Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Gdzie sprawdzić samochód po numerze VIN?

sprawdzanie numeru VIN
 |  Artykuł partnera  |  Transport i motoryzacja

Sprawdzenie numeru VIN przed zakupem pojazdu używanego jest obecnie konieczne – to proces prosty, często darmowy i niewymagający dużego wysiłku, który jednocześnie dostarcza nam bardzo wiele bardzo istotnych informacji o samochodzie, który planujemy kupić.

To właśnie numer VIN informuje o tym, jaką ilość kilometrów przejechał dany pojazd (wartości te są rejestrowane m.in. przy corocznym przeglądzie), czy był on kradziony, czy był w jakikolwiek sposób uszkodzony lub brał udział w wypadkach, czy kolizjach – dowiemy się jednak również o problemach poza drogowych, np. zalaniu (może ono doprowadzić do szkody całkowitej pojazdu).

Jeżeli samochód brał udział w wypadku lub kolizji, numer VIN dostarczy informacji o tym, kiedy zdarzenie miało miejsce, gdzie miało miejsce, jaka była szkoda, co zostało uszkodzone, są szanse nawet na zdjęcia pojazdu po wypadku.

W praktyce więc rozkodowanie numeru VIN często dostarcza więcej informacji o samochodzie, niż sprzedający czy napisane przez niego ogłoszenie. Nie znaczy to jednak, że to wszystko, co przed zakupem samochodu warto sprawdzić – historia pojazdu to jedna kwestia, i chociaż bardzo istotna, nie można zapomnieć o dokładnych oględzinach samochodu, włącznie z jazdą testową, dzięki czemu będzie można ocenić techniczny stan samochodu – może być on w naprawdę zły nawet w przypadku, gdy historia samochodu jest wzorowa, wystarczy, że olej był zmieniany zbyt rzadko lub samochód naprawiany był najniższym możliwym kosztem. O tym nie poinformuje numer VIN.

Jak rozkodować numer VIN?

Rozkodowanie numeru VIN możliwe jest dzięki bardzo licznym platformom w sieci, do których zalicza się m.in. Historiaszkod.pl. Zanim jednak możliwa będzie weryfikacja numer nadwozia, często potrzebne są do tego dodatkowe informacje, takie jak numery rejestracyjne czy data pierwszej rejestracji. Na szczęście coraz częściej można je odnaleźć w ogłoszeniach, a jeśli ich tam nie ma, warto poprosić o nie sprzedającego.

Czy sprzedający musi podać nam numer VIN, numery rejestracyjne oraz datę pierwszej rejestracji?

Nie, nie musi tego robić, nie zmienia to jednak faktu, że powinien. Sprzedający dobrze zdają sobie sprawy z faktu, jakie informacje dostarcza numer VIN – zwłaszcza jeżeli sprzedawanie i kupowanie samochodów to dla nich sposób na życie. Jeżeli taka osoba nie chce udzielić nam informacji niezbędny do sprawdzenia, o czym poinformuje nas rozkodowany numer, to niemal zawsze oznacza, że chce ona przed nami coś ukryć. Często warto zrezygnować z zakupu takiego samochodu.

niebieski samochód na drodze

Kiedy najbardziej trzeba sprawdzić numer VIN?

Jest kilka przypadków, gdy sprawdzenie numeru VIN jest bardziej, niż konieczne. Pierwszym z nich są samochody sprowadzone do Polski z USA. Podatki, koszty transportu – to wszystko sprawia, że sprowadzanie samochodów z USA jest do Polski nieopłacalne, z tą różnicą, że nie tyczy się to samochodów powypadkowych. Jeżeli więc jakiś pojazd został do Polski sprowadzony z USA, niemal pewne jest, że jest po wypadku – trzeba więc sprawdzić, jak poważny on był.

Podobnie jest z niektórymi krajami na ternie Europy, jak Szwajcaria. Tam samochody są droższe, niż w Polsce, więc jeżeli znajdzie się ofertę zakupu stamtąd samochodu, w idealnym stanie, a jednocześnie w niskiej cenie, trzeba upewnić się, że samochód nie ma za sobą przeszłości bogatej w wypadki lub kolizje.

Podobnie jest w innych przypadkach trafienia na samochody idealne, często sprowadzone, ale i tak znacznie tańsze, niż podobne samochody pochodzące z rynku polskiego. Takie okazje to często po prostu kłamstwo, a samochód ma wiele wad, również technicznych, dlatego jego sprawdzenie jest konieczne, również przez osobę, która będzie w stanie ocenić jego stan techniczny naprawdę skrupulatnie.

Jak wybierać miejsca do sprawdzania numer VIN?

Nie każdy portal do sprawdzania numeru VIN jest taki sam – często dostarczają one równe informacje na temat danego samochodu, ale również mogą korzystać one z innych baz. Poszczególne bazy danych nie tylko mogą być aktualizowane z różną szybkością, ale również mogą obejmować różne części świata. Warto stawiać na Historiaszkod.pl – ta platform korzysta z najbardziej aktualnych baz z Polski, terenów Unii Europejskiej, ale również tych z USA.

Różne są również ceny sprawdzenia numeru VIN. Tutaj również wyróżnia się Historiaszkod.pl, która umożliwia pozyskanie podstawowych informacji, takich jak sprawdzenie, czy samochód brał udział w wypadkach lub kolizjach, czy nie, zupełnie za darmo. Dopiero poznawanie detali sprawia, że konieczna jest dopłata.