© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czy warto skorzystać z usług car fleet managera?

flota samochodowa
 |  Artykuł partnera  |  Transport i motoryzacja

Coraz więcej przedsiębiorstw tworzy swoją własną flotę samochodową. Posiadanie kilkunastu czy kilkudziesięciu pojazdów wiąże się jednak z długą listą dodatkowych obowiązków. W związku z tym, firmy coraz częściej zatrudniają fleet managera. Kim jest? Jakie są jego obowiązki? Jak może pomóc? A także czy warto skorzystać z jego usług? O tym wszystkim w poniższym wpisie.

Kim jest car fleet manager?

Car fleet manager to osoba odpowiedzialna za zarządzanie flotą samochodową. Jest swego rodzaju łącznikiem między kierownictwem a kierowcami. Od osoby na tym stanowisku wymaga się zdolności interpersonalnych i organizacyjnych. Musi być komunikatywna, by bez problemu porozumieć się z pozostałymi pracownikami w firmie, ale również przedstawicielami firm zewnętrznych. Praca flotowca jest bardzo odpowiedzialna, wymagająca ogromnej odpowiedzialności.

Obowiązki fleet managera

Fleet manager powinien posiadać wiedzę z zakresu szeroko pojętej motoryzacji. Dotyczy to nie tylko znajomości marek, ale również ubezpieczeń, sposobów finansowania i eksploatacji. Ponadto, powinien doskonale znać i przestrzegać przepisów. To wszystko potrzebne jest do pełnienia obowiązków, które na niego spadają. W ich zakres wchodzi:

  • Rozeznanie potrzeb firmy i określenie niezbędnej ilości i rodzaju pojazdów. Następnie, fleet manager powinien znaleźć odpowiednią ofertę i negocjować ceny i warunki sprzedaży.
  • Organizacja i kontrola terminów przeglądów technicznych, serwisów i ubezpieczeń.
  • Zarządzanie zespołem kierowców. Kontrola sposobu eksploatacji pojazdów oraz rozliczanie kart paliwowych.
  • Zgłaszanie szkód komunikacyjnych.
  • Stała weryfikacja kosztów ponoszonych na utrzymanie foty.

Komu się przyda?

Car fleet manager to osoba niezbędna w firmie, w której znajduje się kilkanaście czy kilkadziesiąt pojazdów. Jak tłumaczy ekspert flotowy z firmy AutoNaFirmęKażdy pojazd w firmie to narzędzie pracy, ale również swego rodzaju jej wizytówka. Jednocześnie – to także koszty, które właścicielom niejednokrotnie spędzają sen z powiek. Przy nieodpowiednim zarządzaniu te kwoty mogą być kolosalne. Doświadczony specjalista może znacząco obniżyć wydatki związane z posiadaniem floty. Im więcej pojazdów w firmie, tym większe oszczędności. W związku z tym zawód fleet managera cieszy się coraz większą popularnością w dużych firmach, np. świadczących usługi transportowe, ale również w mniejszych, gdzie dodatkowo, poza zarządzaniem flotą, zleca się również dodatkowe zadania, jak zarządzanie telefonami komórkowymi czy nieruchomościami.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry