Jak odzyskać prawo jazdy, które zostało zabrane na 3 miesiące?
Utrata prawa jazdy na 3 miesiące za nadmierną prędkość dotyczy wielu kierowców w naszym kraju. Choć stawki mandatów drastycznie wzrosły, a kara jest dotkliwa, nie odstrasza to kierowców przed przekraczaniem limitów prędkości na drogach. Co zrobić w sytuacji, gdy twoje prawo jazdy zostanie zatrzymane? Co zrobić, żeby je odzyskać? Co grozi za dalszą jazdę bez uprawnień?
Za co można stracić prawo jazdy na 3 miesiące?
W Polsce istnieje możliwość utraty prawa jazdy za nadmierną prędkość, przekraczającą 50 km/h. W takim przypadku prawo jazdy zostaje automatycznie zatrzymane fizycznie lub zostaje zawieszone w systemie.
Co zrobić po zatrzymaniu prawa jazdy?
Kierowca, któremu zatrzymano prawo jazdy, ma prawo kierować pojazdem jeszcze przez kolejne 24 godziny od zdarzenia. Ma to na celu danie możliwości dotarcia do domu, zorganizowania swoich spraw związanych z pracą itp. Dla wielu osób samochód jest niezbędny do pracy lub dojazdów do niej. Może się zdarzyć, że zatrzymanie prawa jazdy będzie wiązało się z bezpłatnym urlopem lub nawet utratą posady.
Kiedy można odzyskać prawo jazdy?
W przypadku utraty prawa jazdy na 3 miesiące można ubiegać się o jego zwrot po dopiero po upływie tego okresu. Jest ono zwracane po zapłaceniu opłaty ewidencyjnej w wysokości 50 groszy. W sytuacji, gdy dokument nie został zabrany fizycznie, tylko zablokowany w systemie, starostwo odblokowuje go po wygaśnięciu 3 miesięcy.
Warto wiedzieć, że zatrzymanie prawa jazdy liczone jest w miesiącach, niezależnie od liczby dni w miesiącu, tak więc, jeżeli zostało zabrane 1 marca, będzie można starać się je odzyskać dopiero 1 czerwca.
Jazda pomimo braku dokumentów – co grozi za nieprzestrzeganie zakazu prowadzenia pojazdu?
Jeżeli osoba z zatrzymanym prawem jazdy zostanie złapana przez funkcjonariusza podczas kontroli i wyjdzie na jaw, że aktualnie nie posiada uprawnień na prowadzenie pojazdu, wtedy okres zatrzymania prawa jazdy wydłuży się do 6 miesięcy. W przypadku kolejnego zatrzymania prawo jazdy zostanie definitywnie odebrane, a kierowca na dobre pozbędzie się uprawnień. Będzie to wiązało się z koniecznością zapisania się na kolejny kurs prawa jazdy oraz zdania egzaminu teoretycznego, oraz praktycznego zgodnie z procedurą.
W razie definitywnej utraty uprawnień do kierowania pojazdem polecamy kurs prawa jazdy od podstaw. Najlepszym rozwiązaniem będzie auto szkoła przygotowująca do ponownego egzaminu na prawo jazdy dzięki której będziesz mieć możliwość wzbogacić siebie o nowe umiejętności i doświadczenie.