© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Zmiany w zasadach transportu farmaceutycznego – najważniejsze informacje

transport leków
 |  Artykuł partnera  |  Transport i motoryzacja

Transport leków i innych wyrobów farmaceutycznych niesie za sobą poważne wyzwania. Są to wyroby, których przewóz wymaga zachowania bezkompromisowego zadbania o zasady bezpieczeństwa. Należy zapewnić im przede wszystkim odpowiednią temperaturę na każdym etapie przewozu – nawet chwilowe jej wahania mogą doprowadzić do utraty właściwości farmaceutyków. Oto, co warto wiedzieć o wymogach wobec firm transportowych zajmujących się przewozem leków.

Jakie wyzwania niesie za sobą przewóz leków?

O wyzwaniach związanych z przewożeniem farmaceutyków wiele osób usłyszało w kontekście szczepionek na COVID-19. Zwłaszcza te wykonane w technologii mRNA, czyli dostarczane przez Pfizer-BioNTech oraz Modernę, z uwagi na bardzo wrażliwą strukturę, muszą być przewożone i utrzymywane w bardzo niskich temperaturach, aż do momentu dotarcia na miejsce. Nawet najmniejszy błąd podczas transportu czy przerwanie tzw. zimnego łańcucha dostaw może doprowadzić do degradacji preparatów, a co za tym idzie – obniżenia ich skuteczności.

Chociaż wymogi przy przewozie szczepionek na COVID-19 są wyjątkowo restrykcyjne, warto wiedzieć, że nie tylko te farmaceutyki muszą być przewożone w ściśle kontrolowanych warunkach. Podobnie jest z lekami czy wyrobami medycznymi. Przykładowo, w zbyt wysokiej temperaturze krem zawierający hydrokortyzon może się w zbyt wysokiej temperaturze rozwarstwić, a leki hormonalne – utracić pożądaną strukturę białek. Za to zbyt niska temperatura może doprowadzić do degeneracji insuliny czy nitrogliceryny. Właśnie dlatego transport farmaceutyczny należy powierzyć doświadczonym specjalistom.

Jaka temperatura musi panować podczas przewozu leków?

Najczęściej, mówiąc o tak zwanym zimnym ciągu, mówi się o przedziale temperaturowym między 2 a 8°C, który powinien być zachowany w chłodni pojazdu przeznaczonego do transportu farmaceutycznego. Tymczasem nie zawsze właśnie taka temperatura jest potrzebna. W wielu sytuacjach wymagane są cieplejsze warunki. Dlatego wyróżnia się również dwa inne przedziały:

  • między 8 a 15°C,
  • między 15 a 25°C.

W zależności od tego, jakie wymagania mają poszczególne przewożone produkty, stosuje się inne sposoby ich zabezpieczenia. Przykładowo, produkty wymagające temperatury zbliżonej do pokojowej mogą być przewożone w specjalne opakowania ułatwiające kontrolę ciepłoty, natomiast te wymagające zachowania standardowego zimnego ciągu – umieszczone w pojeździe wyposażonym w chłodnię z agregatem.

Równie istotne jest zastosowanie systemu telematycznego, który pozwala w trybie ciągłym monitorować warunki transportowe, jakie panują w pojeździe – także te związane z temperaturą w chłodni.

Jakie jeszcze warunki musi spełnić firma oferująca transport farmaceutyczny?

Chociaż to utrzymanie prawidłowej temperatury jest najważniejszym wymogiem związanym z przewozem leków i wyrobów farmaceutycznych, istnieje również kilka innych wyzwań, o których warto pamiętać.

Ważne kwestie to również:

  • odpowiednie zabezpieczenie przewożonych preparatów przed wzajemną kontaminacją – może do niej dojść np. wówczas, gdy opakowania przemieszczą się i ulegną uszkodzeniu,
  • zapewnienie transportowanym środkom ochrony przed uszkodzeniem mechanicznym lub niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych – mowa nie tylko o wspomnianej już temperaturze, ale także o wilgotności, zbyt wysokim ciśnieniu atmosferycznym czy zanieczyszczeniach. One również mogą mieć wpływ na pogorszenie się jakości preparatów,
  • precyzyjne oznaczenie nadawcy i odbiorcy ładunku oraz poszczególnych wyrobów, które są przewożone – nawet najmniejsza pomyłka może nieść za sobą poważne konsekwencje.

Jak wybrać odpowiednią firmę do realizacji transportu farmaceutycznego?

Z uwagi na to, jak specyficznych warunków wymaga przewóz farmaceutyków, należy bardzo uważnie wybrać partnera biznesowego, który podejmie się realizacji tego zadania. Nie można tu sobie pozwolić na żadne kompromisy.

Właśnie dlatego przed rozpoczęciem współpracy z konkretnym partnerem warto zweryfikować:

  • jakimi pojazdami transportowymi dysponuje – czy pozwalają one na pełne kontrolowanie temperatury przewożonych preparatów, a jeśli tak, to w jakich przedziałach,
  • czy stosuje zabezpieczenia ładunków – tak, aby nie przesuwały się w czasie jazdy i nie uległy uszkodzeniu czy skażeniu,
  • czy daje możliwość bieżącego śledzenia warunków termicznych, tak aby można było udokumentować zachowanie zimnego ciągu – taką możliwość dają systemy telemetryczne,
  • jakie ma doświadczenie w branży farmaceutycznej – im jest ono większe i im lepiej poparte pozytywnymi opiniami, tym bardziej warto zaufać konkretnemu partnerowi.

Potrzebujesz wsparcia w obszarze transportu farmaceutycznego? Skontaktuj się z ekspertami Cordis Logistic. Zorganizujemy dla Ciebie przewozy tak, aby spełnić wszystkie wymogi prawne oraz techniczne i dowieźć leki oraz inne wyroby medyczne do celu w dobrej kondycji i na czas.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry