Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak ściągnąć ciało zmarłego z Anglii do Polski?

transportu zwłok z Anglii
 |  Artykuł partnera  |  Transport i motoryzacja

Otwarte granice i rosnące zarobki powodują, że coraz częściej podróżujemy po całym świecie. Niestety, tragiczny wypadek może zdarzyć się wszędzie. Szczególnie w czasie koronowirusa nie można czuć się nigdzie do końca bezpiecznie. Co zrobić, gdy ktoś z naszych bliskich umrze w Anglii? Możesz ściągnąć jego ciało do Polski, aby pochować go na ojczystej ziemi.

Anglia - cel wielu imigrantów

Do Anglii migruje bardzo dużo Polaków, głównie w celach turystycznych, ale także w odwiedziny do rodziny. Aktualnie w Wielkiej Brytanii mieszka niemal 800 tysięcy naszych rodaków. Część z nich chce wrócić do kraju, także w przypadku przedwczesnej śmierci. Z tego powodu przewożenie zmarłych przez setki kilometrów staje się wbrew pozorom dość częstym zadaniem dla domów pogrzebowych. Często ułatwia to pozyskanie wszystkich dokumentów oraz przyśpiesza cały proces.

Profesjonalna opieka

Niektóre zakłady pogrzebowe podchodzą do tej kwestii bardzo profesjonalnie. Przykładem może być Anielski Orszak, który regularnie wykonuje transporty ciał z Anglii do Polski. Jest to z pewnością bardzo trudny okres dla rodziny zmarłego, dlatego też udostępniają oni specjalnego opiekuna sprawy, który nie tylko zajmuje się całą sprawą, ale także na bieżąco informuje zainteresowanych o postępach. Wystarczy tylko stosowne upoważnienie do załatwienia przewozu, a całą resztą zajmie się zakład.

Koszty transportu ciał z Anglii

Koszt wykonania takiej usługi wyliczany jest indywidualnie, ponieważ zależny jest od wielu czynników. W ramach ceny uwzględnia się między innymi:

 • trumnę lub urnę,
 • zezwolenie starostwa albo urzędu miasta na taki transport oraz pochowanie ciała,
 • wystawioną w Anglii kartę zgonu i akt zgonu,
 • zezwolenie lokalnych władz angielskich na transport zmarłego,
 • zaświadczenia o zgodności z prawem całej procedury wydawane przez władze lokalne,
 • zaświadczenie lekarza, że choroba, na którą zmarła dana osoba, nie była zakaźna,
 • stosowną zgodę konsula,
 • w przypadku transportu urny z prochami, zaświadczenie kremacji.

Część powyższych dokumentów musi być dodatkowo przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego, co dodatkowo zwiększa koszty. Zazwyczaj cena transportu zmarłego z Anglii do Polski zaczyna się od 5 tysięcy złotych. Dodatkowo doliczyć należy opłaty za chłodnię, kremację lub zmiany na granicy spowodowane panującą pandemią.

Ile trwa procedura ściągnięcia ciała z Wielkiej Brytanii?

Sam transport ciała trwa od dwóch do czterech dni. Do tego czasu należy doliczyć także pozyskiwanie dokumentów i zgód. Formalności z reguły trwają dodatkowe dwa lub trzy dni. Jednak zdarzają się niestandardowe sytuacje, które mogą przedłużyć całą procedurę. Zamykanie granic oraz surowsze warunki ich przekraczania związane z wirusem Covid 19 mogą utrudniać przejazd. Zdarza się też, że dokumenty zostają zgubione, co przedłuża okres ich pozyskiwania o kolejny dzień lub dwa.

Wybór odpowiedniego zakładu pogrzebowego

Śmierć bliskiej osoby to traumatyczne wydarzenie. Szczególnie gdy osoba ta przebywała za granicą, setki kilometrów od domu. Warto wybrać odpowiedni dom pogrzebowy, który będzie pomocny w takiej sytuacji i załatwi wszystko sam. Dlatego dobrze zwrócić uwagę, czy:

 • faktura wystawiona przez zakład upoważnia do otrzymania zasiłku pogrzebowego w ZUSie,
 • co zawarte jest w koszcie transportu ciała z Anglii do Polski,
 • czy zakład dowiezie zmarłego w wybrane przez nas miejsce,
 • w jaki sposób przebiega komunikacja o postępach w procesie załatwiania dokumentów,
 • czy zakład pogrzebowy przydziela opiekuna lub osobę do kontaktu w razie pytań.

Więcej o sprowadzaniu zwłok z Anglii: https://anielski-orszak.pl/oferta/transport-zwlok-z-anglii/