Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Transport z Chin

Transport z Chin
 |  Artykuł partnera  |  Transport i motoryzacja

Obecnie transport z Chin może trwać od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu dni, niezależnie, czy jest to towar dla prywatnego kontrahenta, czy większe hurtowe zamówienie. Wyróżniane są trzy sposoby transportu produktów z Chin do Polski, są to: transport morski, lotniczy i kolejowy. Od 2018 roku również transport samochodowy jest możliwy, lecz nadal wykorzystywany jest głównie jako tzw. transport intermodalny, czyli taki, który łączy pozostałe metody transportu.

Jaki jest najpopularniejszy transport towarów z Chin?

Najpopularniejszy sposób transportu towarów z Chin odbywa się drogą morską, głównie ze względu na swoją atrakcyjną cenę, a także na możliwość importowania dużych przesyłek za pomocą statków kontenerowych. Są one również dostosowane do transportu niebezpiecznych towarów, takich jak produkty łatwopalne, czy materiały wybuchowe. Przesyłki z Chin docierają do polskich portów w Gdyni, lub Gdańsku, a następnie za pomocą transportu lądowego dostarczane są do miejsca docelowego. Transport morski jest jednak najwolniejszą metodą sprowadzania towarów do Polski, czas transportu szacuje się między trzy tygodnie, a dwa miesiące. Nie zapomnij, że decydując się na tranzyt morski, do odprawy celnej będziesz potrzebować konosament.

Transport lotniczy

Transport lotniczy jest najszybszym z dostępnych metod sprowadzania towarów z Chin. Produkty docierają do zamawiającego do dwóch tygodni. Jednak idzie za tym wysoka cena usługi. Transport lotniczy często wybierany jest do przewożenia produktów spożywczych, czy farmaceutycznych o krótkim terminie ważności. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie towary można transportować za pomocą samolotów.

Transport kolejowy

Transport kolejowy z Chin do Polski jest niewiele droższy od transportu morskiego, a dociera w ciągu około dwóch tygodni. Zatrzymuje się w kilku polskich miastach, jednak najpopularniejszym miejscem jest Łódź, która jest także stacją przeładunkową. Transport kolejowy uznawany jest za najlepsze rozwiązanie jeśli chodzi o zapewnienie ciągłości dostaw do fabryk, czy w przypadku opóźnień.

Sprawdź Incoterms w transporcie kolejowym!

Podsumowanie

Sprowadzając towary z Chin, możemy wybrać spośród kilku sposobów transportu i dostosować je do naszych potrzeb. Wybierając metodę transportu z Chin do Polski, należy uwzględnić rodzaj importowanego produktu. Należy pamiętać o terminie ważności towaru i czy nie należy on do niebezpiecznych. Do importowania produktów luksusowych należy wybrać jak najszybszy sposób transportu, tak aby podczas licznych rozładowań towar nie odniósł żadnych szkód. Kolejną ważną kwestią jest uwzględnienie kosztów i czasu poświęconego na transport intermodalny, zwłaszcza w przypadku transportu morskiego i kolejowego. Pamiętaj, że każdy towar musi przejść odprawę celną.