© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak dobrze zaplanować proces relokacji linii produkcyjnych?

Przenoszenie linii produkcyjnych
 |  Redakcja  |  Transport i motoryzacja

Relokacja linii produkcyjnych zawsze jest skomplikowanym, wymagającym przedsięwzięciem. Z tego powodu wymaga dokładnego planowania. Wielu specjalistów twierdzi wręcz, że to właśnie etap przygotowawczy jest tym najważniejszym. Czym wyróżnia się dobrze zaplanowana relokacja przemysłowa i dlaczego jest to tak istotne? Dowiedz się więcej!

Na czym polega relokacja linii produkcyjnych?

Relokacja przemysłowa to wbrew pozorom wcale nie niszowy temat. Powodów ku przeniesieniu całych zakładów produkcyjnych, linii przemysłowych czy ich części może być wiele. Często jest to konieczne w związku z rozszerzeniem działalności, z powodów logistycznych, podatkowych lub też innych przyczyn biznesowych. Czasami przeprowadza się również tzw. relokację wewnętrzną , to znaczy prowadzoną w obrębie tego samego zakładu czy budynku. Zwykle jest to podyktowane reorganizacją pracy lub koniecznością przystosowania miejsca do nowego sezonu.

Przenoszenie linii produkcyjnych wiąże się jednak z licznymi wyzwaniami. Problem mogą sprawiać już same gabaryty maszyn i urządzeń, a ponadto trzeba zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie podczas całego procesu. Dodatkowo musi się on odbywać maksymalnie sprawnie – tak aby firma nie była narażona na straty wynikające ze zbyt długich przestojów w pracy. 

Dlatego też dobry, dokładny plan przedsięwzięcia jest tak ważny – dzięki niemu można do minimum zredukować koszty. Ma to znaczenie również w przypadku relokacji wewnętrznej. Zwykle plan tworzy się po to, by można było ją przeprowadzić bez wstrzymywania pracy zakładu i z minimalnymi zakłóceniami dla personelu oraz realizowanych procesów.

Przenoszenie linii produkcyjnych – etapy

Planowanie procesu przenoszenia linii produkcyjnej powinno uwzględniać jego wszystkie etapy. Jest to bowiem bardzo skomplikowane przedsięwzięcie, a sam transport urządzeń z jednego punktu do drugiego to zaledwie jego niewielka część. W planie należy uwzględnić takie czynności, jak:

  • demontaż maszyn – z uwzględnieniem przygotowania do transportu, a także ułatwienia ponownego montażu,
  • zabezpieczenie do transportu – z uwzględnieniem potrzebnych materiałów, środków itp.,
  • załadunek – wykonywany zwykle z udziałem wózków, podnośników i podobnych maszyn,
  • przewóz – według zaplanowanej wcześniej trasy i z wykorzystaniem określonego sprzętu,
  • rozładunek i rozpakowanie – z uwzględnieniem potrzebnego sprzętu,
  • ustawienie maszyn w miejscu docelowym i ich uruchomienie.

Ponadto proces planowania powinien uwzględniać dokładne oględziny i pomiary maszyn w celu zdecydowania o najlepszych metodach transportu czy zabezpieczenia. Bardzo ważne jest również przygotowanie miejsca docelowego – między innymi pod kątem wymiarów czy dostępności potrzebnych instalacji. Dobry plan relokacji przemysłowej na pewno nie powinien pomijać tych elementów.

Relokacja linii przemysłowych - przenoszenie sprzętu

Relokacja linii przemysłowych zwykle wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu podczas załadunku i rozładunku. O dostępność niezbędnych urządzeń trzeba zadbać już na etapie planowania.

Relokacja przemysłowa – jak ją dobrze zaplanować?

Nie bez powodu relokacja przemysłowa zwykle zlecana jest specjalistom. Już na wstępnym etapie jej planowania trzeba bowiem pamiętać o licznych detalach. Niezbędna jest również wiedza na temat przebiegu takich procedur i koniecznych zabezpieczeń. Dobry plan to przede wszystkim gruntowne przygotowania oraz:

  • dokładne pomiary maszyn i zdobycie informacji na temat ich masy – od tego zależy m.in. rodzaj użytych środków transportu,
  • przygotowanie planu demontażu i ponownego montażu linii produkcyjnej – wraz z odpowiednimi oznaczeniami i wyborem optymalnych rozwiązań,
  • przygotowanie środków zabezpieczających niezbędnych na czas transportu,
  • zaplanowanie rozładunku i ustawienia linii produkcyjnej w miejscu docelowym – wraz z przygotowaniem instalacji oraz maszyn niezbędnych do sprawnego przeprowadzenia procedury.

Komu powierzyć tak odpowiedzialne zadanie? Najlepiej firmie z konkretną specjalizacją i dużym doświadczeniem – takiej jak Inrel. Warto pamiętać, że dobrze zaplanowana relokacja linii produkcyjnych będzie przeprowadzona sprawnie i bezpiecznie, a zatem zminimalizuje koszty!

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry