Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC
 |  Artykuł partnera  |  Transport i motoryzacja

Każdy kierowca wie, że bez ubezpieczenia OC nie można ruszać w trasę. To jedna z obowiązkowych polis. Na jej podstawie Twoja własność jest chroniona, gdy spowodujesz jakieś szkody. O co chodzi z OC? Co obejmuje polisa? Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie OC?

Czym jest OC?

Praktycznie każdy, gdy usłyszy skrót OC, wie, że chodzi o ubezpieczenie, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak się go rozwija. Otóż ubezpieczenie OC jest znane także jako ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jest Ci ono potrzebne, gdy spowodujesz stłuczkę lub kolizję w ruchu drogowym. Wykupiona polisa będzie gwarancją, że towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje za Ciebie koszty szkód. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe. Musi go posiadać nie tylko każdy właściciel samochodu, ale i pojazdu mechanicznego. 

Co grozi za brak ważnego OC?

Jak już wspomniano, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe. O tym, że polisa została wykupiona, świadczy umowa. Jest ona podstawą do wypłacenia świadczeń w przypadku spowodowania stłuczki lub kolizji. Polskie prawo reguluje, że każdy pojazd mechaniczny musi mieć wykupione ubezpieczenie OC. Jeśli poruszasz się po drodze samochodem, który nie ma polisy, jest to przestępstwo. Jakie są zatem kary za brak ubezpieczenia OC? Ich wysokość jest uzależniona od kilku czynników m.in. rodzaju auta czy czasu pozostawania bez polisy. W przypadku opóźnienia do 3 dni kara wyniesie ok. 850 zł. Jeśli będziesz zwlekał powyżej dwóch tygodni, ryzykujesz karę, której wysokość to nawet ponad 4000 zł.

Co obejmuje ubezpieczenie OC? 

Ubezpieczenie OC wykupuje się na okres 12 miesięcy. Przez ten czas jesteś zabezpieczony na wypadek stłuczki lub kolizji z Twojej winy. Podpisanie umowy oznacza, że w przypadku takiej sytuacji towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje wszelkie szkody, które wyrządziłeś. Co, jednak jeśli będziesz miał stłuczkę z pojazdem, który nie będzie miał wykupionego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej? W takiej sytuacji rekompensatę wypłaci Ci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W każdym razie otrzymasz swoje odszkodowanie. Pamiętaj, że ubezpieczenie OC jest przypisane do konkretnego pojazdu mechanicznego, a nie właściciela. Jeśli zmieniasz auto, musisz się upewnić, czy ma ono wykupioną polisę od odpowiedzialności cywilnej. 

Od czego zależy wysokość OC?

Wysokość składki OC zależy od wielu czynników. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą w tym przypadku pod uwagę Twój wiek, doświadczenie w prowadzeniu pojazdów mechanicznych. Koniecznie musisz podać także dane samochodu czy motocykla. Im starsze pojazdy, tym większe ryzyko spowodowania stłuczki, a tym samym wyższa składka. Towarzystwa ubezpieczeniowe pytają również o różne, wydawałoby się dziwne rzeczy np. liczbę dzieci oraz stan cywilny. Jeśli masz potomstwo lub rodzinę, wówczas, zdaniem firm, jeździsz ostrożniej i otrzymujesz niższą cenę.

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie OC? 

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują różne wysokości składek polisy. Musisz wiedzieć, że w przypadku każdej firmy warunki OC są takie same. Oferty różnią się jedynie ceną. Aby wybrać najlepszą ofertę, warto zapoznać się z kilkoma z nich. Możesz to zrobić, dzwoniąc do agentów towarzystw ubezpieczeniowych, ale także odwiedzając punkty sprzedaży. A co, jeśli nie masz czasu lub ochoty? W dzisiejszych czasach to nie jest problem. W Internecie znajdziesz wiele porównywarek online. Dzięki nim w krótkim czasie sprawdzisz oferty ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej wielu firm. Po wybraniu warunków polisy i podaniu danych pojazdu mechanicznego system przeanalizuje strony towarzystw ubezpieczeniowych i stworzy Ci raport z wynikami wyszukiwania. Zazwyczaj są one już uszeregowane od najtańszych do najdroższych. To najlepszy sposób na znalezienie swojego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.