oszczędzić?

Sprowadzenie luksusowego samochodu z Ameryki może być naprawdę niedrogie, zwłaszcza jeśli dobrze się zastanowi nad wszystkimi detalami przed tym procesem. Przede wszystkim, warto obserwować kurs dolara i dokonać zakupu w chwili jego spadku: nawet niewielka różnica w cenie za jednego dolara może spowodować znaczną różnicę w kwocie, jaką zapłacimy.

Co istotne, w zależności od wieku pojazdu, jego stanu oraz klasy - oszczędność może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. To szczególnie dogodne rozwiązanie dla osób, które chcą cieszyć się świetną jakością w dobrej cenie.