Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Ile kosztuje przegląd samochodu?

przegląd samochodu
 |  Artykuł partnera  |  Transport i motoryzacja

Jeśli jesteś kierowcą, to koniecznie musisz pamiętać o wykonywaniu przeglądów samochodu. Jest to obowiązkowe - jeśli o to nie zadbasz, to grozi Ci utrata dowodu rejestracyjnego, a do tego mandat nawet w wysokości 500 złotych! Regularne kontrole pojazdu umożliwiają wykrycie ewentualnych usterek, które mogłyby stanowić niebezpieczeństwo na drodze. Przegląd samochodu wykonuje się przede wszystkim w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Ile natomiast kosztuje? Na jaki wydatek powinieneś się nastawić? Sprawdź to!

Jak często należy przeprowadzać przegląd samochodu?

Zgodnie z obowiązującym prawem badanie techniczne pojazdu należy wykonać raz do roku. Trzeba jednak wiedzieć, że nie dotyczy to wszystkich przypadków. Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli chodzi o nowe pojazdy - te wymagają przeglądu po 3 latach od pierwszej rejestracji, natomiast później po 2 latach.

Jeśli zatem masz nowy samochód, to rzadziej musisz zawracać sobie głowę niezbędnymi przeglądami. Natomiast po upływie pięciu pierwszych lat od rejestracji, przegląd auta należy wykonywać co roku. Sprawny przegląd samochodu możesz wykonać np. w doświadczonym warsztacie samochodowym Premio, który znajduje się w Poznaniu.

Jaki jest koszt przeglądu samochodu?

Zanim kierowcy udadzą się na obowiązkowe badanie techniczne pojazdu, to często zadają sobie pytanie, ile kosztuje przegląd samochodu? Na szczęście te kwoty nie są zróżnicowane, ponieważ zostały ustalone przez Ministra Infrastruktury. Szczegółowe informacje możemy znaleźć w załączniku, który został dołączony do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 29 września 2004 r. w sprawie wysokości opłat związanych z prowadzeniem stacji kontroli pojazdów oraz przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów.

Zgodnie z zawartymi tam kwotami, osoby posiadające samochody osobowe, muszą nastawić się na wydatek w wysokości 98 zł, lecz najczęściej doliczana jest również opłata za wpis do dowodu rejestracyjnego - 1 zł, czyli cena wynosi zazwyczaj 99 złotych. Nieco inaczej wygląda to w przypadku pojazdów mających instalację gazową - wtedy opłata wynosi 162 złote. Nieco tańsze są badania techniczne motocykla - 63 złote oraz motoroweru - 51 złotych.

Jakie dokumenty zabrać ze sobą na badanie techniczne auta?

Udając się na przegląd samochodu, musisz pamiętać, aby wziąć ze sobą przede wszystkim dowód rejestracyjny. Jest on niezbędny do identyfikacji pojazdu. Ten dokument zawiera również pieczątkę, która jest potwierdzeniem, że dany pojazd został dopuszczony do ruchu.

W niektórych sytuacjach jednak kierowcy go nie mają - wtedy, zamiast dowodu rejestracyjnego należy zabrać kartę pojazdu lub pozwolenie wydane na określony czas. Dodatkowo należy pamiętać, że czasem mogą być wymagane dodatkowe dokumenty. Dotyczy to m.in. właścicieli pojazdów z LPG, którzy powinni zabrać również świadectwo legalizacji montażu instalacji gazowej oraz zbiornika gazowego.