© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Przesyłki wielkogabarytowe, czyli zlecenie naprawdę dużej wagi

przesyłki kurierskie
 |  Redakcja  |  Transport i motoryzacja

Duże przesyłki to zawsze wyzwanie dla firmy kurierskiej. Szczególnym są wielkogabarytowe- zawierające nietypowe przedmioty o nieregularnych kształtach i ponadprzeciętnej wadze. Czy kurierzy mogą je podjąć bez problemu?

Przesyłki wielkogabarytowe to np. wykraczający poza schemat sprzęt AGD, meble czy inne elementy wyposażenia wnętrz.

Nie oznacza to jednak, że kurier, który podejmuje zlecenie ocenia ich wielkogabarytowość uznaniowo. Kluczowe są tu konkretne rozmiary, jakie mają tego typu przesyłki kurierskie. Ważne jest, by format ten odróżniać od innych - niestandardowych oraz dłużycowych. Istotne jest także zrozumienie, na czym polega przesyłka paletowa. Bywa bowiem tak, że klienci - zdając sobie sprawę z tego, że ich towar wykracza poza obrys wytyczony przez paletę - mimo wszystko deklarują wysyłkę jednej licząc na to, że firma nie odnotuje wyjścia poza standard. Niewątpliwie dbałość o to, by realne wymiary przesyłki wielkogabarytowej były zgodne z danymi podawanymi przy zleceniu są kluczowe dla sprawnej obsługi. Jeśli rzeczywistość rozmija się z deklaracjami, logistyka jest utrudniona, a klienta czeka zwykle dopłata za niewłaściwe wymiarowanie paczki.

Czym jest usługa na dostawę wielkogabarytową?

Przesyłka wielkogabarytowa to paczka, która jest duża, ale niekoniecznie ciężka. Może więc mieć relatywnie niewielka wagę - np. poniżej 30 kg, ale jej wymiary czy kształt decydują o ujęciu jako towar wielkich gabarytów. Dzieje się tak w sytuacji, gdy np. suma boków opakowania przekracza założone granice przez kuriera - przy czym te mogą się różnić w zależności od konkretnej firmy logistycznej.

 Jakie są wymiary przesyłek, które uznawane są za wielkogabarytowe, a wiec z założenia droższe? Pod tym względem polityka przewoźników jest dość płynna i regularnie się zmienia - np. wraz z ich możliwościami logistycznymi. Aby sprawdzić, czy dana paczka spełnia kryteria wielkogabarytowej warto użyć internetowej platformy do składania zamówień online. Tak działa serwis KurJerzy.pl, dzięki któremu można nie tylko szybko oszacować ceny przesyłek o dużych rozmiarach jak i złożyć ewentualne zamówienie.

W tym kontekście warto pamiętać, że nieco innym typem jest przesyłka dłużycowa. W ich przypadku kryterium jest bardzo precyzyjne. Przesyłki dłużycowe to zazwyczaj bardzo wąskie przedmioty - np. listwy przypodłogowe - których długość przekracza może nawet 3 m. One są oddzielnie analizowane pod kątem ceny przez firmy kurierskie.

Jak wysłać przesyłkę o dużym rozmiarze?

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, iż kurier nie podejmuje jej jeśli nie będzie odpowiednio przygotowana. Trzeba ująć ją jako przesyłkę paletowa - przy czym i tu mogą być wyraźne różnice w rozmiarach. Standardowa opcja to podstawa 120x80cm, ale wymiar ten w niektórych przypadkach może być zmieniony na kwadrat, w którym boki mają nawet 150 cm. Z perspektywy kuriera, przyjęcie przesyłki wielkogabarytowej nie jest uzależnione ściśle od wymiarów palety. Jeśli zgłoszono jej nietypowy rozmiar, firma z założenia będzie gotowa do wysłania na miejsce auta gotowego do pełnej logistyki takiego wariantu.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry