© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Na czym polega transport paletowy?

Transport paletowy krajowy
 |  Redakcja  |  Transport i motoryzacja

Odpowiedź na pytanie "Na czym polega transport paletowy?", to odpowiedź dość złożona, bo na paletach transportuje się wiele typów towarów, a w halach produkcyjnych istnieją nawet maszyny, które foliują kartony z towarem dopiero co ułożone na palecie. Następnie te konkretne palety trafiają do magazynu lub pod plandekę sporego auta dostawczego.

Czy paleta to opcja idealna?

Transport paletowy krajowy jest rzecz jasna tym powiązanym z wózkami widłowymi, za pomocą których szybko ładuje się towary do aut dostawczych. Być może za jakiś czas wymyśli się opcję lepszą, ale palety zbijane z niewielkich drewnianych deseczek to coś taniego, czyli coś co łatwo się wytwarza. Do zbicia jednej takiej palety potrzeba tylko symbolicznej ilości desek, czyli nie drewna konstrukcyjnego i na dokładkę mogą je zbijać pracownicy nie wykwalifikowani. Istnieją także palety z tworzywa, które odlewa się w formach i których wykonanie jest jeszcze łatwiejsze, bo wykonuje je specjalna wielka podgrzewająca maszyna i to dzięki odpowiedniej formie. Wyprodukowanie takiej jednej trwa niezbyt długo, a w skali dnia można produkować je setkami lub nawet tysiącami. W przeciwieństwie do tych drewnianych te z tworzywa nie gniją i wycofać z dalszej eksploatacji może taką paletę tylko  znaczne uszkodzenie mechaniczne, ale zastąpienie jej nową to zazwyczaj nie problem.

Czy krajowy transport paletowy bez palet byłby trudniejszym?

Ten krajowy transport paletowy to nawet łatwo psujące się towary ułożone na paletach i załadowane do chłodni. Takie łatwo psujące się towary to też termometr z GPSem na każdej palecie, który wysyła odbiorcom towaru bardzo wiele mówiące dane. Jednym słowem jeśli ta temperatura w chłodni będzie zbyt wysoką, to klient może nie odebrać danego towaru. Równie wiele znaczy też i to, że palety z towarem w naczepie stoją tuz przy sobie, czyli same się stabilizują podczas jazdy po krajowych drogach, które muszą być tymi akuratnymi, jeśli chodzi o stan. Krajowy transport paletowy dotyczy też ładunków niebezpiecznych, takich jak zużyte akumulatory samochodowe lub granulat niezbędny do wytwarzania tworzyw sztucznych. Ładunki tego rodzaju zazwyczaj spoczywają na nie palnych i odpornych na kwas paletach z tworzyw sztucznych.

Składowanie palet w magazynach.

Wielu z nas doskonale wie o tym, że krajowy transport paletowy to też wielkie hale magazynowe z gigantycznymi regałami, na których składuje się wiele typów towarów na paletach. Niektóre z tych towarów, czyli cegły na paletach mogą być składowane na placu przed halą magazynową. Do tego konkretnego miejsca dowozi je spory samochód dostawczy, czyli ciągnik siodłowy z długą naczepą, ale do klientów indywidualnych często te towary dowożą mniejsze auta dostawcze, choćby ze względu na nośność lokalnych mostów lub ze względu na to, że dowiezienie sporym autem zaledwie tych dwóch lub trzech palet bywa nieopłacalne. Jednym słowem to mniejsze auto dostawcze to mniejsza ładowność, ale też i bardziej ekonomiczny silnik diesla pod maską, czyli ten o mniejszej pojemności skokowej. Wiele znaczy też i to, że mniejszym autem dostawczym lepiej się manewruje w ograniczonej przestrzeni.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry