© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak kupić używany samochód?

pewne samochody używane
 |  Artykuł partnera  |  Transport i motoryzacja

Oferty zwykle są szalenie atrakcyjne. Nie tylko cena, lecz także stan pojazdów nie budzi zastrzeżeń. Do czasu. Czy to oznacza, że rynek samochodów używanych należy omijać szerokim łukiem? Absolutnie! Tak, jak w przypadku wszystkich umów handlowych należy kierować się rozsądkiem i wiedzą. Trzeba wiedzieć u kogo kupić, co i na jakich zasadach. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne, o czym przekona wszystkich poniższy artykuł.

Używany samochód, czy to pewny interes?

Jak zwykle w takich wypadkach, odpowiedź może być tylko jedna, to zależy. Oczywiście, każdy chciałby konkretów, lecz to wymaga szerszego spojrzenia, takie życie.

Zacznijmy od początku.

Źródła aut używanych:

 • Ogłoszenia prywatne;

 • Ogłoszenia firmowe;

 • Komisy;

 • Giełdy;

 • Oferty zza granicy;

 • Znajomi.

Jak widać, okazji jest co niemiara, pozostaje pytanie, które są najbardziej wiarygodne.

Gwoli dziennikarskiego obowiązku zaznaczmy, że w żadnym wypadku nie są tu opisywane przykłady świadomej, złej woli sprzedawców. Chodzi raczej o to, że np. komis nie jest w stanie poprawnie zdiagnozować każdego auta na parkingu. Właściciel z konieczności bazuje na opinii wstawiającego, który wcześniej z pewnością dokonał wszelkich możliwych zabiegów, odświeżających pojazd jak dalece to było możliwe.

Jeszcze mniejszą pewność daje giełda. Tam samochody używane pojawiają się okazjonalnie, podobnie jak ich sprzedawcy. Można oczywiście zaufać każdemu, jednak gdy w grę wchodzi kilkadziesiąt tysięcy złotych, wskazana jest pewna ostrożność.

Analogicznie wygląda sprawa z ogłoszeniami. Klient spotyka kogoś pierwszy raz w życiu i jest wysoce prawdopodobne, że ostatni.

Polski system prawny jest niestety dość bezradny, jeśli chodzi o dochodzenie roszczeń z tytułu rękojmi i reklamacji od osób prywatnych. Trudno jest udowodnić, że sprzedawca wiedział o ukrytych wadach samochodu, zwłaszcza jeśli auto pochodzi z tzw. drugiej, trzeciej lub kolejnej ręki. A co z historią pojazdu?

Nabycie samochodu pochodzącego powiedzmy, z nie do końca legalnego źródła skutkuje natychmiastową konfiskatą już podczas pierwszej kontroli drogowej. Nie ma przy tym żadnego znaczenia nieświadomość i dobre intencje. Mierne są też szanse na odzyskanie pieniędzy. Jednym słowem, transakcje indywidualne, a zwłaszcza te zza granicy obarczone są wysokim stopniem ryzyka.

Czyli, nie kupować? Ależ skąd?! Kupować, tylko z rozwagą.

Używany samochód z pewnego źródła

Tak jest, proszę państwa, są takie. I nawet nie trzeba wkładać wysiłku, by je znaleźć. Wystarczy jedynie odpowiedzieć twierdząco na kilka pytań dotyczących sprzedawcy i już wiadomo, że trafiło się pod właściwy adres, pod którym znajdziemy pewne używane samochody.

 • Czy sprzedaż odbywa się pod konkretnym adresem, w lokalu umożliwiającym funkcjonowanie obrotu pojazdami mechanicznymi?

 • Czy sprzedawca jest powiązany z uznaną marką?

 • Czy auta mają odpowiednie dokumenty potwierdzające ich historię oraz stan techniczny?

 • Czy sprzedawca współpracuje z instytucjami finansowymi wspierającymi zakup ratalny?

 • Czy oferowane samochody używane objęte są stosownymi gwarancjami?

 • Czy firma dysponuje odpowiednim zapleczem technicznym, pozwalającym na zdiagnozowanie posiadanych pojazdów?

 • Czy sprzedawca jest aktywny w sieci?

Klient, który może z czystym sumieniem i dużą dozą pewności odpowiedzieć „tak” na wszystkie postawione powyżej pytania, nie ma najmniejszych powodów do żadnych obaw. Samochód używany nabyty w takim salonie na pewno będzie spełniał wszystkie wymogi bezpieczeństwa, komfortu i sprawności technicznej.

Używany samochód z salonu

Istotne jest także, by sprzedawca był aktywny w sieci. Dzięki temu. na jego stronie opisane są wszystkie procedury, jakie muszą przejść pewne używane samochody, zanim w ogóle trafią do sprzedaży.

Czynności kontrolne:

 • Stan techniczny;

 • Historia auta;

 • Historia serwisowania.

Trzeba dodać, iż dopiero pozytywna weryfikacja techniczna aż stu czterdziestu pięciu punktów kwalifikuje auto, jako gotowe do jazdy. Nabywca, decydując się na zakup pojazdu w autoryzowanym salonie, ma pełną wiedzę na temat historii auta oraz wszelkich czynności serwisowych, jakim był poddawany.

To nie wszystko. Ceniąca się firma z pewnością zapewni swoim klientom możliwość wymiany auta w ciągu co najmniej czternastu dni od daty zakupu. Sprawą oczywistą jest także gwarancja potwierdzona na piśmie, a także ewentualne rozliczenie w postaci starego samochodu, pozostawionego w salonie.

I w końcu to, co zainteresuje zdecydowaną większość klientów salonów samochodowych. Mianowicie, wsparcie finansowe.

Kredytowanie jest niemal powszechną metodą finansowania zakupu aut. Brak takiej możliwości byłby co najmniej dziwny. Autoryzowany salon samochodowy z pewnością zadba o swoich klientów, oferując im finansowanie oraz ubezpieczenie na korzystnych warunkach, a wszystkie niezbędne w tym celu procedury zostaną zamknięte w ciągu zaledwie dwudziestu czterech godzin.

Zakup auta przeprowadzony przy współpracy z uznanym na rynku przedsiębiorcą nie tylko nie jest obarczony ryzykiem, lecz także może przynieść ogrom satysfakcji.

Wróćmy zatem do pytania postawionego w tytule artykułu, jak kupować używany samochód? Z rozsądkiem, proszę państwa, z rozsądkiem.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry