Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Producent znaków drogowych - Tioman

znaki drogowe
 |  Artykuł partnera  |  Transport i motoryzacja

Firma Tioman od ponad 23 lat produkuje znaki drogowe, które służą później kierowcom. Wykorzystuje do tego opatentowane przez siebie rozwiązania. To z kolei sprawia, że do rąk klientów trafia towar o najwyższej jakości. Warto przypomnieć, że znaki drogowe dzielą się na kilka kategorii. Proces ich powstawania musi respektować narzucone odgórnie przepisy dotyczące ich wielkości, kształtów i kolorów. Wszystko musi się odbywać zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. W przeciwnym razie na drogach zapanował by prawdziwy chaos. Z pewnością przełożyłoby się to na pogorszenie kwestii bezpieczeństwa w ruchu lądowym.

Znaki ostrzegawcze

Mają formę żółtego trójkąta o czerwonej obwódce. Jak sama nazwa wskazuje ich zadaniem jest ostrzeganie kierowców. Przed czym? m.in. przed ostrym zakrętem, pracami drogowymi, zwierzętami, które mogą wtargnąć na jezdnię, zmianą kierunku ruchu, zwężeniem drogi czy rondem. Znak ustąp pierwszeństwa ma kształt odwróconego trójkąta i jako jedyny nie zawiera żadnej grafiki. Jest niezwykle ważnym znakiem, który bezwzględnie powinien być respektowany przez kierowców.

Znaki drogowe zakazu

Mają formę białego koła z czerwoną obwódką, wewnątrz znajduje się czarna grafika. Najpopularniejsze w tej kategorii znaków są: zakaz przekraczania prędkości, zakaz skrętu w lewo lub w prawo, zakaz wjazdu określonym pojazdom czy zakaz wyprzedzania. Najważniejszym znakiem zakazu bez wątpienia jest jednak STOP, na on nietypową formę jak na te grupę znaków. Ma kształt czerwonego ośmiokąta z białym napisem i z białą obwódką.

Znaki drogowe nakazu

Ta grupa znaków drogowych ma kształt koła, gdzie na niebieskim tle widnieją białe grafiki. Spośród najbardziej znanych warto wymienić znak nakazu jazdy w lewo, w prawo lub prosto, nakaz jazdy okrężnej (rondo).

Producent znaków drogowych

Znaki drogowe aktywne

Pojawiają się w miejscach, które określane są jako bardzo niebezpieczne. Co ciekawe, większość z nich jest zasilana na prąd. Te najczęściej spotykane to znak z wyświetlaczem dynamicznej prędkości pojazdu, aktywny znak nakazu i znak STOP. Ze względu na podświetlenie znaki aktywne przydają się szczególnie w nocy, bo są lepiej widoczne na drogach. Jeśli chodzi o ich produkcję, to nowoczesne znaki posiadają oświetlenie LED-owe, które pobiera znacznie mniej prądu. Niektóre znaki mają stały charakter np. te zlokalizowane przy wysepkach i znak STOP. Z kolei znaki montowane w czasie prac drogowych lub reorganizacji w ruchu mają charakter czasowy.

Znaki zmiennej treści

Są może mniej znane, ale na pewno widoczne na drogach szybkiego ruchu oraz autostradach. Zasilanie energią elektryczną lub słoneczną sprawia, że są niezwykle przydatne w nocy. Używa się ich wszędzie tam, gdzie nastąpiła zmiana kierunku ruchu czy nadzwyczajna sytuacja taka jak wypadek. Dlatego znaki te nie tylko wpływają na poprawę bezpieczeństwa na drogach, ale i ułatwiają życie kierowcom.

Firma Tioman ma wieloletnie doświadczenie w zakresie produkcji znaków, ale również innych elementów infrastruktury drogowej. Bez nich trudno sobie wyobrazić bezpieczne funkcjonowanie kierowców, pieszych i rowerzystów w tej przestrzeni i respektowanie przez nich stosownych przepisów.