Każdy towar od momentu produkcji, aż do trafienia na sklepowe półki bądź bezpośrednio do klienta, jest odpowiednio transportowany i przechowywany. Łańcuch dostaw wszystkich artykułów produkowanych na świecie jest bardzo skomplikowany i z pewnością nie byłoby możliwości poradzenia sobie z tym bez odpowiednich procesów i czynności.
Wszystkie zabiegi logistyczne są nie tylko potrzebne ze względu na komfort i dużo większe uproszczenie życia, ale przede wszystkim chodzi tutaj o konsekwencje prawne. Każdy eksportowany czy importowany zza granicy towar musi być odpowiednio sprawdzony podczas rutynowych kontroli inspekcji drogowych, a za nieprzestrzeganie przepisów logistycznych grożą wysokie grzywny.
Co to logistyka?
Najprościej rzecz ujmując, logistyka to szereg kolejno występujących po sobie czynności, które umożliwiają zgodność przewożenia towarów zarówno w systemie komputerowym, jak i w rzeczywistości. Zadaniem logistyków jest zorganizowanie takiej dostawy towaru, której trasa będzie możliwie najkrótsza, a ilość produktów trafi do jak największej liczy odbiorców.
Oczywiście, w dużej mierze zwraca się uwagę na koszty transportu. Im mniejszy koszt całego zabiegu, tym lepiej. Kluczem do sukcesu jest jednak dowiezienie artykułów sprzedażowych na czas oraz w miarę jak najkrótszą drogą. Zawód ten jest ogólnie określany jako bardzo uniwersalny i znacznie rozgałęziony. Będąc logistykiem nie zajmujemy się wyłącznie jedną rzeczą, a wykonujemy ich sporo, a zdarza się, że niekiedy konieczne jest robienie kilku czynności w jednym czasie. Nie jest to więc tak prosty zawód, jak wiele osób uważa.
Logistyka na magazynie?
Zadaniem logistyka nie jest jednak tylko siedzenie za biurkiem i obmyślanie planu transportu. Okazuje się, że obsługa logistyczna znaczącą rolę pełni właśnie w magazynach, do których trafiają określone towary.
Osoba specjalizująca się w tym zawodzie jest zobowiązana do pełnej kontroli tego co przyjeżdża, a także wyjeżdża z magazynu. To na jej głowie spoczywa dokładne spisanie stanu czy ilości, a także wskazanie magazynierom odpowiedniego miejsca, w którym dany towar na palecie (lub bez niej) ma zostać umieszczony.
Rodzaje logistyki
Oczywiście to nie jest tak, że wyłącznie jedna osoba zajmuje się całym procesem związanym z produkcją towaru, jego przewozem oraz magazynowaniem. Kontrola i rozplanowywanie wszystkich tych czynności jest wręcz niemożliwa do ogarnięcia przez jedną osobę. W tym celu zatrudniana jest grupa logistyków, odpowiedzialnych za poszczególne czynności.
Wyróżnia się przede wszystkim logistyków do spraw zaopatrzenia, produkcji, dystrybucji, transportu i magazynowania. Pierwsza gałąź posiada bardzo trudne zadania, a mianowicie jest odpowiedzialna za opiekę w zaopatrzenie na materiały produkcyjne, produkty i półprodukty. W momencie, w którym tego zabraknie, produkcja stoi.
Dla logistyka produkcyjnego ważne jest natomiast rozplanowanie jak najkorzystniejszej metody, sposobu i ciągu wytwarzania towarów. W dystrybucji analizuje się, do jakich magazynów puszczać konkretne produkty, a logistyk do spraw transportu odpowiedzialny jest za znalezienie komfortowej, taniej i szybkiej trasy dla kierowcy samochodu ciężarowego.