© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czym różnią się cysterny kolejowe od cystern drogowych?

cysterna
 |  Artykuł partnera  |  Transport i motoryzacja

Cysterny są powszechnie wykorzystywane w transporcie kolejowym, a także drogowym. Dzięki cysternom możliwy jest przewóz różnych substancji i chemikaliów, które muszą być szczelnie zabezpieczone. Ważne jest, aby zbiorniki te były odpowiednio zabezpieczone i wyposażone w specjalne zawory, które uchronią substancję przed wylaniem. Sprawdź sam, jakimi elementami różnią się cysterny kolejowe od cystern drogowych.

Charakterystyka cystern do transportu kolejowego

Cysterny są to solidne zbiorniki, w których przewozi się substancje z branży chemicznej, spożywczej, a także benzynę oraz inne płynne gazy. Istotne jest, aby zbiorniki były wykonane z trwałych materiałów dostosowanych do transportu konkretnego medium. Wśród powszechnie wykorzystywanych cystern wyróżnia się cysterny kolejowe i drogowe, które różnią się pewnymi elementami.

Cysterny kolejowe są jednym z podstawowych środków transportu substancji z branży paliwowej. Różnią się one pewnymi parametrami, takimi jak pojemność, czy też długość. Jednak cechą charakterystyczną dla cystern kolejowych jest ich konstrukcja. W cysternach kolejowych często można spotkać zawory LPG do przewozu płynnych gazów. Niekiedy do zbiorników montuje się też zawory bezpieczeństwa lub zawory denne.

Dzięki zastosowaniu wyżej wymieniowych zaworów przewożona substancja jest szczelnie zabezpieczona i utrzymuje prawidłowe ciśnienie. Należy też pamiętać o tym, że cysterna kolejowa powinna być wykonana z odpornych materiałów i trwałych elementów, które zapewnią jej maksimum bezpieczeństwa. Jedną z firm, która oferuje armaturę oraz akcesoria do cystern, jest firma Ceres.

Zawory i akcesoria do cystern drogowych

Cysterny drogowe najczęściej służą do transportu substancji spożywczych, płynów, a także olejów. Niekiedy przewozi się w nich także paliwa i oleje napędowe. Ważne jest wówczas, aby podczas spustu paliwa z cysterny odprowadzić pary benzyny do wolnej przestrzeni w zbiorniku. W tym celu w cysternach drogowych stosuje się wahadła gazowe. Dzięki nim szkodliwe pary benzyny nie wydostają się na zewnątrz.

Co więcej, należy też zwrócić uwagę na to, aby cysterny drogowe były wyposażone w solidne włazy do cystern. Umożliwiają one napełnianie i opróżnianie cysterny, a dodatkowo zapewniają odpowiednie ciśnienie wewnątrz zbiornika. Istotne jest również solidne zabezpieczenie włazu, co może zwiększyć bezpieczeństwo podczas transportu medium. Dlatego też w cysternach drogowych często używa się śrub do włazów, które zapobiegają rozszczelnieniu włazu.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry