Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Odpowiedni moment na opony letnie – sprawdź kiedy zdecydować się na wymianę ogumienia.

sklep z oponami
 |  Artykuł partnera  |  Transport i motoryzacja

Gdy wiosna pojawia się na horyzoncie, wielu kierowców zaczyna gorączkowo myśleć o sezonowej wymianie opon na letnie. Jest to czynność, której nie wolno zaniedbać, bo może to się negatywnie odbić nie tylko na stanie ogumienia, ale także na naszym bezpieczeństwie. Dodatkowo problem z dodzwonieniem się do wulkanizatora, czy oczekiwanie w kolejce na umówienie terminu może przysporzyć dodatkowych nerwów. Aby uniknąć zbędnego stresu, warto z wyprzedzeniem i na spokojnie przygotować się do sezonu letniego. Poniżej znajdziesz nasze wskazówki oraz niezbędne informacje dotyczące letniej wymiany ogumienia.

 

Jak ustalić idealny moment na wymianę opon na letnie?

Brak prawnie regulowanego obowiązku wymiany opon oznacza, że w przepisach o ruchu drogowym nie ma ustalonych dat kalendarzowych na zmianę sezonowego ogumienia. Dodatkowo zmienna pogoda w przedwiosennych miesiącach ze sporymi wahaniami temperatur wcale nie ułatwia wyznaczenia odpowiedniej pory na umówienie terminu u wulkanizatora. Decydujące znaczenie ma w tym przypadku subiektywna ocena warunków pogodowych oraz tych panujących na drodze. Według specjalistów z branży oponiarskiej opony letnie można zamontować, gdy średnia dobowa temperatura przekracza 7°C, ale i w tym przypadku nie należy zbyt szybko przesiadać się na letni komplet, bo kilka ciepłych dni nie oznacza, że przymrozki nie wrócą. Dlatego warto poczekać na ustabilizowanie pogody, opierając się na rzetelnych prognozach długoterminowych.

Jak ustalić idealny moment na wymianę opon na letnie?

Brak prawnie regulowanego obowiązku wymiany opon oznacza, że w przepisach o ruchu drogowym nie ma ustalonych dat kalendarzowych na zmianę sezonowego ogumienia. Dodatkowo zmienna pogoda w przedwiosennych miesiącach ze sporymi wahaniami temperatur wcale nie ułatwia wyznaczenia odpowiedniej pory na umówienie terminu u wulkanizatora. Decydujące znaczenie ma w tym przypadku subiektywna ocena warunków pogodowych oraz tych panujących na drodze. Według specjalistów z branży oponiarskiej opony letnie można zamontować, gdy średnia dobowa temperatura przekracza 7°C, ale i w tym przypadku nie należy zbyt szybko przesiadać się na letni komplet, bo kilka ciepłych dni nie oznacza, że przymrozki nie wrócą. Dlatego warto poczekać na ustabilizowanie pogody, opierając się na rzetelnych prognozach długoterminowych.

wymiana opon na letnie

Czy wymiana opon na letnie jest konieczna?

Sezonowa wymiana opon dwa razy do roku jest przez wielu uważana za pochłaniającą czas i pieniądze uciążliwość. A co, jeśli nie zdecydujemy się wymienić opon na letnie i postanowimy przejechać cały sezon letni na zimowym komplecie? Teoretycznie, co nie jest zabronione, jest dozwolone, ale czy to się opłaca? Otóż nie, bo jazda na zimówkach cały rok wpływa negatywnie zarówno na nasze bezpieczeństwo, jak i kondycję opon i naszych portfeli. W wyjaśnieniu tych kwestii pomoże z pewnością przybliżenie różnic pomiędzy ogumieniem letnim a zimowym.

Opony dedykowane na lato i zimę różnią się od siebie pod wieloma względami, gdyż ich budowa, zastosowana mieszanka gumowa oraz rzeźba bieżnika zostały dostosowane do warunków atmosferycznych i drogowych, w których będą użytkowane. Opony letnie mają twardszą mieszankę gumową, dzięki czemu lepiej znoszą wysokie temperatury i zapewniają lepszą przyczepność. Ponadto bieżnik w ogumieniu dedykowanym na porę letnią jest wyposażony w specjalne rowki, dzięki którym woda deszczowa jest sprawnie odprowadzana na zewnątrz, a samochód jest lepiej chroniony przed aquaplaningiem.

Jazda na zimówkach w letnich miesiącach nie tylko się nie opłaca, ale także może być niebezpieczna. Ich mieszanka jest bardziej miękka i przez to ścierałyby się szybko na rozgrzanych nawierzchniach. Wraz ze ścieraniem się bieżnika zwiększają się opory toczenia, co generuje dodatkowe koszty wynikające ze zwiększonego zużycia paliwa. Nikomu nie trzeba chyba tłumaczyć, jak zużyty bieżnik wpływa na nasze bezpieczeństwo, zwłaszcza na mokrym podłożu. Również w wyższych temperaturach skuteczność hamowania opon zimowych jest dużo niższa, bo ich mieszanka traci swoje właściwości i nie zapewnia optymalnego poziomu przyczepności na suchej i mokrej nawierzchni.

Reasumując, odpowiedź na pytanie postawione na wstępie tego akapitu jest jasna. Choć wymiana ogumienia na letnie nie jest obowiązkowa, to jej słuszność wynika nie tylko ze względów ekonomicznych, ale przede wszystkim bezpieczeństwa.

kontrola stanu opon

Skontroluj stan opon przed wymianą

W przypadku ponownego założenia opon użytkowanych w poprzednim sezonie należy koniecznie sprawdzić ich stan techniczny. Warto zrobić to jeszcze przed umówieniem wizyty u wulkanizatora, żeby uniknąć niemiłej niespodzianki w dniu zaplanowanej wymiany.

Podczas kontroli opon sprawdzamy, czy nie mają widocznych uszkodzeń, takich jak pęknięcia, dziurki czy wgniecenia. Warto przyjrzeć się im także pod kątem nierównomiernego zużycia, co może wskazywać na jazdę z nieodpowiednim ciśnieniem. Na koniec należy także skontrolować głębokość bieżnika. Nie jest to nic skomplikowanego i nawet bez specjalistycznego miernika będziemy w stanie bez problemu to sprawdzić, bo większość modeli jest wyposażona we wskaźniki zużycia TWI. Jeśli bieżnik dotrze do punktu wyznaczonego przez ten wskaźnik, to oznacza, że jego głębokość wynosi 1,6 mm, a według prawa jest to minimalna, dopuszczalna głębokość bieżnika i wówczas opony nie powinny być już używane. Jednak dla zachowania optymalnych parametrów jezdnych oraz poziomu bezpieczeństwa zaleca się, by wartość ta w oponach letnich wynosiła minimum 3 mm, a w zimowych 4 mm.

Powyższe zalecenia dotyczą zarówno wymiany opon na letnie, jak i na zimowe. Jeśli już wiesz, że powinieneś wymienić opony, to warto poszukać dobry sklep z oponami – nie tylko z atrakcyjnymi cenami, ale również gwarantujący bezpieczne zakupy.